Results 1 to 5 of 5

Thread: Autorizatie de radioamator clasa IV-a

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3

    Autorizatie de radioamator clasa IV-a

    Buna ziua tuturor,

    Sunt la inceput de drum in acest domeniu, in momentul de fata am demarat stagiul de pregatire pentru examen in vederea obtinerii certificatului de radioamator clasa a IV-a (CEPT ENTRY-CLASS) si as dori sa va intreb urmatoarele:

    1. Daca am autorizatie de radioamator clasa IV, atunci pot obtine un indicativ de apel? Pot utiliza (emite) in banda VHF 144 MHz (2m) / UHF 430 MHz (70 cm) folosind o statie portabila de maxim 4 W? Mai concret, este vorba de utilizarea unei statii radio similara cu Baofeng UV-5R sau Wouxun KG-UV6X pe care sa o folosesc in drumetiile montane.

    2. Daca dupa 12 luni doresc sa trec in clasa III-a mai trebuie sa mai dau toate cele 4 probe aferente examenului CEPT NOVICE sau dau doar proba de radiotehnica pe care nu am dat-o la clasa IV?

    3. In conditiile utilizarii strict doar a statiei portabile mentionata mai sus, ce avantaje as avea avand clasa III-a versus clasa IV-a?

    Multumesc!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Robert_SWL View Post
    Buna ziua tuturor,

    Sunt la inceput de drum in acest domeniu, in momentul de fata am demarat stagiul de pregatire pentru examen in vederea obtinerii certificatului de radioamator clasa a IV-a (CEPT ENTRY-CLASS) si as dori sa va intreb urmatoarele:
    Poti sa dai examen pentru obinerea certificatului de radioamator clasa a 3-a sau a 4-a, direct. Pentru celelalte trebuie sa ai in prealabil si autorizatie. In baza certificatului obtinut la examen, faci cerere pentru eliberarea autorizatiei. Daca nu ai 14 ani impliniti, nu o sa poti opta numai pentru certificatul de clasa a 4-a.

    Quote Originally Posted by Robert_SWL View Post
    1. Daca am autorizatie de radioamator clasa IV, atunci pot obtine un indicativ de apel? Pot utiliza (emite) in banda VHF 144 MHz (2m) / UHF 430 MHz (70 cm) folosind o statie portabila de maxim 4 W? Mai concret, este vorba de utilizarea unei statii radio similara cu Baofeng UV-5R sau Wouxun KG-UV6X pe care sa o folosesc in drumetiile montane.
    In regulament: https://www.ancom.ro/uploads/links_f...AMATOR_002.pdf la anexa de la pagina 10 o sa observi ce benzi si ce puteri sunt alocate pentru radioamatori, o sa gasesti singur raspunsul.

    Quote Originally Posted by Robert_SWL View Post
    2. Daca dupa 12 luni doresc sa trec in clasa III-a mai trebuie sa mai dau toate cele 4 probe aferente examenului CEPT NOVICE sau dau doar proba de radiotehnica pe care nu am dat-o la clasa IV?

    3. In conditiile utilizarii strict doar a statiei portabile mentionata mai sus, ce avantaje as avea avand clasa III-a versus clasa IV-a?

    Multumesc!
    Nu trebuie sa astepti sa treaca 12 luni, trebuie sa fii pregatit doar si sa mergi la examen tinand cont de ce zice regulamentul la pagina 5 (Art.20)


    Bafta la examen si sa ne auzim curand in banda.

    73's Septy
    YO5ER

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    @Septy: Multumesc pentru raspunsuri! Insa as avea nevoie de mai multe detalii. De exemplu, la intrebarea 1 "Pot utiliza (emite) in banda 2m / 70cm" -> intreb acest lucru deoarece inainte de 2017 echivalentul clasei IV era clasa III-restrans, iar aceasta avea dreptul de a opera doar sub supravegherea unui radioamator de clasa III, II sau I. Insa dupa aparitia deciziei ANCOM nr. 245 din 2017 clasa III-restrans s-a echivalat cu clasa IV, iar in decizie nu mai este specificat nimic de dreptul de operare sub supraveghere, ci doar de lucrul in limitele autorizatiei de clasa a IV-a conform Anexei de la pagina 10. Asadar, pot opera singur / fara supraveghere propria statie portabila in limitele de putere ale clasei IV?
    Pentru intrebarea 2, in aceeasi decizie 245/2017 la Art.20 se specifica faptul ca "Trecerea intr-o clasa superioara de autorizare se poate realiza dupa 12 luni de la data dobandirii clasei de autorizare curente", totodata mai sunt unele comentarii referitoare la clasa II (unde trebuie autorizatia de clasa III) si la clasa I (unde trebuie autorizatia de clasa II) - insa nu mentioneaza nimic de clasa III daca este sau nu necesara autorizatia de clasa IV, sau daca se pot echivala unele examene daca ai deja clasa IV, sau daca trebuie sa dau din nou toate cele 3 probe (protectia muncii, trafic radio, reglementari) pe langa radiotehnica. Stiti mai multe detalii?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    Salutari din nou, intre timp cred ca am gasit raspunsul la prima intrebare, acesta ar trebui sa fie afirmativ Deoarece Romania este afiliata CEPT, am cautat pe pagina lor oficiala (https://www.cept.org/ecc/topics/radio-amateurs) unde am gasit documentatia "ECC Report 89: A radio amateur entry level examination and licence" (http://docdb.cept.org/Docs/doc98/off.../ECCREP089.PDF). De aici am extras urmatoarele:

    "Entry Level examination syllabi: Practical and basic communication techniques and use of equipment together with relevant national and international operating regulations should be covered. The objective being to ensure that the operator should not cause problems to other spectrum users.
    The general characteristics of the associated privileges are: Entry level licence: Restricted access to spectrum with limited power levels. Essentially a national licence with privileges to suit the local environment."

  5. #5
    Poti da examen direct pt clasa a 3-a daca ai peste 14 ani, sau pt clasa a 4-a daca ai sub 14 ani. Daca nu treci proba de radiotehnica la clasa a 3-a, dar celelalte le-ai luat cu brio, o sa-ti dea clasa a 4-a. Legat de supraveghere ... poti opera linistit, ce nu e interzis, e permis La schimbarea clasei de la 3->2 si mai sus n-am vazut partea cu 12 luni ... asa este, dar acolo reiei examenul cu toate probele, trebuie sa treci din nou prin toate.

    73's Septy
    YO5ER

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •