Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    12
    Doresc sa particip in a doua etapa a Maratonului de acasa = Techirghiol KN44HB = cu un FT897D = 50w -144 / 20W - 432 si o antena DK7ZB cu 5+8 elementi. Antena e bine acordata dar nu am inaltime, nu depaseste acoperisul casei, dar asa joasa cum este in prima etapa am reusit sa fac 10 legaturi si am fost multumit.
    Va rog sa indreptati antenele si spre Constanta ca sper sa fie prezente 4 indicative: YO4ASV, YO4FYQ, YO4SI,YO4BXX.
    Succes tuturor participantilor!

    Toate cele bune!
    YO4BXX Cornel

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    17
    Din pacate maine nu voi putea sa fiu prezent. Mult succes si vreme buna celor care vor participa.

    73 de YO2LLZ.

  3. #23
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo2llz View Post
    Din pacate maine nu voi putea sa fiu prezent. Mult succes si vreme buna celor care vor participa.

    73 de YO2LLZ.
    Epy , multumim...nu cred ca este o problema sunt multe etape in care se poate recupera . Una peste alta important este sa fie cat mai multe statii YO pentru a se obisnui si statiile din West si intoarca antenele si mai ales trimita si logurile. Maratonul trebuie perceput nu ca o competitie si mai de graba ca pe o participare...
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #24
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    A fost si etapa a doua...
    Propagarea nu s-a schimbat fata de data trecuta, cel putin in zona mea unde incep sa cred ca este o "gaura neagra" in ceea ce priveste propagarea.
    Am facut 10 qso-uri totalizand 2488 puncte, ODX LZ1JH;KN12PQ;616
    Nu mi-a placut un lucru, insistenta unor statii de a se suprapune pe emisiune in timp ce incercam sa copii o alta statie, in final nereusind sa lucrez niciuna din cauza qrm-ului si pentru ca propagarea s-a dus... Unii n-au inteles ca Maratonul este un concurs care promoveaza fair-play-ul si participarea, nu dorinta de a obtine cu orice pret un loc fruntas.

    yo8rhm
    Mugurel

    Si proba de necontestat...

    01.jpg

    Cele doua posturi de operare

    02.jpg

    YO8DOI

    03.jpg

    Harta cu legaturi

    harta.jpg
    Last edited by yo8rhm; 20-05-2018 at 16:07.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    In aproximativ o ora si jumatate, am reusit si eu 10 legaturi cu Yaesu FT-817 si antena log periodic Anjo-Antennen LP145435ST, de langa Bucuresti (locator KN34CP).

    118.jpg
    Last edited by yo3ihg; 20-05-2018 at 19:25.

  6. #26
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo3ihg View Post
    In aproximativ o ora si jumatate, am reusit si eu 10 legaturi cu Yaesu FT-817 si antena log periodic, de langa Bucuresti (locator KN34CP).

    118.jpg
    Salut Vlad
    Imi pare rau ca nu am schimbat un control , pe viitor poate poti sa iti anunti prezenta pe aici sa stim pe cine sa cautam , pe ce directe . Eu sustin ideea ca fiecare macar sa isi anunte intentia indiferent de competitie .
    Felicitari pentru participare . Un exemplu de urmat .....
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Salut Claudiu,
    Am fost in zona cu ceva treaba si nu stiam daca voi putea participa, din aceasta cauza nu am anuntat prezenta.
    Te-am auzit destul de slab si modulatia ta tremura (probabil de la propagare?), am strigat, dar cu fiind cu 5W imi imaginez ca nu m-ai auzit.
    Multumesc, data viitoare voi anunta din timp.

  8. #28
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Quote Originally Posted by yo8rhm View Post
    Nu mi-a placut un lucru, insistenta unor statii de a se suprapune pe emisiune in timp ce incercam sa copii o alta statie, in final nereusind sa lucrez niciuna din cauza qrm-ului si pentru ca propagarea s-a dus... Unii n-au inteles ca Maratonul este un concurs care promoveaza fair-play-ul si participarea, nu dorinta de a obtine cu orice pret un loc fruntas.
    Si eu ma numar printre statiile care te-au chemat obsesiv.

  9. #29
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    A nu se intelege gresit, nu e vorba ca am fost chemat, chiar ma bucura acest lucru, ci de faptul ca in timp ce incercam sa lucrez o statie, alta sau altele ma chemau, si iesea un qrm de toata frumusetea din care nu ma alegeam cu niciun qso. . Poate statiile care se suprapuneau nu-mi auzeau corespondentul, dar pe mine sigur ma auzeau cand specificam un alt indicativ.
    yo3gej, sa stii ca si la mine s-a intamplat sa strig dupa unele statii pe care le auzeam dar din pacate nu am fost auzit, multe pentru ca nu erau cu antena mai spre nord, imi dau seama din experienta de lucrul acesta. Dar la urma urmei cum s-a spus, important este sa participam...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #30
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    A fost o etapa frumoasa, cu bune si cu rele.
    Sambata dimineata ajung in kn24ul, pregatisem de acasa un set nou-nout de cabluri low loss pentru legaturile dintre transceiver-transverter-pa, schimb cablurile si fug in curte la tuns "gazonul". In jurul orei 15 iau o mica pauza si imi arunc un ochi in telefon, se daduse alarma de ES, fug la statie, dau sa intorc antena din sud catre est si pauza. Rulmentul de care sunt legate ancorele a alunecat 10 cm blocand tot sistemul de rotire. Pe seara cu ajutorul xyl-ului reusesc sa rotesc antena cu 180 grade schimband pozitia ancorelor si lasandule mai slabe pentru a avea un mic unghi de rotire de cateva grade.

    Duminica dimineata incepe concursul, prima legatura YO2GL - 375KM, imi zic in gand " nu este rau in conditile date". Apoi reusesc doua legaturi cu stati din LZ cu spatele antenei ( 20-25 dB atenuare !!! ). Pana la final am reusit 26 de legaturi totalizand 6400 puncte, ODX 9A1CRS - 627KM.

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...06730456OUSLSU


    Ps, in jurul orei 14CFR era o placere sa asculti banda.

    Last edited by YO4FYQ; 21-05-2018 at 12:04.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •