Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Din pacate eu am fost astazi la serviciu, dar mi-am luat cateva pauze si am iesit pe balcon, la etajul 3 intre cladiri in centru Bucurestiului.
    Am facut 7 legaturi cu un echipament foarte modest, Yaesu FT-817 si antena dipol.
    Attached Images Attached Images

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    17
    Destul de proasta propagarea, de multe ori in valuri, in final s-au adunat 29 de qso-uri in 2m. In 70 nu am ascultat. ODX-ul pe Claudiu in KN44=636km.

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...18858114QX1QNB

    Toate bune.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Avand in vedere ca a fost primul meu "concurs" radioamatoricesc iar antena yagi 2m/70cm 3el+5el montanta la 07:00 dimineata a fost complet surda :-) ... am reusit sa lucrez 4-5 statii cu o verticala x510 .
    Mai invatam,imbunatatim si ne auzim la urmatoarea etapa !

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    A trecut si prima etapa. Am reusit doar 23 qso-uri din care 14 cu statii YO. ODX a fost HG1DRD cu 639 Km. Legaturile non-YO au fost cele obisnuite: statii LZ, parca mai putine anul acesta si 9A, aproximativ aceleasi. Propagarea nu a fost deosebita, dar nici nu am pierdut vreo legatura datorita ei. Toate statiile auzite au fost lucrate cu succes. Astept cu interes etapele viitoare. Pe curind!

    Costi YO7FWS

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...42931375AD5X5J

  5. #15
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Propagare execrabila, cu toate acestea am reusit un numar de 27 de QSO-uri totalizand 5333 puncte, ODX 9A7D 599 km lucrat in ultimele 3 minute de concurs.

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...51644312YBLI9D

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Vad ca cei care au facut 25-30 legaturi spun ca propagarea a fost proasta/execrabila, la 2 qso-uri facute de mine (si alea prin yo8) ce atribut i s-ar potrivi?
    Degeaba am facut apel pe toate directiile, in cele doua moduri ssb si cw, ca tot n-am primit raspuns. Pe yo5tp l-am chemat in ssb si in cw dar nici ca m-a auzit. Am incercat si la vanatoare dar pur si simplu nu se auzeau statii (la un moment dat imi puneam intrebari daca nu cumva tcvr-ul are ceva de nu aud). Dupa doua ore de aer curat am strans jucariile si am plecat spre casa. Sper ca la urmatorul concurs sa fie mai bine.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut, pe 20 Mai 2018 intre orele 07-12UTC este etapa de Maraton YO VHF/UHF.
    Din Constanta mai mult ca sigur vor fi cel putin 4 statii (4ASV , 4SI , 4BXX, 4FYQ). Voi activa in 2m si 70cm , in prima etapa ( Aprilie ) propagarea a fost sub orice asteptare , pe 20 Mai sunt ceva sanse de tropo peste Marea Neagra , Moldova si spre YO3. Important este sa ne anuntam prezenta ( sa stim pe ce directie sa insistam) , sa participam .

    maraton20mai.jpg

    Etapa 15.04.2018 http://maraton.uus.ro/clasament-pe-etape.html
    Last edited by YO4FYQ; 15-05-2018 at 09:55.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  8. #18
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Am sa fiu prezent din KN24ul, si voi incerca sa imi pasterz obiceiul de a chema in jurul frecventei de 144275 +- QRM dupa prima ora de concurs.
    Conform VentuSky.com sunt sanse mici de precipitatii duminica in YO, asa ca mult succes celor care vor urca pe creste.

    73 !
    yo3gej

  9. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Degeaba va fi propagare daca vremea se anunta neprielnica, cu ploi si descarcari electrice, numai bune pentru cei ce sufera de "romantism" sa se tina de pilon cand se produc descarcarile . Si doar am spus sa se aleaga alte zile pentru Maraton in afara celor cu vreme rea, nu s-a vrut...
    Daca prezicerile meteorologice nu se vor adeveri voi iesi in KN37GR cu un echipament minimal, sa-l pot strange repede in caz de nevoie. FT847 50W, antena 5+8 2m/70cm. Voi fi qrv in primele ore ale concursului.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Yo7fws... Kn24dj... Ft897d... 50w... 10 el dk7zb... Succes to all...73!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •