Page 14 of 19 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 131 to 140 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #131
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Multumesc pentru prezentarea echipamentelor. M-am uitat si la pozele de pe qrz.

    Echipamentul mi se pare bun, un singur dezavantaj mai important vad, antena e polarizata vertical, iar majoritatea utilizeaza in SSB antene cu polarizare orizontala.

    Tot din portabil particip si eu, insa nu sunt legat de autovehicul, acesta poate fi lasat mai departe daca nu sunt conditii de acces.

    73,
    Andrei

  2. #132
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo5puv View Post
    Antena e dual band 2m/70cm, verticală, montată pe mașină pe un suport cu magneți în care pot pune și antena de CB sau alte antene de HF de la Diamond.
    Salut ,
    cred ca este doar o confuzie . Diferenta este foarte mare intre V si H la pozitionarea antenei sunt aproape 3 puncte S diferenta intre polaraizari .

    Felicitari pentru iesire in /P, imi pare rau ca nu ai deschidere spre Est.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #133
    S-au pus rezultatele etapei 09.2019. Foarte frumos, felicitari organizatorilor!
    Si castigatorului de la SO, YO2EA!
    Se pot trage multe concluzii analizand rezultatele (proprii si ale statiilor fruntase).
    Ex: participare foarte slaba din HA, buna din 9A. Multe statii straine nu trimit log.
    Sper sa fie vreme frumoasa si in octombrie, sa pot participa din nou.
    73, Emil

  4. #134
    Quote Originally Posted by yo5puv View Post
    Se pot trage multe concluzii analizand rezultatele (proprii si ale statiilor fruntase).
    Ex: aruncați un ochi pe rezultatele stației YU7ACO
    Se pare că trebuie să facem reclamă la Maraton YO și în DL și PA să trimită log!

  5. #135
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    17
    Maine, impreuna cu colegii de la YO2KQT, voi fi prezent in etapa de Maraton YO/ 9A Activity, din locatia de pe dealul de la Silagiu, de langa Buzias din locatorul KN05TO. Ca si dotare, vom folosi antena dualband PA-144-432-36-6 de la Antennas-Amplifiers, FT-991A, pack de accu 100A si generator de 2KW. Pe maine si succes in the contest!!!

    73 de YO2LLZ!!!

  6. #136
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Prezent din KN44FD Valu lui Traian CT QRV 144/432 , prezent si pe chatul www.on4kst.com. Propagarea se anunta buna pe jumatatea de Est din YO, favorabila spre N si E dar activitate destul de slaba dinspre Rusi , o sa incerc sa tin cat mai mult antena spre ei, in spentza ca vor aparea statii. Succes tuturor celor care au placerea si timpul necesar de a fi prezenti in banda pentru a se putea auzi cat mai multe indicative YO.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #137
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Voi fi prezent din Dorohoi - KN37EW pe 144/432. Astept antenele voastre si spre nord/est. Succes!
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  8. #138
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3
    Buna baieti..
    Va rog sa-mi dati si mie linkurile de la celelalte tari care organizeaza maraton si la care ati trimis si voi. Eu am avut o lista dar din gresala am sters. Parca am vazut odata pe forum dar acum nu mai gasesc acel mesaj.
    Cu multumiri pentru legaturile din concurs. Sunt foarte multumit cu cea ce am reusit azi cu 5W si 5 el yagi.
    73 de yo6cfb, Lacy

  9. #139
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3
    Salut...
    Nu mai este necesar. Am gasit chiar aici pe server... Scuze..
    73 de yo6cfb, Lacy

  10. #140
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by YO6CFB View Post
    Salut...
    Nu mai este necesar. Am gasit chiar aici pe server... Scuze..
    73 de yo6cfb, Lacy

    http://concursuri.uus.ro/
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •