Page 12 of 19 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 111 to 120 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #111
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutare,

    Sunt nou pe forum, imi plac iesirile pe munte si in natura in general si am incercat sa le imbin cu pasiunea pentru radio.
    Am participat a doua oara la Maraton VHF-UHF folosind echipamentul de portabil pe care de obicei il folosesc la activari SOTA: FT-857D, baterie LiFePo4 10Ah.

    Daca la etapa a 3-a am utilizat un simplu dipol, inainte de etapa a 4-a am construit o antena Yagi 4el cu boom din PVC dupa DK7ZB, iar rezultatele au fost mult mai bune, asa cum era de asteptat.
    Locatia de participare din KN37FN nu a fost cea mai buna din punct de vedere radio, insa a fost o alegere rapida inainte de etapa si ne-a oferit putina umbra si acces comod.

    Am participat impreuna cu YO8SBR si YO8AGA si speram sa fim prezenti la cat mai multe etape.

    73 de YO8SSQ -Andrei

    UUS-et4.1.jpg

    UUS-et4.2.jpg

  2. #112
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Andrei, bine ai venit pe forum, salutare tuturor

    Ne bucura prezenta ta in concursul nostru si te asteptam cit mai des si pe viitor. Cred ca au fost niste statii din 8 care le-m auzit destul de incet, chemau sau se pregateau sa faca o legatura cu Cristian YO8TNB. Din nefericire, propagarea, avionul HI, s-a dus si n-am mai auzit nimic. Desigur, poate este si o confuzie.
    Frumoasa locatie ti-ai ales si cred ca in timp ce noi ne perpeleam in caldura la cimpie, voi v-ati bucurat de o zi racoroasa de iulie, HI!
    Saluta te rog si pe colegii nostri care ti-au tinut companie si asteptam cu interes fisele voastre de concurs. Nu uitati sa puneti /P daca este cazul, in fisele de concurs.

    Eu am participat din localitatea Ganeasa, locator KN24DJ, in apropiere de Slatina. Am fost echipat, hi, cu un transceiver FT897D, 200W si un DK7ZB cu 10 elemente. Temperatura camerei 31gr C. Finalul a fost continuu racit cu aer ventilat si operatorul cu bere, hi!
    Desi propagarea a fost slaba, am reusit sa lucrez cca 42 de corespondenti. ODX-ul meu a fost S51S aflat la 795 km departare de mine. Inafara de propagare, si prezenta mi s-a parut redusa. Se vede ca este sezonul concediilor si zilelor placute de plaja. Probabil asa va fi si luna viitoare.

    Salutari!
    Costi YO7FWS
    Attached Images Attached Images

  3. #113
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    yo8ssq, ne-am auzit in concurs in 70cm (yo8sbr si yo8aga) toti cu sufixul/P. Va invidiez pentru umbra de care ati avut parte, eu si yo8doi ne-am ""perpelit" la foc mare, in locatia de concurs din care participam nu exista macar un pom, fiind pe un deal in mijlocul culturilor agricole...
    O sugestie, dupa terminarea logului il puteti vizualiza sub forma de harta la adresa http://www.opencontest.org/edi
    Puteti face captura de imagine sau puteti posta direct linkul aici.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #114
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutare,

    Duminica - 18 august - incercam sa fim prezenti la etapa de maraton, cel mai probabil din careul KN37FM.
    Vom fi 3 sau 4 operatori.
    Utilizam echipamentul radio pentru portabil: 40W in 2m si 15W in 70cm. Am facut o noua antena Yagi cu 6el pentru 2m.
    Desi echipamentul este modest, in etapa precedenta am reusit legaturi la peste 400km.

    Speram sa ne auzim cat mai multi, succes tuturor!

    73 de YO8SSQ

  5. #115
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by YO8SSQ View Post
    Salutare,

    Duminica - 18 august - incercam sa fim prezenti la etapa de maraton, cel mai probabil din careul KN37FM.
    Vom fi 3 sau 4 operatori.
    Utilizam echipamentul radio pentru portabil: 40W in 2m si 15W in 70cm. Am facut o noua antena Yagi cu 6el pentru 2m.
    Desi echipamentul este modest, in etapa precedenta am reusit legaturi la peste 400km.

    Speram sa ne auzim cat mai multi, succes tuturor!

    73 de YO8SSQ
    Salut, in primul rand vreau sa va felicit pentru abordare si perseverenta. In mod sigur vom reusi un schimb de controale, dovada fiind si etapa trecuta cu cei 411km. Voi fi QRV din KN44FD dar dupa ora 12 local ( din pacate prime 2 ore se suprapun cu etapa de SHF de la Campionatul National )

    Poate aveti acces la internet si va puteti loga si la chat-ul european WWW.ON4KST.COM, aveti sanse de reusita mai mare privind numarul de qso-uri .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  6. #116
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am hotarat sa particip duminica in prima parte a zilei de la ora 6-10 CFR in CNUUS in banda de 70cm iar de la ora 10 CFR in etapa de Maraton (locatia consacrata KN37GR). Voi fi prezent pe chat-ul ON4KST pentru eventuale sked-uri...
    Setup... Vom vedea :P
    In 2m astazi il veti avea reprezentant al BT in CNUUS, din KN37GR, pe YO8DOI, asa ca intoarceti antenele spre BT.
    Maine poate prind pe careva ca nu intoarce antena de 70cm spre mine...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #117
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Am participat cu bine si la a 5-a etapa a maratonului impreuna cu fratele meu Bogdan (YO8SBR). Ceilalti doi operatori carora le-am propus sa ne insoteasca nu au mai putut ajunge din motive personale.

    Locatia aleasa a fost din nou una cu umbra si cu deschidere radio buna.
    Am obtinut cele mai bune rezultate de pana acum in domeniul UUS, cu distante de peste 600km. Se pare ca antena Yagi 6el recent construita si-a facut treaba.

    73 si la reauzire,

    YO8SSQ
    Andrei

    UUS-ET5.jpg

    map_144M.jpg

  8. #118
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Te invidiez Andrei! Asa sa tot stai sa operezi, la umbra, fara sa te arda soarele cum este in locatia mea... Daca pe viitor vei face o antena cu mai multi elementi (9 de ex.) vei avea satisfactii si mai mari.
    Revenind la participare... Am lucrat in weekendul trecut, mai precis duminica in CNUUS si Maraton doar in banda de 70cm. Propagarea in prima parte a zilei a fost cat de cat existanta, reusind sa lucrez cu aproape toate districtele. Odata cu terminarea CNUUS situatia s-a inrautatit in aceasta privinta. Daca in CNUUS m-am auzit la un nivel bun cu yo4fyq, astfel incat sa schimbam controalele, in Maraton n-am mai reusit acest lucru. De altfel statiile yo nu mai erau de auzit (bine ca nici nu erau prea multe in banda de 70cm), ramanand optiunea de a a lucra doar cu cele straine. Ceea ce am si facut. Singura statie yo de la distanta cu care am lucrat a fost yo2lam (yo8tnb fiind una apropiata la 26Km).
    Legaturile au fost in cw (mai putin cea cu yo2lam si yo8tnb) si au fost realizate pe reflexie de avion. Aici trebuie sa mentionez rabdarea corespondentilor de a ramane pe frecventa chiar daca nu ne-am auzit de la primul avion aflat intre noi. Au mai fost cateva tentative, inclusiv cu o statie OM cu care as fi bifat 800Km+, dar n-au avut rabdarea de care vorbeam si astfel s-au ratat ocaziile. Unul dintre cei cu care nu am reusit sa fac qso chiar imi spunea ca este distanta mare intre noi si ca este sceptic in privinta posibilitatii unui qso. I-am raspuns ca numai cine nu incearca nu stie daca este posibil!
    Echipament am folosit FT847, 2x19 el (care si-au facut datoria cu brio) si PA de max 150W, putere limitata de generatorul de 9KVA care intra in protectie la o putere mai mare. Sambata spre seara am fost si am instalat antenele in locatie pentru ca a doua zi dimineata sa fiu qrv de la primul minut de concurs, ceea ce s-a si intamplat. In prima imagine antenele instalate seara iar in a doua locatia de concurs duminica in timpul zilei.

    Rezultat:
    CToSc=2563
    CODXC=9A3DF;JN86HF;772

    yo8rhm
    Mugurel

    Harta
    yo8rhm_432.jpg

    IMG_20190817_210322.jpg

    IMG_20190818_113707.jpg
    Last edited by yo8rhm; 21-08-2019 at 15:13.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #119
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salut Mugurel,

    Stim ca performanta cere sacrificii si apreciem efortul celor care stau in soare.
    Pentru noi umbra este importanta, pentru ca nu rezistam multe ore in soare, chiar daca pretul platit este o mica atenuare data de stratul subtire de vegetatie care se interpune intre antena si corespondenti.

    Intr-adevar o antena cu mai multi elementi ar aduce un plus, iar pentru viitor avem in plan asa ceva. Deocamdata suntem la inceput si am experimentat cu cateva antene simple si usoare, ridicate pe bat de undita la aproximativ 3 metri.

    Etapa aceasta n-am reusit sa auzim nimic din YO4, desi ne asteptam sa mearga mai bine decat la etapa precedenta. Conditii de propagare diferite.


    YO8SSQ
    Andrei
    Last edited by YO8SSQ; 21-08-2019 at 13:01.

  10. #120
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Andrei, sa stii ca nici mie nu-mi prieste soarele, dar n-am de ales ))
    Pentru antena pe care o ai in plan pentru viitor, pentru a scadea greutatea ei, iti recomand teava de la phoenixmodels (sectiunea materiale de constructie/teava duraluminiu), care are grosimea peretelui de 0,45mm. Este putin mai scumpa dar castigi la greutate cum spuneam, stiut fiind faptul ca la transportul materialelor in /P greutatea este o problema.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •