Results 1 to 10 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

Threaded View

  1. #39
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    11
    Am lucrat si eu remote din YO2.
    Bilant:Screen Shot 2021-04-19 at 10.36.38 PM.jpg

    total 92 QSO, 32448 puncte, 29 statii YO (s-ar fi putut mai bine, lipsa YO6KNE, YO8CLN si statiile din portabil din YO8).
    Fata de data trecuta am lucrat cu 2x11 el DG7YBN.

    Faptul ca statiile din vest nu se intorc spre est este complet gresit.. Se intorc, pentru a lucra statiile cu care au facut sked pe arhicunoscutul chat ON4KST..
    Reteta folosita de mine este extrem de simpla, trebuie stat pe chat si vanat avioane cu ajutorul softului AirScout..
    Daca interfata web la ON4KST este grea de urmarit, atunci exista alternative, wtKST, KST2Me (OZ2M)..
    Mi se pare aberant sa asteptam de la statiile vestice sa intoarca antenele spre est, atunci cand vad 0 activitate in zona pe chatul ON4KST! Si pentru mine, stand cu antena spre est "poate poate pica ceva" este contraproductiv dpdv scor final..

    Printre altele, fiind activ in concursurile UUS de aproximativ 10 ani, situatia este net superioara de ceea ce a fost atunci.. Au aparut statii puternice in tara care lucreaza serios statii din vest: YO2BBT, YO2LLZ (si colectivul YP2DX), YO2EA (YO2LZA), YO2LAM (cand lucra..) care dau tonul. Mai sunt exemple si LZ2ZY, YU7ACO..
    Tin minte cand eram activ din Bucuresti in anii 2010 / 2011 se lucra foarte frecvent statii OM/HA/9A/SV.. si nu doar de mine, ci si de YO3DMU, YO3FAI, YO3FOU. Propagarea nu cred sa fie alta, doar numarul avioanelor a crescut exponential ceea ce e benefic..

    Mi-a facut placere sa-l vad pe 5PUV in portabil pe langa Cluj activ pe chat.. Anul trecut am lucrat si eu de pe Feleac in cateva concursuri. E o locatia destul de buna insa din pacate zgomotul de la DRTV isi pune accentul.. In orice caz de acolo se pot face multe!
    La fel il felicit pe YO9AYN pentru perseverenta! In fiecare concurs lucram fara avioane extrem de usor datorita semnalului foarte foarte bun!
    Cum am zis, reteta este simpla: activitate pe ON4KST si pandit avioane

    73 si la reauzire in 1-2 mai (sa speram ca revedere pe ON4KST),
    YO5LD
    Last edited by yo5ld; 19-04-2021 at 22:21.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •