Page 8 of 19 FirstFirst ... 67891018 ... LastLast
Results 71 to 80 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #71
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut ,
    A fost si etapa din Octombrie, surpriza surprizelor, chiar daca au lipsit statiile cele mai active de peste an au aparut si indicative noi din YO . Propagarea a fost ciudata , prognoza nu arata ceva spectaculos, unele semnale care erau la nivelul zgomotului urcau vertiginos parca erau statii locale . Din pacate desi am inecarcat de mai multe ori nu am reusit sa schimb un control cu YO2YA si YO2LSP . Frumos au venit si statiile din YO8 , YO8SAO/P, YO8DOI, YO8CEC . Din YO5 si de fapt singura statie a fost YO5TP care tocmai de la Cluj facea semnale de s9 pe S-Metru . Din YO2 au fost una dupa alta YO2GL si YO2AMU unde distanta este de aproximativ 600km . Cel mai reusit QSO a fost cu YO3IHG care a lucrat din Bucuresti KN34AM cu FT-817 si 4 el la nivetul solului , am vazut filmuletul pe facebook , daca are placerea poate il urca si aici pe forum pentru a demontsra ca se pot face legaturi daca se vrea.... Sunt curios pentru ultima etapa .

    Ca o idee , probabil vom deschide un topic separata. Se simte lipsa unu canal de chat online unde sa se logheze toti cei activi in concurs pentru a exploata banda cat mai mult . Colegi Rusi au un canal de IRC care il folosesc cu succes . Nu stiu vedem ce propune fiecare .....

    YO4FYQ/KN44FD Valu lui Traian - Constanta

    Maraton YO VHF/UHF etapa de azi 21.10.2018 ( penultima ) dupa 5 ore lucrate efectiv ...rezultatul

    144MHz 37 legaturi - 13417 puncte
    CODXC=9A1BOP;JN95IS 789KM
    432MHz 4 legaturi - 1102 puncte
    CODXC=US7GY;KN66LC 415KM

    Majoritatea legaturilor au fost prin reflexie pe avioane ...pe etapa urmatoare si ultima din acest an.
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #72
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Am uploadat filmare pe youtube.

    https://youtu.be/c8qY3l-iWBk

  3. #73
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut, prezent din KN44FD Valu ( Constanta ) QRV in 144 si 432 .
    Prognoza in privinta propagarii nu este imbucuratoare , probabil pe ari restaranse datorita inversarilor termice sa mai apare ceva propagare buna . Oricum de aici din zona probabil vor mai aparea statii a deobicei . Avand in vedere, suntem un luna noiembrie putem vedae si testa banda in conditii de extrasezon .
    Succes si sa ne auzim sau sa ne reauzim in banda .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #74
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Voi incerca sa fiu si eu prezent, nu stiu daca din KN24UL sau din KN34AK.

  5. #75
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    12
    Si eu vreau sa particip la maraton din Techirghiol KN44HB In 144 si 432. Sa vedem cat ne lasa propagarea. Orientati antenele si spre Constanta!

    73 YO4BXX Cornel

  6. #76
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din KN37GR vor fi prezenti in ultima etapa din noiembrie YO8CEC si YO8DOI, doar in 2m.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #77
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    23
    Asa cum am promis,voi fi activ in ultima etapa a Maratonului,un bun prilej sa testez cele 2 x LFA 8 el Pt banda de 2 m, dupa G0KSC ,care au inlocuit cele 2 x Swann-uri din motive obiective . Activ in 2m si 70 cm .Succes si 73 !

  8. #78
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Salutare, voi fi si eu prezent in portabil asa cum v-am obisnuit, in ultima etapa pe anul asta a Maraton-ului, din KN36NJ in apropiere de Bacau, in benzile 144 si 432MHz.
    Succes si s-auzim numai de bine!

    George YO8SAO

  9. #79
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by YO8SAO View Post
    Salutare, voi fi si eu prezent in portabil asa cum v-am obisnuit, in ultima etapa pe anul asta a Maraton-ului, din KN36NJ in apropiere de Bacau, in benzile 144 si 432MHz.
    Succes si s-auzim numai de bine!

    George YO8SAO
    YO8SAO , vei avea antene separate sau tot cu antena de 2m lucram si in 70cm ?
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  10. #80
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Buna dimineata, voi fi prezent din Dorohoi - KN37ew cu 11elementi LFA 144MHz si 20elementi in 432MHz.
    Orientati antenele si spre Nord. Multumim, succes si sper sa ne auzim!
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •