Results 1 to 10 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

Threaded View

  1. #11
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut ,
    A fost si etapa din Octombrie, surpriza surprizelor, chiar daca au lipsit statiile cele mai active de peste an au aparut si indicative noi din YO . Propagarea a fost ciudata , prognoza nu arata ceva spectaculos, unele semnale care erau la nivelul zgomotului urcau vertiginos parca erau statii locale . Din pacate desi am inecarcat de mai multe ori nu am reusit sa schimb un control cu YO2YA si YO2LSP . Frumos au venit si statiile din YO8 , YO8SAO/P, YO8DOI, YO8CEC . Din YO5 si de fapt singura statie a fost YO5TP care tocmai de la Cluj facea semnale de s9 pe S-Metru . Din YO2 au fost una dupa alta YO2GL si YO2AMU unde distanta este de aproximativ 600km . Cel mai reusit QSO a fost cu YO3IHG care a lucrat din Bucuresti KN34AM cu FT-817 si 4 el la nivetul solului , am vazut filmuletul pe facebook , daca are placerea poate il urca si aici pe forum pentru a demontsra ca se pot face legaturi daca se vrea.... Sunt curios pentru ultima etapa .

    Ca o idee , probabil vom deschide un topic separata. Se simte lipsa unu canal de chat online unde sa se logheze toti cei activi in concurs pentru a exploata banda cat mai mult . Colegi Rusi au un canal de IRC care il folosesc cu succes . Nu stiu vedem ce propune fiecare .....

    YO4FYQ/KN44FD Valu lui Traian - Constanta

    Maraton YO VHF/UHF etapa de azi 21.10.2018 ( penultima ) dupa 5 ore lucrate efectiv ...rezultatul

    144MHz 37 legaturi - 13417 puncte
    CODXC=9A1BOP;JN95IS 789KM
    432MHz 4 legaturi - 1102 puncte
    CODXC=US7GY;KN66LC 415KM

    Majoritatea legaturilor au fost prin reflexie pe avioane ...pe etapa urmatoare si ultima din acest an.
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •