Page 16 of 19 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 151 to 160 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #151
    Na, c-a īnviat și forumul. Mulțumiri eroului necunoscut care l-a readus la viață.
    Am fost prezent īn etapa din decembrie a maratonului de pe vf. Peana (Feleac).
    Am trecut de la verticală la o antenă LFA cu 5 elemente și rezultatele sunt īncurajatoare.

    WP_20191215_14_07_21_Pro.jpg

    WP_20191215_10_21_26_Pro.jpg

    PCall=YO5PUV/P
    PWWLo=KN16TR
    STXEq=FT-817ND + Microset SR100
    SPowe=40
    SAnte=EA 144LFA 5 elem.
    CODXC=9A8D;JN95LM;384

    73, sa ne auzim cu bine și anul viitor.
    Emil

  2. #152
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Emil

    Asa este, si-a revenit forumul... defapt a fost resuscitat. Si mie mi-a lipsit.
    Am lucrat si eu in Maraton, dar de data aceasta din Slatina. Antena a fost o DK7ZB 5+8 elemente dispusa in laterala ferestei de la dormitor, etajul trei. Vizibilitate SE - S - SW. Am lucrat ca de obicei statiile din Craiova, doua statii din LZ, din Timisoara YO2LSP si o legatura in Croatia in CW. Mai mult nu se poate dar...mi-am demonstrat ca se poate.
    Acum, cind am vazut cit de blinda este iarna asta acum la inceput, regret ca am demontat setupul de la Ganeasa. Am pierdut o etapa frumoasa de Maraton si o ploaie de meteori ce a adus o gramada de legaturi radio impatimitilor de UUS.
    Ce rau este sa vezi cum altii se distreaza si tu...pauza, hi!

    Salutari tuturor,
    Costi

  3. #153
    Īn Croația n-a mai fost etapă luna aceasta?
    Am īncercat să fac upload și la ei și mi-a răspuns site-ul că data 2019-12-15 nu este corectă.

  4. #154
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Nu, la ei deja s-a terminat Activity.
    Singurele concursuri care au fost in calendar weekendul acesta au fost: Maraton YO, ZRS, SP si OK Activity.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    @YO7FWS, pentru 5 elemente te-ai auzit chiar bine. Si chiar au fost 3 zile faine la MS. Cred ca puteai sa ii provoci si cu 5 elemente HI.
    Pentru regulamentul din 2020 al Maratonului, s-au decis modificarile?
    73!

  6. #156
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Eduard

    A fost un virf de propagare sau ne-am nimerit pe avion, HI, dar confirm: te-ai auzit foarte bine.

    La MS, primul pas catre acesta a fost monitorizarea frecventelor de intilnire. Din nefericire receptionam mesaje din diferite directii, nimic constant, care sa ma convinga o posibila legatura. Am chemat la un moment dat pe PA3Y cred, m-a auzit, dar nu am putut termina legatura. Acum sint convins, de la Slatina, in conditiile actuale nicio sansa sa pot lucra MS.

    Regulamentul 2020 este acelasi cu cel din 2019, doar etapele se vor desfasura incepind cu luna Ianuarie pina in luna Noiembrie, conform poll-ului de pe forum. Marturisesc ca nu-mi convine, nu este echitabil cu toti concurentii, dar daca ceilalti concurenti la care fac eu referire nu si-au exprimat optiunea, atunci ramine asa cum s-a votat.
    Lafel ca si anul acesta, anul viitor, dorim sa pastram in continuare principalele obiective ale concursului: corectitudine, transparenta si rapiditate in procesul de afisare a rezultatelor. Deasemenea o sa incercam sa imbunatatim procesul de colectarea a fiselor de concurs prin intermediul paginii de upload si sa renuntam in totalitate la colectarea acestora prin intermediul adresei de email.

    Daca te referi exact la schimbul de loguri, acesta nu se va face nici anul acesta, probabil o veste proasta pentru adeptii acestui mod de confirmare a legaturilor radio. Nu avem inca solutii software si nici logistice pentru a rezolva aceasta situatie. Programul nostru este complet adaptat pentru actualul regulament, iar tot ceea ce vedeti in pagina cu rezultate, tabele, hiperlinkuri, statistici, tot, este generat automat de programul de concurs, astfel munca noastra este minima. Acesta este si motivul pentru care afisam a doua zi rezultatele: nu avem nimic de facut. Orice modificare in actualul regulament, trebuie sa fie mai intii posibila software si abea dupa aceea adoptata. Sint sigur ca discutia ramine deschisa, lafel si nemultumirile unora dintre concurenti. Este greu sa faci un regulament care sa multumeasca toti concurentii dar:
    cine cistiga Maratonul in aceste conditii, CHIAR ESTE BUN!

    Salutari!
    Costi YO7FWS

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Multumesc pentru informare. Ca organizatori , voi stiti ce este cel mai bine pentru concursul organizat de voi.
    Va doresc mult succes!
    73!
    YO2LSP.

  8. #158
    Quote Originally Posted by yo7fws View Post

    Regulamentul 2020 este acelasi cu cel din 2019, doar etapele se vor desfasura incepind cu luna Ianuarie pina in luna Noiembrie, conform poll-ului de pe forum.

    Costi YO7FWS
    Quote Originally Posted by yo7fws
    Azi am luat decizia. Maraton YO VHF - UHF 2020 incepe in luna Martie.


    Deci s-a schimbat modificarea...
    Bine și așa.
    Ar fi bine să actualizați și pagina http://maraton.uus.ro/upload/ care a rămas cu 19 Ianuarie.

    Ne auzim īn martie atunci.

    73, yo5puv.

  9. #159
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutare,

    La Suceava ne pregatim pentru prima etapa a maratonului UUS din acest an.
    Speram sa nu mai ninga si sa prindem vreme rezonabila pentru iesirea in portabil. In perioada martie-aprilie vremea e capricioasa.

    In loc de alimentarea din baterie care ne limita oarecum puterea de emisie si durata de apel, acum vom folosi un mic generator electric.
    Deocamdata banda principala va fi 2 m, dar incercam sa fim prezenti si in 70 cm.

    Speram sa ne auzim in banda,
    73! Succes!
    73,
    Andrei - YO8SSQ

  10. #160
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Andrei,

    Foarte buna initiativa voastra. Orice imbunatatire presupune un efort in plus, dar si un avantaj fata de participarile anterioare. Am mai sugerat cuiva, poate reusiti sa identificati o locatie avantajoasa si impreuna cu mai mullti prieteni, inchegati o locatie de concurs. Va luati un indicativ special si trageti la categoria MULTI. Nu numai pentru Maraton YO, cit si pentru celelalte concursuri uus. In echipa se pot realiza si atinge obiective minunate.
    Am o rugaminte: faceti poze cit mai reprezentative si trimiteti-le, pe cele care credeti voi, prin email. In iarna, alegem una, si o vom tiparii pe diploma concursului. Tema: radioamatorism in unde ultrascurte. Anul trecut YO5PLP ne-a trimis un set de poze minunate de pe Virful Tibles, una dintre acestea regasindu-se pe diploma noastra.

    73!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •