Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 101 to 110 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #101
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo2llz View Post
    Tinand cont ca antena pentru 6m e data jos de pe pilon, am hotarat ca anul acesta sa nu particip in contestul de 6m, eventual poate doar partial sambata, in schimb sa fiu prezent in etapa de maraton de duminica. Asa ca ne auzim din KN05IS cu dualbandul de 11/25 elemente de la Antenna Amplifiers. Asa ca ne auzim in contest, eventual cu sked la on4kst.com.

    73 de yo2llz de qrz!
    Super , sper sa schimbam un control .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #102
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    90% particip si eu in VHF din KN34AM, in conditii de QRP (FT-817 si yagi pe trepied foto).

  3. #103
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo3gej View Post
    Se apropie etapa a 3 a din Maraton.

    Si pentru ca mie imi place sa experimentez, weekendul viitor voi fi ptrezent din KN24UL cu un nou setup : Flex 1500 + Transverter (UT5JCW) + Pa aproximativ 100W si aceiasi antena DK7ZB 8El.
    Va rog sa fiti ingaduitori cu mine deoarece va trebui sa operez doua calculatoare simultan, sper sa nu ma incurc in tastaturi.

    73!
    yo3gej
    Daca tot iti place sa experimentezi fii qrv duminica si in 23cm, sunt sanse sa ne auzim (de fapt eu sa te aud ca tu sigur ma vei auzi ).
    Este valabil si pentru yo3cyr daca citeste cumva pe aici...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Etapa asta prezent si eu. Setup de antene nou, la primul test: 2x8 elemnte DK7ZB OWL urcate la 12,5 m aprox.
    Pentru prima data activ si in 70cm cu aprox 40w si 16 elemente DK7ZB la 14,5m. Locator KN05NR.
    73!
    YO2LSP, Edi.

  5. #105
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Voi participa din jud BZ. 30/20W, DK7ZB cu 5/8 ele. Daca se anunta ploi, n-o sa ies prea mult de pe asfalt.
    73, Dan

  6. #106
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo9cwy View Post
    Voi participa din jud BZ. 30/20W, DK7ZB cu 5/8 ele. Daca se anunta ploi, n-o sa ies prea mult de pe asfalt.
    73, Dan
    Sigur ne vom auzi , propagarea se anunta mai favorabila la inceputul etapei.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #107
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Voi fi prezent din Dorohoi - KN37ew si in aceasta etapa pe 144/432MHz. Asteptam antenele si spre N/E YO! Succes si legaturi frumoase!
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  8. #108
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    A fost a doua participare in Maraton pe anul asta dar din alta locatie, mult mai faina, decat cea din care particip de obicei. La invitatila lui Ghita yo8cln m-am alaturat in weekend echipei care a lucrat in IARU 50MHz si am urcat pe Vf. Retitis din muntii Calimani, KN27OC, pentru a facxe teste si a lucra in banda de 23cm in concursurile vecinilor nostri, care au inclusa si aceasta banda in regulament.

    Ce pot spune ca ajuns pe platoul unde se afla statia meteo si cabana am avut parte de o priveliste extraordinara, care a atenuat disconfortul drumului pana sus. Cei care nu au o masina cu garda destul de inalta si echipata cu anvelpe corespunzatoare nu au ce sa se avetureze pe acolo... Dar va indemn sa mergeti pentru ca aveti ce vedea, mai ales cei care stati la ses sau chiar la nivelul marii... )) .

    Acum despre radio. Spre dezamagirea mea si in ciuda echipamentului "greu" adus acolo pe varf, in conditii vitrege, nu am reusit sa fac decat o singura legatura in 23cm, aceasta a fost cu HA5KDQ cu care lucrasem in aceasta banda si din locatorul KN37GR. Orice incercare de a ma auzi sau de a auzi o statie yo, chiar daca am incercat sa stabilesc un sked, cu statii din yo3, yo7, yo9 n-a fost posibil. Oricum, si pe chat-ul on4kst am vazut destule incercari esuate de a face qso-uri in aceasta banda.

    In schimb, in pauzele operatorilor de la "atelierul" de 2m am reusit in decurs de 40 minute sa fac 18 qso-uri si ar mai fi fost loc de multe si interesante. Ce sa spun, alta viata de acolo de la 2000m, parca totul era floare la ureche. Nu degeaba cei de la YR8D ieseau pe primul loc, este o locatie cu potential!

    As mai merge acolo sa lucrez in concursuri dar singurul impediment este ajungerea in locatie. Nu va uteti inchipui ce au avu de suferit echipamentele din remorca in urma "rularii" peste bolovanii ce constituiau "asfaltul" de pe drum. A fost ca la un off-road. La plecare, de parca nu era de ajuns ce aveam de tras pe acelasi drum, yo8sgm a gresit drumul si a luat-o spre Toplita, pe un drum si mai rau, cu pietroaie si mai mari de-mi era mie mila de masina dar si mai mult de remorca unde generatorul si celelalte saltau ca popcornul ... . Asa ca ne-am intors pe acelasi drum pana la cabana (nu era alta solutie decat cea aeriana.. ) si am luat-o pe drumul bun.
    Una peste alta, a fost o intalnire cu ceilalti hami, am imbinat activitatile de SOTA, lucrul in concurs, statul la masa impreuna si posibilitatea de a ne ipartasi din experienta fiecaruia, cu recreere intre "sanii" naturii cum ii place lui yo8sgm sa spuna :P , si in ciuda oboselii resimtite cand am ajuns acasa eram multumit ca o facusem si pe asta.. )) .


    yo8rhm
    Mugurel

    Repetorul R2 de pe Calimani, pilonul cu antenele. Repetor autonom din punct de vedere al energiei (se vad panourile solare atasate).
    03.jpg

    Drumul prin vegetatia care si-a reintrat in drepturi dupa inchiderea minei.
    04.jpg

    Remorcuta cu echipamente care nu avea de unde sti ce o asteapta.
    02.jpg

    Statia meteo si cabana de pe Vf. Retitis.
    05.jpg

    Mijlocul de transport.
    01.jpg
    Last edited by yo8rhm; 18-06-2019 at 10:24.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #109
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Antena pentru 23cm pregatita pentru ridicare.
    06.jpg

    Echipamentul de lucru.
    07.jpg

    In dreapta sus piscul tuguiat este Vf. Pietrosu
    08.jpg

    Doua imagini cu mina de sulf (inchisa) din Calimani. Aici a lucrat yo8cln.
    09.jpg

    10.jpg

    Harta cu legaturile din 2m.
    http://www.opencontest.org/edi/map/2...25000876EQFBKT

    Si cea cu singura legatura din 23cm.
    http://www.opencontest.org/edi/map/2...40000963KBMVUX
    Last edited by yo8rhm; 18-06-2019 at 10:22.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #110
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am lucrat doar in 70cm. Propagare slaba, greu se confirma cate un qso pe chat... Cu statii yo nu m-am auzit decat cele care erau apropiate, pana la 100Km, exceptie a facut yo3cyr cu care am reusit pana la urma qso-ul, in ciuda celor 20W pe care-i avea. Cu statiile yo7 si yo2 n-am reusit sa lucrez, parte datorita faptului ca unele din ele sunt in umbra muntilor, parte datorita generatorului folosit de yo8doi.

    Rezultat
    CQSOs=7;1
    CToSc=1754
    CODXC=9A5M;JN95GO;655

    yo8rhm
    Mugurel

    yo8rhm_432.jpg
    Last edited by yo8rhm; 21-07-2019 at 19:14.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •