Page 13 of 19 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 121 to 130 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #121
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut ,
    prezent duminica 15.09.2019 in etapa din Septembrie . Cele 5 ore voi fi prezent in ambele benzi din KN44FD Valu lui Traian Constanta . Sper sa fim cat mai multe indicative YO in banda doar prin simpla participare .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #122
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ramana sa ma hotarasc in ce banda voi lucra. Am de ales intre 70cm si 23cm, cea de 2m fiind ocupata de yo8doi.
    Cu o parte din voi ma voi auzi, cu restul... data aviatoare ) Voi fi prezent pe chat-ul on4kst.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #123
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Voi fi prezent duminica 15.09.2019 pentru etapa din Septembrie in ambele benzi din obisnuita mea locatie KN37EW Dorohoi, Botosani.
    Succes tuturor si sper sa auzim cat mai multe statii YO in banda!
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  4. #124
    Quote Originally Posted by yo8rhm View Post
    Ramana sa ma hotarasc in ce banda voi lucra. Am de ales intre 70cm si 23cm, cea de 2m fiind ocupata de yo8doi.
    Cu o parte din voi ma voi auzi, cu restul... data aviatoare ) Voi fi prezent pe chat-ul on4kst.

    yo8rhm
    Mugurel
    23cm? Daca astea 2 benzi le ai e usoara alegerea Weekendul asta am timp, is curios daca pot acorda puncte din KM56SR
    Bafta concurentilor

    73's TA4/YO5ER/P
    Septy

  5. #125
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Prezent din KN37FM in 2m, 70cm si pe chat.
    73!

  6. #126
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by YO8SSQ View Post
    Prezent din KN37FM in 2m, 70cm si pe chat.
    73!
    Sper sa reusim sa schimbam cate un control in ambele benzi ...
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #127
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutare,

    In aceasta etapa ne-a fost frig la umbra copacilor, diferenta destul de mare de temperatura fata de luna trecuta. Trebuie sa ne mutam la soare. HI

    Claudiu YO4FYQ, veneai abia perceptibil iar pe noi nu ne-ai auzit deloc. Probabil locatia noastra nu e asa de buna spre YO4. Ramane sa mai investigam, suntem de prea putin timp in locatia respectiva ca sa tragem concluzii. Sunt curios daca ai reusit contacte cu alte statii YO8 din apropierea noastra. Multumim ca ne-ai chemat.

    73!
    YO8SSQ, YO8AGA, YO8SBR

  8. #128
    Știu că titlul topicului e Lista logurile primite, dar am zis să nu deschid un topic nou... se permite o relatare din etapă?

    Acum în septembrie "am spart și eu gheața" la Maratonul YO.
    Dacă la IARU R1 VHF am lucrat de aproape, de pe Feleac, acum fiind doar o etapă si anunțându-se timp frumos, am zis să merg într-un loc nou cu expunere mai bună spre V si SV.
    În ideea de a lucra stații mai depărtate din E7 sau 9A care, de pe Feleac, sunt mascate de M-tii Apuseni.
    O privire pe hartă arăta Mt. Meses de la vecinii din Salaj ca fiind cu potențial.
    Din păcate, la fața locului am descoperit că nu pot urca cu turismul meu până sus pe vf. Măgura Priei, trebuind să mă mulțumesc cu o locație pe fața vestică la alt. 800m (100m sub vârf).
    Asta a însemnat 0 legături către est.
    Am bifat însă o țară nouă (9A) și un nou record personal de distanță: 404km.
    Căutarea locului ideal pentru Maratonul YO (accesibil cu turism) continuă

    http://www.opencontest.org/edi/map/

    Lucrul în 70cm este pe listă, dar trebuie să aștepte achiziționarea unui PA...

  9. #129
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salut Emil (yo5puv),

    Topicul este cel potrivit "Participare Maraton YO VHF/UHF", doar daca nu l-a mutat vreun admin din "Lista logurile primite", dar ma gandesc ca ar fi aparut o notita ca a fost editat/mutat.

    Felicitari pentru participare si rezultate.
    Cu ce echipamente operezi ?

    Andrei YO8SSQ

  10. #130
    Da, mulțumesc admin-ului care a mutat postul în locul corect, promit să fiu mai atent.

    Echipament: Ft-817ND + PA Microset SR-100 + antena Diamond SG-7900
    Deci echipament "Slim fit" sau "Hit & run"
    https://www.qrz.com/db/YO5PUV
    Vreau să zic că e echipament categoria pană/semiușoară:
    PA scoate teoretic 100W. Producătorul scrie că atacat cu 10W scoate 80W.
    Deci alimentat cu cei 5W din FT-817 probabil că scoate cam 40W.
    Antena e dual band 2m/70cm, verticală, montată pe mașină pe un suport cu magneți în care pot pune și antena de CB sau alte antene de HF de la Diamond. Gain: 5dB în 2m, 7dB în 70cm, duce 150W. Părerea mea e că e bunicică la emisie și modestă la recepție. Mi s-a întâmplat când chemam CQ să-mi răspundă stații pe care eu de-abia le auzeam, nu le puteam copia. De asemenea, cu un handy de 4W conectat la ea, din Feleac deschid o grămadă de repetoare Rolink: Păltiniș, Sovata, Alba-Iulia, Preluca (ceea ce mie mi se pare o performanță bună).
    Ca avantaje ale acestui setup: nu ocupă spațiu (le pun pe bordul mașinii), în 5 min din momentul în care
    am ajuns la "locul faptei" am montat antena, am făcut conexiunile și sunt gata de operare. Dacă e frumos pot sta afară, dacă e urât stau în mașină, nu trebuie să învârt antena.
    Combinat cu o interfață SCU-17 tot de la Yaesu și un laptop, lucrez și moduri digitale.

    73 si sper să ne auzim în benzi
    Emil, YO5PUV, de obicei /P
    Last edited by yo5puv; 16-09-2019 at 21:19.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •