Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast
Results 171 to 180 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #171
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Call:YO4FYQ
    Locator: KN44FD

    144Mhz_TRX: FT897 + PA GS1B + antena DK7ZB 10el.
    QSO=18
    CToSc=6143
    CODXC=9A8D;JN95LM;766

    432Mhz_TRX: FT897 + PA 60W + antena DK7ZB 23el.
    QSO=4
    CToSc=833
    CODXC=YO9AYN;KN24SW;247

    Azi 19.04.2020 intre orele 10-15 local a fost ceea de a doua etapa din cadrul activitatii lunare Maraton YO VHF/UHF 2020, asa cum spun de fiecare data activitate pentru cei care vor sa simta pulsul benzilor indiferent de locatie sau de miza, poate cel mai important este sa se auda indicative YO in benzile radio . Totul este la un PTT distanta .
    Propagarea nu a fost nici pe de partea cea mai buna chiar spre deloc , lucru stiut si din progonezele vizualizate anterior . Majoritatea legaturilor au fost bazate pe urma de avion. Semnale frumose prin reflexie facand astfel YO2BBT Stelian si YO6XK Andrei .
    Desi nu sunt multe legaturi pe chatul ON4KST.com a fost o forfota mare, multe statii YO logate schimb de informatii ,,greu,, de procesat uneori, un lucru imbucurator .
    Multumesc tuturor pentru participare si controalele schimbate .

    73!
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #172
    Multe concursuri azi. Am ales sa lucrez doar in UHF, pentru a trimite logul si la Alpe-Adria si la Carpati (in afara de maratoane).
    Ieri am lucrat in concursul Constructorul de Masini din Mt. Gilaului si am reusit sa driblez ploaia. Pentru azi, oricum as fi invartit prognozele meteo, dadea cu ploaie de la amiaza. Asa ca am pus pelerina de ploaie si am ales un loc unde cel putin se anunta ca nu o sa toarne cu galeata: Vf. Buscat 1676m.
    Loc nou (mai fusesem doar in drumetie), antena noua. Prima data cu stacked Yagi: 2 x 10 elemente.
    View to SE from Buscat Peak (1676m)
    Working in UHF contests from Buscat Peak
    Dupa ce am pus sus antena, am constatat ca uitasem adaptorul SMA. Deci nu puteam sa conectez analizorul de antena sa vad ce opera am realizat...
    Au trecut 40min fara sa aud absolut nimic. Nimeni nu raspundea pe chat, toti lucrau in 2m...
    Apoi, prima legatura cu YO6OBK absolut intamplator. Am lucrat "cu spatele", ceea ce mi-a dat sperante ca totusi antena e OK.
    In final am facut 9 legaturi, din care 3 cu Slovenia. Sa vedem cate se vor confirma...

    73, Emil

  3. #173
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut!
    La Carpati singurele legaturi "pierdute" sunt cele unice. restul se valideaza prin schimb de loguri si loguri robot. Antenele iti merg f bine, in TM veneai confortabil.
    73!

  4. #174
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo5puv View Post
    Vf. Buscat 1676m.
    Loc nou (mai fusesem doar in drumetie), antena noua. Prima data cu stacked Yagi: 2 x 10 elemente.

    73, Emil
    Salut Emil, surpriza placuta si ma bucur ca am reusit sa schimbam un control . A fost un QSO la limita , ai venit in valuri la limita zgomotului . Aici doar FT897 +23el DK7ZB +60w

    Felicitari pentru legaturi si pentru imbunatatirea antenelor .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  5. #175
    In week-end-ul asta am fugit de ploaia din Cluj la Sibiu.
    Am lucrat in maraton doar in 2m de la 1300m altitudine. Muntii Cindrel, mai jos de Paltinis.
    WP_20200719_11_22_58_Pro.jpg
    WP_20200719_14_10_30_Pro.jpg
    WP_20200719_14_53_08_Pro.jpg
    In a doua poza tocmai atunci fuiorul de ceata a acoperit antena releului de pe vf. Oncesti (Paltinis).
    Am facut 26 de legaturi cu ODX=679km
    /edi/map/

    73, Emil YO5PUV

  6. #176
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Bravo Emil, frumoase poze, imi plac. Excelenta pozitia ta din concurs, te-am auzit foarte bine. Mare minune undele radio, cum micsoreaza ele distanta dintre noi!

    73!
    Costi

  7. #177
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Suceava
    Posts
    18
    Salutari de la Suceava!

    Felicitari participantilor si castigatorilor maratonului de anul acesta.

    Au participat aceiasi YO8AGA, YO8SBR si YO8SSQ (YP8SV) in portabil atunci cand a fost posibil sa iesim, cu FT-857D si Yagi 6el.

    Speram sa ne reauzim cu bine la Maraton in sezonul urmator.

    73,
    Andrei - YO8SSQ

  8. #178
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salutari de la Slatina!

    Am lucrat cu toata trupa si am avut bafta si de prelungiri. S-a auzit bine districtul 8 la mine. Au fost niste avioane grozave, chiar mai bune inainte sa va lucrez. Transmite salutarile mele companiei si dorinta de a ne reauzi cu bine si anul viitor!

    73...Sarbatori fericite...la reauzire!

    Costi

    ... si o mica inregistrare!
    https://drive.google.com/file/d/1wEs...ew?usp=sharing
    Last edited by yo7fws; 25-11-2020 at 07:19.

  9. #179
    Etapa a doua a maratonului 2021 azi.
    Am iesit in portabil. Pe dealul Feleacului deocamdata, ca la munte inca e zapada.
    M-a si plouat cu intermitente, dar n-a fost rau ca nu a fost foarte frig (8 grade) si nu a batut vantul tare.
    Ca impresie azi: greu de facut legaturi cu strainii. Au cu cine lucra acolo la ei, asa ca nu intorc antenele spre YO. M-am rugat pe chat de mai multi croati sa facem o legatura. Cand in sfarsit un "multi" a intors antena (in ultimul minut din concurs) am lucrat fara probleme...
    DSC08132_HD.jpg
    YO5PUV_P_map.jpg

    73 si sa ne auzim si in etapele viitoare.
    Emil

  10. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Salut,

    Ai dreptate, nu intorc antenele sunt chitrosi!
    Propagare capricioasa rau astazi, dar asta ii farmecul
    Multumesc de legatura

    73` yo3fwl Cristian

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •