Page 4 of 19 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 31 to 40 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #31
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Mugurel, eu am stat destul de mult cu antena spre nord si am auzit numai 2 statii din YO8. Pe tine te-am auzin in jurul frecventei de 144.306 unde era o harmalaie de nedescris.

  2. #32
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    A fost si a doua etapa de Maraton YO VHF/UHF , ponderea statiilor YO destul de consitenta pe parea de SUD . Activitate destul de slaba spre YO5, YO6, YO8, cel putin asa sa simtit din banda si ulterior in log . Nici peste Marea Neagra nu a fost activitate desi din zona Constanta cu deschidere spre mare au fost 4 statii ( YO4ASV , YO4SI , YO4BXX, YO4FYQ), propagarea fiind destul de slaba la inceputul maratonului, imbunatatinduse dupa orele pranzului .
    Cum am mai spus si o repet se simte destul de mult neanuntarea intentiei de a participa , indiferent de competitie, in ultrascurte conteaza foarte mult sa insisti spre o zona preanuntata . In general cam tot ce am lucrat am postat si pe ,, Cluster ,, , acelasi lucru fiind facut si de catre Costi YO7FWS si YO3GEJ Marius .
    Harta de pe chatul www.on4kst.com devenid astfel rosie cu activitate in si peste YO, lucru simtit ulterior prin cererile facute de straini pentru sked-uri pe chat.

    2m - 34qso - CODXC=9A8D;JN95LM;766km
    70cm - 3qso - CODXC=YO9CWY;KN35JD;172km
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #33
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    La a 3-a etapa a Maratonului de pe 17 iunie, voi fi la cabana Ciucas (KN25XM), ca deobicei cu Yaesu FT-817 si o antena directiva (log sau arrow) pe trepiedul foto.

  5. #35
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo3ihg View Post
    La a 3-a etapa a Maratonului de pe 17 iunie, voi fi la cabana Ciucas (KN25XM), ca deobicei cu Yaesu FT-817 si o antena directiva (log sau arrow) pe trepiedul foto.
    Salut Vlad
    Sunt curios daca ne vom auzi de acolo , sanse sunt mari . Poate aduni si cateva poze de acolo si le pui post concurs ...Poate chiar reusim si in 70cm.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    bucuresti kn34bk
    Posts
    25
    Claudiu, din pacate s-a schimbat planul, am anulat excursia din cauza prognozei meteo.

  7. #37
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din pacate la noi s-a pus serios pe ploaie de dimineata, astfel ca sunt nevoit sa renunt la iesirea in /P pentru IARU in 50MHz. Sper ca macar maine la maratoane sa fie linistit, adica sa nu ploua. Cu toate ca prognoza spune cu totul altceva... De s-ar insela ce bine ar fi.
    Voi lua echipament doar pentru 2m, sa pot strange rapid in caz de "izochipsa cu lapovita fleoscaita"... Vorba unor mucaliti

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #38
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo3ihg View Post
    Claudiu, din pacate s-a schimbat planul, am anulat excursia din cauza prognozei meteo.
    Asa este cu vremea, nu ne putem pune , si aici in zona sunt anuntate descarcari si ploaie pentru duminica dupa ora 12 local...dar vedem. Poate reusesti sa schimbi cateva controale chiar de acasa din YO3 .

    Voi fi prezent la Maraton in mod sigur vom fi 4 statii din Constanta din locatoare diferite ( YO4SI, YO4ASV, YO4BXX) ca miza in primul rand placerea de a fi in banda si de a schimba cateva controale si salutari cu cei prezenti .
    QRV in 144 FT-1000MP+transverter 28/144 +PA 40w + GS1B+ DK7ZB 10EL
    QRV in 432 FT-1000MP+transverter 28/432 +PA 40w + DK7ZB 23EL

    Poate evem noroc si de un ESporadic.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  9. #39
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Schimbatul controalelor este o placere cand stai la adapost, nu esti murat din cap pana-n picioare si uns de glod (pentru cei care nu cunosc fac traducerea de rigoare, glod=noroi :P ). Va invidiez pe voi cei care lucrati de acasa...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by YO4FYQ; 16-06-2018 at 09:33.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #40
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    A trecut si etapa din Iunie de azi 17.06.2018. Din pacate vremea nu a prea tinut cu noi , poate si faptul ca etapa s-a suprapus concursul IARU 6m , participarea o consider absolut normala comparativ cu etapele trecute .
    Etapa a demarat cu un val de propagare , fara prea mare efort am lucrat 9A7D 822km si pe YO2GL
    Apel pe toata perioada participarii pe toate directiile, din pacate nu am reusit nici-o legatura cu YO5, YO6, YO8 desi am insistat catre aceste zone.
    Dintre statiile care faceau semnale frumoase as eumera pe YO9AYN, YO9HP, YO3DMU , YO3CYR (ordine aleatorie...hi)...mi-as dori sa aud in banda semnale cat mei consistente din YO.
    Pe toata perioada concursului am incercat sa postez cat mai multe legaturi pe DX-Cluster www.dxsummit.fi pentru a se vedea activitate si peste YO, v-as recomanda sa faceti acest exercitiu eu zic ca merita ...se vede activitatea din banda transpusa in online .....nu inteleg de ce ne ferim de cluster , ne place sa luam INFO de acolo dar ne este greu se punem.
    Pe la ora 12.15 local aci in Valu lui Traian a inceput ploaia destul de consistenta cu tunete si descarcari .....dar a fost placut de lucrat printre sfaraieleile din banda .
    Una peste alta , multumesc celor care au participat.

    Un scurt bilant , din Constanta doar 3 statii YO4SI, YO4BXX, YO4FYQ locatoare diferite

    144 : 29-QSO
    CToSc=10126 puncte
    CODXC=9A7D;JN95CI;822 KM

    17062018144.jpg

    432 : 4-QSO
    CToSc=985 puncte
    CODXC=US7GY;KN66LC;415 KM

    17062018432.jpg

    Si o inregistrare cu YU7ON (KN04AX-674 Km) - YO7BKX in 2M

    https://drive.google.com/open?id=1Uc...J2dd0s77LmyXDC
    Last edited by YO4FYQ; 17-06-2018 at 20:26.
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •