Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819
Results 181 to 186 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #181
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut,
    A trecut si etapa a doua de maraton YO , cu o propagare moderata. A fost o reala placere sa reaud indicative prezente etapa de etapa si le multumesc .

    Quote Originally Posted by yo5puv View Post
    Au cu cine lucra acolo la ei, asa ca nu intorc antenele spre YO. M-am rugat pe chat de mai multi croati sa facem o legatura. Cand in sfarsit un "multi" a intors antena (in ultimul minut din concurs) am lucrat fara probleme...

    Emil
    YO5PUV/P Frumos biroul precum si locatia de concurs. Relativ intre noi a mers usor intre noi KN16-KN44 circa 473Km ajutati de AP din acel moment . Legat de statiile din W care se lasa greu cu antenele spre YO este o reala problema dealungul timpului. Nu pot spune ca au fost putine statii YO ( in statistica primita de la 2LLZ apareau 28 de indicative YO numai la el ) in conditiile in care foarte putine statii au fost in portabil si majoritatea au lucrat de acasa . Daca ne uitam pe harta, ponderea statiilor au fost in jumatatea de jos din YO ( YO2 , 3, 7, 9, ) .

    De aici din zona am fost 3 statii YO4BSI, YO4BXX, YO4FYQ .

    YO4FYQ -KN44FD ASL64m

    CToSc=10310 (scor)
    CODXC=9A7D;JN95CI;822km

    Harta legaturilor https://drive.google.com/file/d/1nr8...ew?usp=sharing
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  2. #182
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Simbata seara am reusit performanta sa inversez firele intre senzorul Reed si motorul de la rotor. S-a lasat cu avarie: contactele senzorului au ramas sudate, HI! Antena se rotea, dar directia...necunoscuta.
    Duminica am intrat in concurs mai tirziu. Cafeaua prelungita in familie.
    Propagare ciudata sau avioane multe. Statii care alta data nu le copiam usor, acum veneau ok. Cel mai tare in difuzor a fost YO2LLZ. L-am mai auzit si altadata, dar acum venea ca tunul. L-am ascultat minute in sir, confortabil, pe YO5TP. Altadata nu prea reuseam, dar acum venea tare. Am reusit sa lucrez 25 de statii YO. Nu am o evidenta, nu-mi dau seama daca au fost mai multe decit de obicei. N-am reusit districtul 8. L-am auzit pe YO8CLN cind eram cu antena spre YO2, pina am intors eu...s-a dus avionul. Am chemat in zadar intr-acolo, nu am reusit nicio legatura.
    Foarte interesant pentru cine a reusit sa vada pe ecran, la 08.24, a cazut un meteor care a umplut ecranul de legaturi radio. Ionizarea a tinut cca 25-30 secunde, emisiunile disparind incet una cite una. Este minunat sa vezi cum ecranul se umple de emisiuni radio puternice.
    Conditii de lucru: FT897D, amplificator 2...300W, antena DK7ZB cu 10 elemente la cca 6m de sol si un modul superoperator, HI!

    CToSc=6887
    CODXC=9A1CRS;JN95AE;502

    73!
    Costi
    Attached Images Attached Images

  3. #183
    Salut Costi,

    Foarte tare treaba cu meteoritul. La un moment dat in timp ce ma plimbam prin banda (2m) dau peste un QSO in... franceza. Semnal clar si tare, parca era langa mine francezul. M-am blocat efectiv. A durat doar cam 10 sec dupa care a disparut, timp in care n-a transmis nici un indicativ, deci nu stiu cine era. Ma gandisem la o reflexie pe Statia Spatiala Internationala, dar da, un meteorit "makes sense".

    73!
    Emil

  4. #184
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Emil

    Te-am auzit super ieri. Daca te lasam sa intorci antena, nu reuseam legatura.
    Este greu reflexia pe ISS, dar nu este imposibila. Cel mai bine se vede pe Graves, urma intrerupta periodic se distinge cel mai bine.
    Am incercat emisie de mai multe ori, dar fara succes. Probabil 'bataia' e mult mai lunga.
    Uite doua poze: prima de la 08.24, am prins sfirsitul, si a doua un meteor mai mic. Priveste cum cele doua urme dispar in acelasi timp. Lafel se intimpla cind incepe sa arda. Pe ecran efectul este mult mai spectaculos.
    Fascinanta lumea radioului!

    73!
    Costi
    Attached Images Attached Images

  5. #185
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    11
    Am lucrat si eu remote din YO2.
    Bilant:Screen Shot 2021-04-19 at 10.36.38 PM.jpg

    total 92 QSO, 32448 puncte, 29 statii YO (s-ar fi putut mai bine, lipsa YO6KNE, YO8CLN si statiile din portabil din YO8).
    Fata de data trecuta am lucrat cu 2x11 el DG7YBN.

    Faptul ca statiile din vest nu se intorc spre est este complet gresit.. Se intorc, pentru a lucra statiile cu care au facut sked pe arhicunoscutul chat ON4KST..
    Reteta folosita de mine este extrem de simpla, trebuie stat pe chat si vanat avioane cu ajutorul softului AirScout..
    Daca interfata web la ON4KST este grea de urmarit, atunci exista alternative, wtKST, KST2Me (OZ2M)..
    Mi se pare aberant sa asteptam de la statiile vestice sa intoarca antenele spre est, atunci cand vad 0 activitate in zona pe chatul ON4KST! Si pentru mine, stand cu antena spre est "poate poate pica ceva" este contraproductiv dpdv scor final..

    Printre altele, fiind activ in concursurile UUS de aproximativ 10 ani, situatia este net superioara de ceea ce a fost atunci.. Au aparut statii puternice in tara care lucreaza serios statii din vest: YO2BBT, YO2LLZ (si colectivul YP2DX), YO2EA (YO2LZA), YO2LAM (cand lucra..) care dau tonul. Mai sunt exemple si LZ2ZY, YU7ACO..
    Tin minte cand eram activ din Bucuresti in anii 2010 / 2011 se lucra foarte frecvent statii OM/HA/9A/SV.. si nu doar de mine, ci si de YO3DMU, YO3FAI, YO3FOU. Propagarea nu cred sa fie alta, doar numarul avioanelor a crescut exponential ceea ce e benefic..

    Mi-a facut placere sa-l vad pe 5PUV in portabil pe langa Cluj activ pe chat.. Anul trecut am lucrat si eu de pe Feleac in cateva concursuri. E o locatia destul de buna insa din pacate zgomotul de la DRTV isi pune accentul.. In orice caz de acolo se pot face multe!
    La fel il felicit pe YO9AYN pentru perseverenta! In fiecare concurs lucram fara avioane extrem de usor datorita semnalului foarte foarte bun!
    Cum am zis, reteta este simpla: activitate pe ON4KST si pandit avioane

    73 si la reauzire in 1-2 mai (sa speram ca revedere pe ON4KST),
    YO5LD
    Last edited by yo5ld; 19-04-2021 at 23:21.

  6. #186
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    yo5ld, statii yo8 au fost dar n-ai fost tu si ceilalti pe frecventa buna... )

    yo8rhm.
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •