Page 5 of 19 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 41 to 50 of 186

Thread: Participare Maraton YO VHF/UHF

  1. #41
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    O etapa linistita.
    Etapa din Iunie s-a suprapus cu concursul "Constructorul de masini" 144MHz, IARU 50 MHz si Memorialul YO7VS, majoritatea ukv-istilor au lucrat in 6m.
    Cum a spus si Claudiu, trebuie sa remarc si eu lipsa statatilor din YO5, YO6 si YO8, sincer sa fiu nu ma asteptam la lipsa totala a districtului 5 tinand cont de concursul organizat in paralel.
    Propagarea a fost buna la inceputul concursului iar spre final a devenit mizerabila, in prima oara am reusit 11 legaturi majoritatea de peste 300km, iar surpriza a fost legatura cu Claudiu - YO4FYQ de 222KM cu spatele antenei ( nu stiu cine pe cine a lucrat HI ).

    [QSORecords;22]
    CToSc=4809
    CODXC=9A1CRS;JN95AE;611

    http://www.opencontest.org/edi/map/2...08271555991UF9

  2. #42
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Asa este Marius, asteptarile erau modeste pentru aceasta etapa , asa a picat peste alte competitii , nu a fost cu intentie ....Ma asteptam la o participare mai moderata , dar la final am constatat ca ma mentin pe aceasi linie ca punctaj si ca numar de QSO-uri . Constat cu bucurie o activitate destul de intensa pe partea de sud a Romaniei exact contrar zonelor traditionale .

    Legat de logurile sosite pana acum in aproape 2 zile au sosit 25 pana acum , si vad indicative noi fata de etapele anterioare (OK , HA), un lucru imbucurator .....Oare ne plafonam sau ridicam miza noi cei din YO ?
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #43
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Prezent duminica 15.07.2018 in Maraton YO VHF/UHF din aceasi locatie KN44FD Valu lui Traian , QRV in 144 si 432 .
    Cine isi mai anunta prezenta sa stim incotro intoarcem antenele mai insistent.....
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  4. #44
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Nu stiu cum se face, fu**i mama ei de vreme, dar spre weekend iar se zburleste. Cum naiba sa mai iesi in asemenea conditii? Anul asta a fost unul imputit din punct de vedere al vremii, am reusit sa ies doar la 1-2 concursuri. Nu stiu daca vor fi conditii in acest weekend, dar daca se vor inseala meteorologii voi fi prezent in KN37GR (cu 8DOI). Cred ca voi lua 2m si 70cm.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 14-07-2018 at 07:32.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #45
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In sfarsit, am facut abstractie de vremea care se preconiza de dimineata si mi-am luat inima in dinti pentru a iesi in /P. Abstractia a fost din partea mea, vremea nu a tinut cont de ea, astfel ca am fost insotiti de o ploaie fina sacaitoare inca de la montarea antenei si de un vant care la rafale ne punea la incercare ancorele acesteia. Colaborand cu YO8DOI am reusit sa punem destul de rapid antena sus si apoi sa ne incropim un adapost impotriva ploii cu o folie asezata pe haionul masinii, portbagajul fiind folosit ca "birou". Toate acestea le puteti vedea in imaginile atasate.
    Propagarea a fost slaba reusind sa lucrez doar statii YO iar ca exceptie a fost si un 9A. Ne-a ajutat amplificatorul cu LDMOS pe care l-am luat dar care a fst limitat la puterea de 300W in cw datorita generatorului care avea 0,9KVA. Din pacate s-a intamplat ceva cu LNA-ul, pe care am fost nevoit sa-l bypass-ez, intrand direct in filtrul de banda.
    M-a bucurat sa aud statii pe care le cunosc avand un semnal foarte frumos, dintre ele amintesc pe YO3GEJ, YO3CYR, YO7FWS, YO3DDZ... Ordinea e cea in care le-am luucrat. Cu YO4FYQ am lucrat dar destul de greu, ceva se intampla intre noi (nu ca persoane.. ) ci pe traiectul dintre antenele noastre.

    CToSc=6053
    CODXC=9A8D;JN95LM;630

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

    Am facut un filmulet pentru a ilustra forta cu care sufla vantul, ploaia neputand sa o surprind pe "pelicula", dar se vad norii care s-au facut stapani pe cer si va asigur ca nu erau prietenosi. Noroc ca n-au fost si descarcari electrice...



    Si harta cu legaturi.

    yo8rhm.jpg
    Last edited by yo8rhm; 17-07-2018 at 09:01.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #46
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Quote Originally Posted by yo8rhm View Post
    Cu YO4FYQ am lucrat dar destul de greu, ceva se intampla intre noi (nu ca persoane.. ) ci pe traiectul dintre antenele noastre.
    Da asa este Mugurel foarte greu azi totusi sa nu omitem unele aspecte , intre locatiile noastre sunt totusi 425Km si aici doar 64m inaltime, propagrea foarte ciudata si zgomot foarte mare in banda . Am reusit cu voi din a-3a incercare cred .
    Probabil unele statii au fost angrenate in concursul HF IARU. Oricum am avut 2 surprize placute (printre multe altele), am lucrat cu YO4BXX/p KN24WO la 212km el folosind un simplu dipol filar pt. 2m, precum si cu YO4SI si el deasemenea in portabil la Campulung Muscel cu 4 elemente in podul casei ( parca asa era configuratia ). Desi am insitat in mod frecvent catre YO5 nu am reusit legaturi . Intradevar am avut o legatura in timpul concursului cu o statie din YO5 Emil YO5BAK/M pe 144.270 USB fiind la km 184 pe autostrada A2 ...hi
    Cu YO2LSP am avut 4 tentatieve de a schimba controale in perioade diferite , cu parere de rau nu am reusit . Semnale bune din YO2 au facut si YO2EA si YO2GL ambii la aproape 600km
    Probabil va ma trece ceva timp pana ne vom obisnui cu aceasata activitate , nici pe departe obositoar sunt doar 5 ore, pentru mine fiecare etapa reperezinta un test asupra echipamentului etc .
    Una peste alata aceasi medie ca in fiecare etapa :

    144MHz
    QSO =30
    Puncte : 11016
    ODX 9A1CRS = 833KM
    15072018_144.jpg

    In 432 cum era de astepta dupa cum se comporta banda de 2m propagare foarte slaba inexistenta abia am reusit 2 legaturi ....

    QSO 2

    15072018_432.jpg
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #47
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN24UL - KN34AK
    Posts
    51
    Un inceput slab, propagare execrabila, un numar mic de statii care se puteau numara pe degete. Dupa ora a doua s-a animat banda, multe statii au renuntat la concursul IARU si au participat in maraton.

    Ca si rezumat
    32QSO-uri
    CToSc=6858
    CODXC=9A1CRS;JN95AE;611

    Am ridicat stacheta depasind recordul personal de 6400 puncte

    PS. Asa am receptionat pe 9A1CRS - 611KM


  8. #48
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si harta cu legaturi din logul lui YO8DOI. Parca am mai vazut imaginea asta... :P

    CToSc=6053
    CODXC=9A8D;JN95LM;630

    yo8rhm
    Mugurel

    yo8doi.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #49
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    12
    A trecut si a patra etapa a Maratonului. Nu prea ne-a ajutat propagarea, iar in portabil, cu antena pe care o am nu pot ridica pretentii, dar totusi am satisfactia ca am realizat 15 QSO-uri. Am lucrat si Constanta cu YO4FYQ Claudiu si consider o performanta. A mai lucrat si un alt
    constantean tot in portabil YO4SI Mircea pe care l-am auzit doar odata in concurs dar poate avea antena in alta directie ca nu am fost auzit. In paralel, cu o alta antena improvizata, un dipol simplu 2x10m la joasa inaltime si printre pomi, am lucrat si in IARU, 37 QSO-uri in 15m si 7 QSO-uri in 40m. Am reusit sa lucrez cu YR0HQ in ambele benzi. M-am bucurat ca am mai lucat in 15m si doi brazilieni din zona 15, asa, cu o antena de campanie improvizata. Deci daca ai vointa se poate lucra in concursuri. De multe ori ma gandesc si imi pare rau ca sunt multi amici YO care au echipamente foarte bune si antene sofisticate, dar nu-i aflam printre concurenti, atat in US cat si in UUS. Nu putem obliga pe nimeni sa intre in concursuri, dar macar atunci cand este YO DX HF sau YO DX UUS sa o faca. Trebuie sa reprezentam cu bine acest YO al nostru! Spun aceasta deoarece ma asteptam ca in YO DX UUS sa aud mult mai multe statii YO. Sunt multe de spus pe aceasta tema dar ma opresc aici. Urez mult succes celor care vor intra in concursurile anuntate.

  10. #50
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut , duminica 19 august este etapa a 5-a de Maraton YO VHF/VHF si tot odata cea mai interesanta incepand cu ora 07.00 UTC dupa etapa de 70cm de la CN UUS acesta desfasurand-se pe perioada a doua zile 18/19.08 . Un motiv in plus de participare mai alesa ca toti vor fi dupa CN UUS...hi. Pognoza de propagare pentru dumicica este relativ favorabila legaturilor la distanta . Voi fii prezent in 144/432 de aici din KN44FD Valu 10 km W de Constanta . Din zona sigur vor mai participa YO4SI si YO4BXX
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •