Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 65

Thread: Balize receptionate in 2m

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Balize receptionate in 2m

    Ce este mai greu in 2m? Sa lucrezi un corespondent sau sa receptionezi o baliza?
    Salut,

    Dintotdeauna mi-a placut sa receptionez balize radio. Asa am descoperit radio si mai apoi radioamatorismul. Ma intrebam tot timpul, ce se aude si mai apoi, ce transmit balizele din portiunea superioara din UL. Pasiunea a ramas si astazi.

    Vara, cind propagarea in unde ultrascurte este in toi, este momentul in care imi pot imbunatatii palmaresul personal cu noi receptii. Dar ce sa faci mai repede, cind deschiderea tine atit de putin: sa lucrezi un corespondent sau sa receptionezi o baliza? Greu de raspuns. Ambele statii sint lafel importante.

    In ultima perioada, de cind tehnologia a mai evoluat, am gasit solutia: inregistrez un segment radio pe intreaga perioada. Si asa am si facut. Astfel anul trecut am putut lucra in liniste corespondentii si receptiona citeva balize rare in 2m. Daca mi-a permis timpul le-am postat pe DX Cluster si mai apoi intotdeauna am trimis inregistrari celor care le-au construit.

    N-o sa scriu prea mult despre pasiunea mea ciudata, recunosc si eu asta, hi!, dar am sa pun la dispozitie citeva inregistrari video, mai toate offline, realizate cu telefonul.

    73, Costi

    F5ZVJ
    https://drive.google.com/open?id=0B0...UZrN3Rlb2tNTmM

  2. #2
    Acum un an am ascultat din portabil-KN16NH- baliza din Calimani yo8vhf de pe frecventa 144.444Mhz, din pacate anul acesta din aceeasi locatie nu am mai auzit-o.Mai e functionala???

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut,
    Sincer nu stiu. Am auzit cu ceva ani in urma baliza aceea, am raportat-o pe DX Cluster si de atunci nu am mai auzit-o niciodata. Nu inteleg de ce, KN27OD vine ca tunul intotdeauna.
    73

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Baliza din Calimani este functionala. Spre deosebire de ceilalti ani cand avea trei trepte de putere (0,1W; 1W si 10W) acum are o singura putere (sau cel putin eu aud doar transa cu aceasta putere) de 1W (ERP!) (banuiesc ca din ratiuni energetice alimentarea facandu-se din panouri solare). Pentru a o auzi trebuie sa aveti rabdare, pauza dintre transele de emisie fiind de 2 minute (uneori pauza este mai mare ~5 minute sau poate in acest interval mai exista o transa de emisie cu o putere mai mica pe care eu nu o aud) iar mesajul transmis este "vvv de yo8vhf qth kn27od 2021 asl erp 1W" si o purtatoare de 5 secunde.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 28-04-2018 at 08:09.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Revin cu un material video in care se vede/aude cum receptionez in Botosani baliza YO8VHF.
    Conditii: TCVR FT847, antena X-510 cu 25m cablu Ultraflex 13.

    yo8rhm
    Mugurel




    distanta.jpg
    Last edited by yo8rhm; 01-07-2018 at 17:58.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Iata o baliza care o receptionez de citeva zile. YU1DGH Beacon. Eu o receptionez pe frecventa 144449.7 KHz si transmite din locatorul KN03WH... cca 230 Km. Desi distanta este mica, ea se aude foarte rar aici. Foarte interesant este ca eu nu o receptionez in directia care se afla, azimut 239 gr , ci undeva pe directia SE. Daca orientez pe directia ei, semnalul scade pina la zero. Este probabil o reflexie.
    Ascultati semnalele inregistrate in dimineata aceasta: YU1DGH.

    Salutari
    Costi YO7FWS

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Anul acesta sezonul E Sporadic este cel mai sarac. N-am reusit mare lucru, asa ca nu ma pot lauda cu ceva deosebit. Si totusi la ultima deschidere, am avut placuta surpriza sa receptionez doua balize din tarile nordice. Este vorba de LA8VHF si SK7VHF, doar prima reusind sa o postez in timp real pe DxMaps.com. Semnalele nu sint extraordinare, dar pot fi deslusite cu destula usurinta. Din nefericire inregistrarea nu este prea grozava deoarece nu am avut timpul necesar pentru a face corect reglajele. Iata cum se aud la noi cele doua balize:
    LA8VHF si SK7VHF.

    Salutari
    Costi YO7FWS

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Banuiesc ca balizele le-ai receptionat cu un GP lambda/4 si o galena...
    Daca ma insel te rog sa ma contrazici cu date despre setup-ul cu care ai facut receptia.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Mugurel

    Asa este, ai dreptate. Setup-ul mi-a scapat in descriere. Folosesc acelasi transceiver, atit pentru comunicatii VHF cit si pentru receptie, un FT897D si antena mea deja consacrata, o DK7ZB cu 10 elemente. In plus pe fecventa intermediara am cuplat un panadapter care ma ajuta sa vad in timp real tot ceea ce se intimpla in jurul meu. Deoarece balize noi nu se aud tot timpul, te simti un pic ca la pescuit: poate-poate voi prinde si eu ceva, HI!

    Salutarile mele
    Costi YO7FWS

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Tnx. Atunci fir intins... la balize. Asteptam sa ne faci cunoscute alte reusite asemanatoare.
    Poate odata si odata va fi pe lista si yo8rhm/b...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •