Ce este mai greu in 2m? Sa lucrezi un corespondent sau sa receptionezi o baliza?
Salut,

Dintotdeauna mi-a placut sa receptionez balize radio. Asa am descoperit radio si mai apoi radioamatorismul. Ma intrebam tot timpul, ce se aude si mai apoi, ce transmit balizele din portiunea superioara din UL. Pasiunea a ramas si astazi.

Vara, cind propagarea in unde ultrascurte este in toi, este momentul in care imi pot imbunatatii palmaresul personal cu noi receptii. Dar ce sa faci mai repede, cind deschiderea tine atit de putin: sa lucrezi un corespondent sau sa receptionezi o baliza? Greu de raspuns. Ambele statii sint lafel importante.

In ultima perioada, de cind tehnologia a mai evoluat, am gasit solutia: inregistrez un segment radio pe intreaga perioada. Si asa am si facut. Astfel anul trecut am putut lucra in liniste corespondentii si receptiona citeva balize rare in 2m. Daca mi-a permis timpul le-am postat pe DX Cluster si mai apoi intotdeauna am trimis inregistrari celor care le-au construit.

N-o sa scriu prea mult despre pasiunea mea ciudata, recunosc si eu asta, hi!, dar am sa pun la dispozitie citeva inregistrari video, mai toate offline, realizate cu telefonul.

73, Costi

F5ZVJ
https://drive.google.com/open?id=0B0...UZrN3Rlb2tNTmM