Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: Filtru Trece Banda pentru 144Mhz

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Multumesc Costi.
    Cred ca testul cel mai bun va fi la inceperea sezonului competitional (asta in caz ca nu ies in /P pentru a "impusca" luna :P ).

    Cateva observatii si recomandari pe care vreau sa le fac in urma reglajului. Este destul de fin, acest lucru depinzand de pasul surubului de reglaj dar si de jocul pe care-l are acesta in piulita. Am constatat ca odata reglat filtrul o miscare usoara pe verticala a surubului (datorat jocului in piulita) se modifica reglajul. Ca o paranteza, am folosit surub de 5mm trecut prin doua piulite, lipite una intr-o parte si cealalta de cealalta parte a ecranului cutiei. Am fost inspirat, cand am montat surubul si am lipit aramatura mobila, sa las o piulita pe surub libera cu care, dupa reglaj, voi bloca surubul in acea pozitie.

    Alt lucru observat si care modifica reglajul este lipsa fixarii capacului de cutie. Orice miscare a lui sau o apasare (ceea ce implica apropierea de bobine) duce la modificarea reglajului. Pentru a evita acest lucru am lipit capacul pe mijloc pe cele patru laturi. Urmeaza sa refac reglajul si sa vad cum se comporta.

    Inca ceva. Initial am lipit "codita" de la baza bobinelor doar pe partea exterioara a cutiei. Acum am facut aceasta operatie si in interiorul cutiei prin asta urmarind o rigidizare mai buna a bobinelor care, la un soc mecanic mic pot oscila si astfel modifica caracteristica filtrului. Daca nu vor fi suficient de rigide iau in calcul sa pun intre cutie si bobine un burete de protectie de la ambalaje.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Merci mult de info Mugurel. Eram sigur ca instabiltatea mecanica duce la variatia caracteristicilor, dar dupa descrierea ta, pare sa conteze cel mai mult. Desigur, ideea contrapiulitei este buna deoarece ia jocul dat de pasul filetului. Cred ca cel mai bine era daca bobilele erau montate si rigidizate pe un suport. A fost cindva o abordare a filtrelor helix in R&R, voiam sa incerc si eu ceva asemanator pentru un transverter in 432MHz, dar m-am lasat pagubas. Succes in continuare si tine-ne la curent !

  3. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am pus si "chinezoaica" la masurat. Este mai stabil de cand l-am inchis dar se simte putin efectul mainii pusa pe capac, in ciuda grosimii de 1mm al tablei de alama.
    Dupa reglaj am blocat suruburile cu contrapiulita si vad ca este stabil. Iata si masuratorile...

    yo8rhm
    Mugurel

    14.jpg 15.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Ei bine, sunt nevoit sa revin dar de data aceasta pentru a face cunoscuta o problema aparuta la acest filtru. Dupa reglajul facut ultima data a doua zi am vrut sa vad daca si l-a pastrat dar, surpriza... Nu mai avea "viata" :P , indiferent cat invarteam de suruburi parametrii erau total aiurea. Am fost surprins de acest lucru, neavand un motiv sa se intample, m-am purtat frumos cu el, nu l-am trantit, asa cum l-am reglat asa l-am lasat pe masa. Astazi il voi desface sa vad ce s-a intamplat. Va tin la curent!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Update!
    L-am desfacut si totul era in regula in interior (nici nu avea cum sa fie altfel ). Ajuns acasa am pus din nou analizorul dar fara capac iar dupa ceva timp am reusit sa-l reglez. Am lipit capacul si l-am reglat. L-am lasat 15 minute si l-am masurat, reglajul se pastrase. Reglajul spre final este foarte fin! La un moment dat am ajuns cu reglajul la SWR=1,07 si S11=-51.3 la 50,3 Ohm dar n-am reusit sa pastrez aceste valori la blocarea surubului.. Ca sa va faceti o idee, la blocarea surubului, doar prin strangerea piulitei se modifica putin reglajul, nu drastic dar se modifica. Deci trebuie gasit un punct in care sa stea surubul astfel incat la strangerea contrapiuliutei modificarea sa ajunga unde trebuie.
    Maine dimineata ii voi face o noua masuratoare.
    Cred ca atunci cand nu arata nimic s-a datorat cablului folosit la masuratori dintre filtru si sarcina. Am schimbat cablul cu un patch de 1m din Ecoflex 15.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 08-02-2018 at 20:06.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Revin cu info...

    Am pus filtrul pe analizorul de spectru si cu ajutorul (via Skype) dat de 3CYR si 4HFU am reusit sa scot forma de raspuns corecta pe care o puteti vedeam mai jos. Prima imagine este forma de la care am plecat. Solutia a fost sa introduc un ecran intre cele doua bobine (care aveau cuplajul prea strans) cu o dimensiune si pozitie tatonata astfel incat sa obtin ceea ce trebuie.

    Oricum, reglajul de pe analizorul de spectru nu coincide cu cel de pe analizorul de antena. Va trebui sa gesesc un compromis sau sa optez pentru un reglaj pe unul din cele doua aparate. Sugestia se indreapta catre analizorul de antena pentu a obtine un minim la S11 de -20dB, filtrul fiind destinat lucrului EME iar acolo pierderile conteaza cel mai mult.

    yo8rhm
    Mugurel

    19.jpg 20.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut,

    Ai observat diferente majore in trafic? (cu si fara filtru)

    Multumesc.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    23
    Pus la in.are in cazul cel mai bun cam - 1.3 db .atenuare de insertie .Daca nu ai probleme cu surse de zgomot ,e mai util un trece jos/trece sus ,care are att. de insertie max. 0.6 db ,dar flancuri mai proaste .

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    23
    Att.de insertie ,se aduna cu Nf al LNA ,degradand Nf total .Degeaba LNA de 0.3 db ,per total ajungi la 1.6 db al Nf.

  10. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by yo2lsp View Post
    Salut,

    Ai observat diferente majore in trafic? (cu si fara filtru)

    Multumesc.

    Se pare ca da. Daca inainte de a avea filtrul aveam in /P tot felul de minuni receptionate (nu cunosc sursa), cu el parca e mai linistit. Este o obsservatie empirica nebazata pe masuratori, cu toate ca acestea nu m-ar incalzi cu nimic cu valorile frumoase dar fara efect concret in trafic. N-am avut destule iesiri in care sa pot sta linistit sa fac teste cu si fara filtru pentru a trage o concluzie ferma. de fiecare data dadeam importanta mai mare la faptul de a lucra in concurs. Ba mai mult, in ultimul timp sunt captat de banda de 23cm ceea ce a redus la zero posibilitatea de a face teste.

    Pus la in.are in cazul cel mai bun cam - 1.3 db .atenuare de insertie .Daca nu ai probleme cu surse de zgomot ,e mai util un trece jos/trece sus ,care are att. de insertie max. 0.6 db ,dar flancuri mai proaste .
    yo3cyr, iar ti-au iesit calculele gresite.... Atenuarea de insertie la asemenea constructie declarata si afisata de autor este de 0,4dB. La o constructie putin mai ingrijita cum este a mea fata de a autorului ma pot baza pe valoarea declarata de el.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •