Multumesc Costi.
Cred ca testul cel mai bun va fi la inceperea sezonului competitional (asta in caz ca nu ies in /P pentru a "impusca" luna :P ).

Cateva observatii si recomandari pe care vreau sa le fac in urma reglajului. Este destul de fin, acest lucru depinzand de pasul surubului de reglaj dar si de jocul pe care-l are acesta in piulita. Am constatat ca odata reglat filtrul o miscare usoara pe verticala a surubului (datorat jocului in piulita) se modifica reglajul. Ca o paranteza, am folosit surub de 5mm trecut prin doua piulite, lipite una intr-o parte si cealalta de cealalta parte a ecranului cutiei. Am fost inspirat, cand am montat surubul si am lipit aramatura mobila, sa las o piulita pe surub libera cu care, dupa reglaj, voi bloca surubul in acea pozitie.

Alt lucru observat si care modifica reglajul este lipsa fixarii capacului de cutie. Orice miscare a lui sau o apasare (ceea ce implica apropierea de bobine) duce la modificarea reglajului. Pentru a evita acest lucru am lipit capacul pe mijloc pe cele patru laturi. Urmeaza sa refac reglajul si sa vad cum se comporta.

Inca ceva. Initial am lipit "codita" de la baza bobinelor doar pe partea exterioara a cutiei. Acum am facut aceasta operatie si in interiorul cutiei prin asta urmarind o rigidizare mai buna a bobinelor care, la un soc mecanic mic pot oscila si astfel modifica caracteristica filtrului. Daca nu vor fi suficient de rigide iau in calcul sa pun intre cutie si bobine un burete de protectie de la ambalaje.

yo8rhm
Mugurel