Results 1 to 4 of 4

Thread: 2m PA BLF278 300W

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    2m PA BLF278 300W

    Acum mai bine de 3 ani am primit de la un prieten un palet cu BLF278 rezultat din dezafectarea unui anplificator de 88-108.
    Tot cu el si o bucata de Cupru pentru shunt.
    Dupa ce am planat bine pe hartie abraziva placa de Cupru am dat si gaurile filetate pentru fixarea tranzistorului pe ea si a ei pe radiator.
    Radiatorul si carcasa sunt recuperate de la o sursa in comutatie de 48V.
    Am ales sa folosesc doua relee Ampfenol cu BNC-uri rezultate din dezmembrarea unor statii militare, celebrele UGAR si care se gasesc la preturi bune in piata de vechituri.
    Modelul folosit a permis intoarcerea conectorului comun pe partea opusa celor comutate.
    Apoi am mai folosit un secventiator achizitionat de la YO9HVP, ieftin si bun
    Un modul de comanda a ventilatorului de racire si un ventilator cu tot cu capacul scoase de la o sursa de computer.
    Pentru alimentarea releelor am utilizat un dc-dc "Modul DC-DC Step Down LM2596HV" setat la 27V
    Tot din cei 27V folosind un 7812 am alimentat secventiatorul si un alt montaj cu lm317 pentru tensiunea de BIas.
    Paletul era teoretic functional, lipsea o ferita cu doua gauri pe care am gasit-o la Sorin YO7CKQ si cu care am refacut socul de alimentare al paletului la varianta originala.
    Primul test a fost ok, aproape 300W cu 10W intrare si proiectul a ramas in stadiul asta mai bine de 3 ani intrucat trebuiau facute conexiunile de la PA la FTJ si de la FTJ la releul de iesire cu un cablu coaxial de buna calitate, cablu aveam doar ca mi-a fost lene sa il mufez cu bnc-uri
    Am spus primul test pentru ca acum cateva saptamani am hotarat sa il termin sa nu mai stea sub masa si sa adune praf aiurea.
    Pentru asta am gaurit carcasa FTJ si am cositorit coaxialul direct in spatele conectorilor BNC cositoriti deja pe carcasa FTJ si care au ramas doar ca suport pentru bobinele de intrare si iesire .
    Asta a permis sa pun un singur BNC la partea ce intra in releul de antena.
    Paletul are un atenuator inclus pe care nu l-am scos dar la teste am vazut pe ecranul statiei high swr!... buba!
    Am oprit si folosind analizorul de antena am constatat ca swr pe intrarea paletului era de 4,2 sfoara uda! acordul fiind undeva la 108MHz
    Am extirpat bobina serie si condensatorul la masa ce erau puse din fabrica si am pus doi trimeri, unu la masa unu serie cu care am scos un acord bun in 144.300MHz.
    Ca sa recapitulez, 48V alimentare (ca atat se poate ), 1A repaos, 7W in aprox 300W out cu 12,5A consum, aici intrand si auxiliarele, relee si ventilatie.
    Am redus puterea statiei undeva la 3W ori pe acolo si finalul debiteaza 100W fara sa se incinga nimic ori sa dea semne de instabilitate.
    100W ii suficient si BNC-urile nu se incing, in plus nici FTB-ul pe care il am permanent pe antena nu da semne de incalzire intrucat condensatorii de acord nu au fost dimensionati pentru o putere mare, cand l-am facut nu aveam decat statia cu 50W.
    FTJ-ul a fost construit dupa modelul lui DG7YBN
    http://dg7ybn.de/technical/Filters.htm
    Schema lui DJ9KW
    http://www.dj9kw.de/dj9kw/projekte/a...ss/lowpass.htm
    Attached Images Attached Images
    Last edited by YO3FWL; 07-07-2023 at 09:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    continuare...
    Asa arata mizeria fara capac si schema originala data de producator.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Releul desfacut si schema cu intrarea modificata.
    Trimerii recuperati dintr-un radiotelefon IEMI 10-40pf
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Si ultima parte FTJ-ul
    Daca stiam cat de greu se cositoreste tabla de Alama il faceam in cutie de cablaj

    Paletii de acest fel se gasesc relativ ieftin pe EBAY echipati cu tranzistor ori fara.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •