Results 1 to 6 of 6

Thread: Flansa WR-90 si Horn pentru iluminat Offset 65cm

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    Flansa WR-90 si Horn pentru iluminat Offset 65cm

    Pentru ca pana acum hornurile confectionate au dat rezultate bune, deci programul de calcul este bun am mai facut inca unu, cu tot cu flansa pentru o trecere SMA- WR90.
    Nu a fost testat inca, urmeaza.
    Avand dimensiunile antenei si folosind softul gratuit pus la dispozitie de catre W1GHZ in pagina lui:

    http://www.w1ghz.org/antbook/contents.htm

    In partea de jos a paginii este HDL_ANT for windows.


    Am atasat cate o poza cu valorile rezultate si fisierul generat in .ps (convertit .jpg pentru ca nu se poate incarca pe forum altfel) pe care l-am printat si apoi suprapus peste bucata de tabla din Alama de 0.3mm din care urma sa decupez conturul viitorului horn.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Prima parte a fost confectionarea flansei cu fereastra WR90 dintr-o bucata de platbanda de Cupru.

    Pentru asta am insemnat, decupat, ajustat cu pila la dimensiunile exterioare, apoi gaurit pe colturi pentru fixarea pe trecere si la final, gaurit unde trasasem fereastra si pilit pana la dimensiunile marcate.
    Am facut operatiunea cate putin in mai multe zile dupa timpul avut la dispozitie si conditiile meteo de afara, ca nu prelucrez mecanic decat afara.
    Gaurile pe colturi cu 3mm initial, apoi4 si la final 4,2 plus una care a fost mai rebela si nu a stat in formatie si a trebuit ovalizata usor...
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Pentru ca nu ma lasa sa urc mai mult de 5 poze pun continuarea...
    Dupa flansa am trecut la decuparea conturului hornului.
    Clasic, cu foarfeca lasand marginile putin mai mari sa am de unde ajusta la final.
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    In partea interioara a hornului am taiat surplusul de tabla in mai multe bucatele mici pentru a nu deforma cu foarfeca partea utila din care se va forma hornul.
    Am indoit folosind clestele cu falci plate sprijinit pe o placa de sticlotextolit.
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Apoi a urmat ajustarea laturilor pentru a forma un horn cu laturile cat mai perfecte.
    Partea de imbinare a trebuit sa o dezlipesc dupa cositorire si sa mai ajustez una din margini pentru ca era cu 1mm mai mare .
    Dupa cositorirea pe laterala la imbinare am trecut la planarea fetelor, sa fie perfect drepte si pe cat posibil paralele.
    Pentru a putea cositori hornul pe flansa am realizat din lemn de esenta tare un calapod, practic doua bucati de lemn care intrau fix in fereastra flansei si pe care le-am blocat cu doua suruburi, metoda "pana de topor"
    Am fixat ansamblul intr-o menghina folosind doua fasii de teflon sa nu transfere caldura de la flansa la menghina care este din Aluminiu si am trecut la cositorire.
    Fludor normal, cu plumb, pasta flux din belsug si pe laterala care era imbinata deja cu fludor am prins o pensa cu retinere sa preia caldura si sa previna bucuria unei dezlipiri...
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    A urmat spalarea ansamblului flansa horn cu acetona si alcol tehnic, planarea fetei care vine pe trecere cu hartie abraziva foarte fina, spalat iarasi si fixarea pe trecere.
    Urmeaza sa vedem cum se comporta in trafic.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •