Results 1 to 8 of 8

Thread: Transverter 13cm YO4HFU

Threaded View

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    166

    Transverter 13cm YO4HFU

    Deci...
    Ori fara deci...
    Asa cum spune si titlul am inceput constructia unui nou transverter pentru banda de 13cm si care este conceput de Robert - YO4HFU.
    O sa postez aici link-ul catre pagina lui unde sunt absotul toate informatiile necesare in caz ca cineva doreste sa se apuce de lipit smd-uri

    https://www.qsl.net/yo4hfu/Transverter_2.3GHz.html

    Am inceput acest nou transverter pentru a inlocui transverterul SG-LAB utilizat momentan si care cred ca sufera din cauza interferentelor cauzate de semnalele din afara benzii si din cauza carora de multe ori nu reusesc sa aud corespondentii.
    Nu o sa intru in detalii legate de schema ori functionare, se pot lectura direct de la sursa, adica din pagina lui Robert.
    O sa postez doar pasii facuti de mine in a echipa cele doua PCB-uri primite de la Robert, adica cel de PLL si cel de RF.
    Am inceput cu PLL-ul intrucat ii cel mai simplu de plantat.
    Dupa achizitionarea unui modul de pe e-bay am trecut la dezlipirea cu ajutorul unui fier de calcat fixat cu talpa in sus intr-o menghina a modulului de pll care ma interesa ca plaja de frecvente acoperite.
    Adica 1690-2310MHz.
    Am trecut la echiparea PCB cu modulul de pll si restul de componente.
    Normal ca nu le am pe toate asa ca mai astept ceva vreme pana voi comanda lipsurile dar este echipat 90% lipsesc doua rezistente si doua inductante

    va urma...
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •