Results 1 to 6 of 6

Thread: DLL pentru calcul QRB

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22

    DLL pentru calcul QRB

    Salut,
    Acum cateva zile, dintr-un schimb de mesaje cu Costi, am prins ideea ca n-ar strica un DLL pentru calculul QRB. Am materializat aceasta idee si atasez DLL-ul impreuna cu o aplicatie demonstrativa simpla, precum si codul sursa. E accesibil oricui, Win 32/64. Proiectul este adresat, in primul rand, celor care nu au abordat inca lucrul cu dll, dar si colegilor mai avansati, care il pot imbunatati, dezvolta, critica, etc. Multumesc pentru atentie, 73 de Dan
    Descarcare pachet: Download

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Revin,
    Ieri am facut mai multe teste cu aplicatia pe inca 1 desktop(Win32) si 2 laptopuri(Win64). A functionat fara probleme.
    In aceasta dimineata, pe un singur laptop, antivirusul mi-a semnalizat: "Unwanted code or possible infection". Ca sa elimin orice suspiciune, am decis sa sterg zip-ul descarcabil si sa-l inlocuiesc numai cu codul sursa, fara exe si dll. Daca cineva doreste zip-ul complet, o sa-l trimit prin mail. Multumesc pentru intelegere, Dan

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Da, am scanat cu Win Defender si Malwarebytes, este ok. Am refacut arhiva si am repus-o pe server.
    Se poate descarca de pe link-ul Download de la prima postare. Imi cer scuze, dar am zis ca e bine sa verific de mai multe ori.
    73 Dan

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut,
    Acum cateva zile, dintr-un schimb de mesaje cu Costi, am prins ideea ca n-ar strica un DLL pentru calculul QRB. Am materializat aceasta idee si atasez DLL-ul impreuna cu o aplicatie demonstrativa simpla, precum si codul sursa. E accesibil oricui, Win 32/64. Proiectul este adresat, in primul rand, celor care nu au abordat inca lucrul cu dll, dar si colegilor mai avansati, care il pot imbunatati, dezvolta, critica, etc. Multumesc pentru atentie, 73 de Dan
    Descarcare pachet: Download
    Salut Dan , multumim pentru aplicatie . Vin si eu cu o sugestie poate poti adauga si directia in grade . Se poate folosi in timpul concursurilor sau la trafic normal.
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Am testat dll-ul si este ok. Poate niste teste si atentionari legate de formatului locatorului, precum si posibilitatea de a se introduce locator din 4, 6, 8 caractere ar mai putea fi o imbunatatire.
    Ideea unui dll care sa fie referinta in calculul qrb trebuia sa vina din alta parte. In felul acesta nu ar mai exista interpretari diferite. Citeodata este ciudat sa constati ca distanta intre doua locatoare este diferita de la caz la caz.
    Felicitari Dan!

    73, Costi

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Hello,
    Multumesc colegilor care au comentat sau au venit cu sugestii la acest topic. Am tinut cont de acestea si am actualizat arhiva descarcabila (de la link-ul initial) cu ultimele modificari.
    73 GL, Dan

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •