Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: TRANSVERTER 24 GHz - YO4HFU

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    TRANSVERTER 24 GHz - YO4HFU

    Acesta este transverterul meu de 24 GHz construit dupa un proiect al lui Robert-YO4HFU si publicat in pagina lui:
    https://www.qsl.net/yo4hfu/Link_23GHz.html
    https://www.qsl.net/yo4hfu/FI_Controller_Wavelab.html
    Paletii Wavelab sunt disponibili la un pret bun pe ebay:
    https://www.ebay.com/itm/20432579973...8AAOSw~llgMiQs
    Povestea a inceput dupa terminarea si testarea prototipului de catre Robert si care mi-a trimis si mie anul trecut un set de PCB-uri. Cum au sosit odata cu modulele de la transverterul de 10 GHz au mai avut de asteptat ca a fost de lucru la plasarea modulelor pe antena si testarea solutiei transverterului de 3cm.
    Componentele pasive le-am prmit de la Septy, YO5ER caruia ii multumesc si pe aceasta cale, el a terminat transverterul inaintea mea si a avut componente luate in plus.
    Ce nu am primit e la el am achizitionat de la mouser ori am scos de la rezervele strategice denumite "sertar"
    Apoi am inceput sa plantez componentele pe placa de sursa si control care este cea mai accesibila intrucat are componente normale, umane...
    Dupa plantat a urmat programarea procesorului pe care am facut-o direct pe placa de unde l-am dezlipit. Atmega 328pu l-am luat de pe un modul de Arduino nano.
    L-am programat initial cu un soft de test primit de la Robert direct pe modulul de Arduino pentru ca avea quartul de 16mhz pe placa, pe modulul de sursa acesta lipseste.
    Dupa programare si transplant am verificat tensiunile si torul se incadra in valori. Sursa de curent pentru senzorul de temperatura a fost facuta de mine cu alt integrat si la care mai este ceva de bibilit. Radiatorul surselor a fost donat de un batran procesor pentium 550MHz soket A din colectia personala de antichitati
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Si restul de poze cu partea de sursa facute pe masura ce o definitivam.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Apoi a inceput plantarea placii de FI. Intrucat este cablaj subtire si riscam sa se deformeze mecanic in suportul de lipire am decupat inca o placa de acelasi dimensiuni din laminat de 1mm pe care am aplicat-o cu un strat de carton intre pe fata cu mai putine componente, adica OCXO si conectorii SMA.
    Cartonul l-am pus sa nu fure caldura placa mai groasa
    Am lipit componentele clasic, pasta pentru SMD cu Plumb, pus cate un bob cu scobitoarea pe padul componentei, plasata componenta, lipit un capat apoi la fel pe celalalt. Munca multa ca-s marunte rau satanele.
    Pe langa faptul ca sunt marunte sunt si greu de gasit unele din ele.
    Am avut un MAX2870 in loc de MAx2871 intrucat nu exista stoc la distribuitori.
    Mouser are notat ca revine stoc in Decembrie. La fel mai sunt cateva componente care-s greu de gasit intrucat se pare ca este cerere mare.
    La Max-uri, filtre si integratele de fi ma ajutat Robert cu plantatul ca nu am putut sa le lipesc fiind prea mici.
    Tot Robert a facut si reglajele placii de FI, reglat OCXO-ul exact la 10 MJz si a masurat functionarea ansamblului, partea de rx si puterea de iesire.
    Am primit modulele doar sa le montez mecanic si sa pun transverterul la treaba. Lucru pe care l-am si facut in ultimele doua luni, printre picaturi am lucrat la el.
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Antena deja clasicul offset de tv la 40cm.
    Carcasa o doza din pvc, vopsita cu spray de zinc apoi tapetata cu folie de cablaj flexibil.
    Hornul manufacturat din tabla de Alama de 0,3mm dupa calculele facute cu softul pus la dispozitie gratis in pagina lui:
    https://www.qsl.net/w1ghz/10g/10g_home.htm HDL_ANT
    Am printat template, am suprapus hartia pe tabla, fixat cu banda si taiat cu o foarfeca buna, apoi indoit pe semne... nu a iesit din prima asa ca am facut inca unul
    Trecerea coaxial la ghid WR42 ii luata tot de la un odu, flansa cu o bucata de ghid am decupat-o dintr-un filtru duplexor de 23ghz
    Din pacate flansa nu era la dimensiunea gaurilor din trecere asa ca a trebuit sa pilesc gaurile pana am transformat fiecare gaura in cate un U si pentru fixarea flansei pe trecere am decupat o piesa intermediara de Aluminiu dur care sa prinda flansa ferm pe trecere.
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Pentru a tine hornul centrat am decupat o bucata de teflon exact la dimensiunile ferestrei din ghid, apoi am presat ansamblul intr-o menghina sa nu se miste cat timp le cositoresc.
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    si continuarea la Horn
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Pentru prinderea iluminatorului am decupat o bucata de cornier de Al in asa fel incat sa plasez ansamblul fix in mijlocul suportului original pentru LNB, esact in pozitia in care ar fi stat lnb-ul in focar.
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    continuare
    cablajul proiectat de Robert pentru DC-DC 12-27V necesar releului de antena, plantat si testat apoi fixat pe releu.
    Attached Images Attached Images

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    si continuarea povestii!
    Attached Images Attached Images

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Transverterul montat pe antena si prima iesire la teste in /P cu Jack, YO3GNF
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •