Results 1 to 3 of 3

Thread: FTB 1296.2 MHz l/2

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    FTB 1296.2 MHz l/2

    Asa precum spune si titlul, am construit un FTB pentru 1296 MHz in l/2 pentru a scapa de o perturbatie ce-mi blocheaza receptia de mai bine de un an in banda de 23cm.
    Intercalarea lui dupa LNa nu a avut nici un rezultat asa ca am ales sa pun filtrul in fata LNA-ului.
    ...creste zgomotul stiu dar mai bine sa creasca putin zgomotul si sa am smetrul la s0 si sa pot receptiona statii decat sa stea la s7-8 si sa nu aud nimic.
    Semnalele sunt din afara benzii.
    Am luat de la Marius yo3gej un filtru si am facut proba pana sa ma apuc de asta, cu ajutorul caruia am eliminat perturbatia.
    Ii ceva satana pe la 800-900 MHz, lora-helium ori naiba stie ce.
    Este plin in zona pe langa soseaua de centura de antene verticale scurte ridicate cat de sus s-a putut si care probabil sunt de la ceva mizerii de "minat"
    Deci...
    O bucata de teava de 6mm ori 6,5mm pentru cine are de 102mm lungime utila.
    cavitatea trebuie sa fie de 29mm/29mm interior si 102mm lungime
    la 13mm de fiecare capat vin montate conectoarele. Eu am folosit sma.
    pe mijloc un surub de M4 cu o saiba cositorita in varf si o alta saiba pe linie pentru capacitatea de acord.
    Din comoditate am ales sa fac cavitatea din FR4 dublu placat.
    Nasoala alegere intrucat trebuiesc unite fetele cu table altfel nu se poate acorda corect filtrul.
    Le-am unit cu fasii din tabla de Cupru cositorite pe margini.
    Dupa partea mecanica, am spalat bine cu acetona apoi alcol izopropilic totul si am reglat jucaria.
    Pentru capacul din spate am folosit o tabla de Alama pe care initial am cositorit-o doar pe un capat apoi am apasat pe ea pana am obtinut la acord un swr cat mai mic
    Saibade alama am cositorit-o pe linie folosind surubul de M4 cu doua piulite blocate pe capatul lui si strans peste saiba cu o bucata de teflon in asa fel incat sa stea saiba fixa pe teava.
    Teflonul ii pentru a nu "fura" temperatura si piulitele care tin saiba lipita de teava
    Apoi am desfacut piulitele si am introdus in fiecare gaura pe unde vor trece terminalele de la SMA-uri cate o bucatica de teflon scos tot de la un SMA dar din inox si care ii mai greu de folosit Vor ajuta la centrarea conectoarelor pana sa fie lipite.
    Cu toate ca am folosit SMA-uri cu pinul destul de lung a fost nevoie sa tai doua bucatele de teava de Alama de 2mm exterior in care a intrat usor pinul acestora si pe care le-am cositorit intai pe linie, apoi de pinul central al SMA-urilor, in final am cositorit si SMA-urile pe carcasa.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    si sa continuam...

    Pentru surubul ce va forma capacitatea de acord am cositorit pe carcasa o piulita M4
    am infiletat pe surub o piulita si am pus o saiba grover apoi l-am infiletat in piulita cositorita sa treaca in cavitate.
    Am gaurit o foita de mm din teflon pe care am infipt-o in surub, tot pe post de punte termica
    Am infiletat o piulita de alama pana ce varful surubului a iesit ecact cat grosimea saibei ce urma sa fie cositorita peste piulita.
    Cu tot ansamblul fixat bine la orizontala si surubul desurubat pana ce piulita din cavitate a strans teflonul pe peretele de cablaj pentru a nu se misca cat am lipit saiba.
    Am cositorit saiba, apoi spalat bine, si pregatit de reglaj.
    Teflonul nu conteaza daca ramane pe surub.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Si ultima parte cu pozele de pe analizor.
    Atat s-a putut cu filtrul pus pe iesire zgomotul a disparut.
    In testele facute cu powermetrul nu am sesizat nici o indicatie in minus a acului cu filtrul in circuit.
    Pana acum ii ok, facut teste cu YO4FYQ in ft8 si il pot copia si decoda chiar si cand a redus puterea la 2W.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •