Results 1 to 7 of 7

Thread: Baliza multiband-YO4HFU

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    Baliza multiband-YO4HFU

    Acum doi ani! am primit de la Robert YO4HFU doua cablaje pentru o baliza multiband.
    Intentionam sa fac doua...
    Pe unu din ele m-a ajutat YO3ICT si a lipit componenta cea mai importanta. MAX2871
    Apoi a ramas placa in cutie intrucat au aparut mereu proiecte prioritare.
    Acum cateva saptamani profitand de o gripa sanatoasa care m-a obligat sa stau in casa am reluat plantatul componentelor pe pcb.
    Cum majoritatea sunt recuperate de pe diverse placi nu au chiar dimensiunea corecta asa ca a trebuit sa improvizez, unele fiind lipite pe cant ori cas.
    Voi folosi un ocxo de 13 MHz in loc de tcxo-ul pentru care era prevazut cablajul intrucat stabilitatea ii mult mai buna si am unu primit cadou la o comanda de ocxo-uri de pe e-bay.
    Momentan va lucra in 5,7 si 10 GHz
    Primul pas a fost facut, am alimentat placa si am masurat tensinile date de stabilizatoarele de 3,3V si sunt corecte.
    Urmeaza sa incarc softul apoi sa verific functionarea.



    Deci ...va urma!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Felicitari pentru proiect ! La Iasi avem o baliza, de jumatate de an, pe 5.7 si 10Ghz in KN37SD54CJ, pe dealul Galata la 180m ASL , cu parabola indreptata catre Iasi .
    Despre audienta ... pot sa spun ca am doi urmaritori dar sper ca in perioada urmatoare nr pasionatilor de microunde, din zona, sa creasca...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Urmeaza ca iarna aceasta sa finalizez si partea de 24Ghz .
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Felicitari, am vazut baliza in ceva poze de la simpozion nu stiam ca ii in functiune permanent.
    Poate ar fi un imbold si pentru altii daca ai prezenta detaliile de constructie si solutia tehnica aleasa pentru iluminat antena aici pe forum.
    Sunt foarte utile sursele de semnal in benzile de microunde, te ajuta sa verifici echipamentul, sa gasesti directia mai usor catre zona respectiva, este bine sa avem cat mai multe si raspandite.
    Cu ajutorul lui Robert am reusit noaptea trecuta sa incarc si softul si sa fac primele teste.
    Promite... si in limita timpului disponibil la Robert intrucat softul pentru ea este customizat pe varianta mea sper sa fie gata cat mai repede.
    O sa apara noi episoade aici in ritmul evolutiei proiectului.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Continuare...

    Se poate spune ca de astazi inima viitoarei balize dual-band ii vie.
    Cu ajutorul lui Robert care a petrecut multe ore la computer am si softul final.
    L-am incarcat si baliza manipuleaza corect pe ambele benzi.
    5760.820MHz si 10368.800MHz
    Manipularea se face cand pe o banda cand pe cealalta, manipuleaza o secventa apoi comuta la banda cealalta.
    A ramas cu OCXO de 13 MHZ.
    Nu am facut modificari in schema ori la valorile componentelor intrucat nu a fost nevoie.
    Toate problemele au fost din cauza mea ca nu am lipit bine componentele.
    O sa mai incarc inca o data schema in speranta ca nu va mai fi micsorata de catre interfata forumului si doua filmulete cu baliza in functiune.
    Receptia ei fiind facuta pe transverterele de 5,7 si 10 GHz- YO4HFU, intrucat este la cativa metri de antene se aude si purtatoarea nemanipulata in pauzele de manipulare manipularea facanduse pe tranzistroul de iesire la 5,7 GHz si pe dublor la 10 GHz.

    https://youtu.be/FbpD1sPcqKg

    https://youtu.be/C_PiTUn83Wc


    va continua...


    l.e. normal ca micsoreaza poza...
    Attached Images Attached Images
    Last edited by YO3FWL; 03-12-2022 at 16:28. Reason: marime poza!

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Felicitari pentru proiect! Iata cum microundele au inceput sa se raspindeasca si in YO.
    Am vazut videoclipurile. Intrebare: manipularea se face in frecventa sau in amplitudine? Conform schemei doar GALI si XX par a fi manipulati. Ce ma intriga este faptul ca atunci cind cheia nu este apasata se aude purtatoarea...decalata. Am intilnit asta la balize din 144 MHz din vestul Europei. Trebuia sa te apropii cu zero beat de una dintre frecvente, ca sa auzi telegrafia.
    Sugestie: cred ca se poate manipula si / sau numai pinul 26 RFOUT_EN. Astfel nu se va mai auzii purtatoare deloc.
    26 RFOUT_EN RF Output Enable. A logic-low disables the RF outputs.

    Succes pe mai departe si te asteptam cu vesti bune!
    Costi

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Saluti,
    Asa cum am mai spus Robert ii "capul rautatilor"!
    El a inceput proiectul si a facut ceva cablaje in plus pe care ni le-a pus si noua la dispozitie.
    Asa cum ai vazut se manipuleaza doar pe etajul de amplificare si pe dublor.
    Local se aude purtatorul nemanipulat pe fundal intrucat montajul era neecranat si distanta mica, cativa metri pana la receptoare.
    Pare decalat intrucat cand este on etajul de amplificare pe langa amplitudine se schimba si faza semnalului.
    Zilele urmatoare o sa fac si teste la distanta mai mare dar sunt sigur ca nu are cum sa scape si purtatorul continuu, mai ales ca se intrerupe elimentarea GALI2 ori a dublorului, deci ii tot ori nimic.
    Urmeaza antene si plasarea pe bloc.
    La antene ii iarasi o provocare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •