Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Transverter 10.368 GHz-YO4HFU - (YO3FWL)

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154

    Transverter 10.368 GHz-YO4HFU - (YO3FWL)

    Asa cum spune titlul voi prezenta varianta mea de asamblare mecanica a unuia dintre prototipurile transverterului de 10.368 GHz conceput si realizat de Robert, YO4HFU.
    Am primit modulele gata asamblate si testate de catre Robert si cum era normal am inceput sa caut solutii.
    Ce antena sa folosesc, ce iluminator, cum le fixez pe antena.
    Pare simplu dar ii destul de complicat sa impaci si capra si varza, adica sa fie si compact-ergomomic si cu trasee cat mai scurte in partea de RF.
    Transverterul are ca parte de Rf 10 GHz un modul de ODU Alcatel.
    Partea de automatizare, alimetare si medie frecventa fiind conceptia lui Robert.
    Nu voi intra in detalii intrucat a prezentat proiectul cu lux de amanunte in pagina lui.

    https://www.qsl.net/yo4hfu/Link_11GHz.html

    https://www.qsl.net/yo4hfu/FI_Controller_Alcatel.html

    Locatia mea ma obliga sa folosesc un pilon telescopic pe care sa prind echipamentele pentru microunde, avand experienta qso-urilor realizate cu echipamentul lui Jack, YO3GNF am ales sa copii solutia lui adaptata la echipamentele mele.
    Am achizitionat o antena offset de 40cm pentru satelit, am masurat dimensiunile, lungime, latime si adancime apoi cu o teava de pvc de 40mm montata in locul lnb-ului am marcat locul unde atingea parabola.
    Locul coincide cu adancimea maxima a parabolei, deci ii ok.
    Apoi am inceput sa caut solutii de a fixa modulele pe antena, in asa fel incat blocul de rf sa fie cat mai aproape de iluminator si modulele de FI si Sursa sa fie cat mai aproape de punctul de prindere al antenei pentru a o tine echilibrata cat mai bine in teava pe care va sta.
    Am taiat o bucata de cornier de aluminiu cu latura mare de 100mm si lat cam de 140mm cat sa incapa lejer modulele pe el.
    Am dat cele 4 gauri de fixare a modulului de sursa urmand caplaca de FI sa vina sub el dar dupa ce am primit de la Robert informatia ca una din surse care este in comutatie poate induce zgomot am ales sa il blindez pe spate cu un ecran de tabla de fier si am schimbat configuratia.
    Am ales ca intai sa prind modulul pll-ului apoi peste sursa cu tot cu ecran si pe partea opusa placa de FI.
    Am gasit pentru protejarea mecanica si contra prafului o doza de pvc pentru instalatii electrice pe care am decupat-o pe una din laturi unde urma sa vina un radiator fixat pe bucata de cornier, intrucat sursele trebuiesc racite.
    Dupa primele teste am constatat ca ii putin caldut, deci se putea si mai mic.
    Bun, am decupat cat sa iasa radiatorul apoi pentru fixarea ansamblului in cutie am folosit 2 suruburi M5 lungi pentru care am taiat din teava de 6mm cate un distantier in asa fel incat sa tina ansamblul sursa-fi la orizontala in cutia de pvc.
    Urmatorul pas a fost sa gasesc o solutie de a prinde cutia pe spatele antenei offset.
    Pentru asta am folosit o bucata de sticlotextolit simplu placat ramasa din paleolitic prin troace, groasa de 3mm careia i-am dat 4 gauri apoi am cositorit cate o piulita M4 de alama.
    Am dat si 4 gauri in cutia de pvc, culmea le-am nimerit si nu a trebuit sa le ovalizez
    Placa de sticlotextolit am ales sa o fixez cu cateva pop nituri de profilul din tabla de fier care asigura fixarea offsetului pe suportul mobil cu care a venit antena.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Nu se pot incarca mai mult de 5 poze asa ca ii in continuare!
    Doar o poza face cat o mie de cuvinte.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Si sa continuam cu pozele
    Pentru fixarea modulului de rf pe bratul care va sustine iluminatorul, cel ce tinea LNB-ul am taiat la fel o bucata de cornier de AL pe care am fixat modulul si pe care l-am fixat cu 3 suruburi M4 de bratul din profil U de tabla.
    Modulul de rf trebuie racit asa ca ii perfect pentru asta.
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Dupa ce am realizat prelucrarile mecanice am plantat si un mic modul DC-DC care a fost atasat pe releul coaxial intrucat acesta se alimenteaza la 28V si transverterul la 12V. Modulul ii la fel conceput de Robert, doar l-am populat, testat si fixat pe releu.
    Pana aici toate bune, doar ca ...trebuia sa fac si partea de iluminare a antenei.
    Aveam cumparat de pe Ebay ieftin o trecere SMA- ghid WR75 care functionase probabil cu modulele Alcatel.
    Avea o forma custom intrucat se fixa direct pe spatele antenei si pentru asta nici macar gaurile de fixare nu coincideau cu flansele WR75 ce le aveam prin smelturi.
    A trebuit sa decupex partea utila din toata piesa de aluminiu, apoi sa o pilesc pentru a o plana, intrucat avea o buza ce-i permitea fixarea pe antena der impiedica o flansa normala sa se aseze corect pe ea.
    Dupa ce am rezolvat si partea asta am constatat ca nu am nici o flansa de alama ori cupru pe care sa pot cositori un horn.
    Cele de cumparat sunt scumpe si nu am de investit acum asa ca am ales sa construiesc hornul.
    Salvarea a venit de la Radu, YO3BZW care mi-a oferit un cot din care am decupat cu fierastraul cele doua flanse.
    M planat una din ele, apoi i-am planat si partea taiata in asa fel incat sa aibe toate laturile la aceiasi inaltime fata de flansa.
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Pentru Horn initial am copiat dimensiunile unuia produs de Pasternac, doar ca era suspect de mic.
    Asa ca am folosit softul lui W1GHz care este pus in pagina lui si cu care am stabilit ca punctul focar al antenei este corect dat de fabricant apoi pentru antena mea am calculat un horn la care am salvate si template.

    http://www.w1ghz.org/antbook/contents.htm
    In partea de jos a paginii este HDL_ANT for windows.

    Am printat template si l-am suprapusintai peste o bucata de cablaj flexibil.
    Apoi am gasit tabla de Alama de 0,3mm intrucat cea de 0,5 pe care o aveam era imposibil sa o indoi cu patentul.
    Am decupat pe semne cat mai precis, am ajustat usor cu o pila unde lasase o burta si apoi cu un cleste cu falcu plate cu care am strans tabla pe marcajul de indoitura am indoit hornul.
    A iesit surprinzator de bine, ziua urmatoare i-am dat doua puncte de cositor sa fie rigid, apoi i-am planat fetele, cea care urma sa o cositoresc pe ghid si cea dinspre antena pe o foaie de hartie abraziva.
    Am realizat din lemn de esenta tare un calapod ceva mai mic decat interiorul ghidului pe care l-am infasurat in folie de teflon si cu ajutorul caruia am aliniat perfect hornul si flansa cu ghid.
    Pentru a tine ansamblul rigid am fixat cu o negresa o tabla ce apasa hornul pe flansa.
    Am pus totul pe un fier de calcat scos din uz ce il folosesc pentru transfer termic la cablaje si care era fixat in menghina, apoi cu un letcon am cositorit totul, am spalat cu acetona, apoi am verificat abaterile
    Normal ca nu putea sa iasa perfect, are o latura cu 2mm la varf mai mare in laterala decat cealalta, masurat fata de baza flansei. dar na, atat am putut.
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Si sa continuam cu Hornul
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    si tot Horn
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Pana sa asamblez conectorul cu proba in trecerea la ghid, tot cautand modalitati de a prinde viitorul ansamblu pe bratul antenei am vazut ca gaurile de fixare a flansei care erau nestrapunse ajungeau pana aproape de capatul celalalt.
    Le-am pilit pe fiecare apoi le-am adus la aceiasi inaltime si am filetat complet fiecare gaura, in asa fel incat sa pot fixa ansamblul horn trecere coaxial pe aceleasi gauri filetate din partea din spate.
    Suportul de fixare a trebuit sa il refac, cel de plastic cu care venise antena nu era folosibil in cazul meu.
    Pentru asta am realizat o piesa ce se prinde pe brat din profil U de al apoi la unghi folosind doua piese in cornier de al am fixat o tabla pe care am gaurit-o sa pot fixa ansamblul Horn si sa permita si iesirea conectorului SMA catre releul de antena.
    Attached Images Attached Images

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Pe cutia de plastic am fixat o mufa de microfon de la un CB pentru alimentarea transverterului, aia a fost la indemana cand am deschis cutia asa ca a fost pedepsita.
    Un BNC mama pentru fi 144 si un conector mama rj45 pentru afisor, sa il pot avea in apropiere intrucat antena sta normal la 4-6m de acoperis si ar fi fost incomod sa ma tot uit la el.
    Cablat sa pot folosi orice patch de retea.
    Intrucat nu am avut un SMA tata cotit la 90 grade nu am putut pune capacul cutiei asa ca am decupat 4 distantiere din teava cu ajutorul carora il pot monta sa asigur securitatea montajului la transport si manipulare.
    Attached Images Attached Images

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    tot poze...
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •