Results 1 to 8 of 8

Thread: https://qrvmap.vhfdx.ro

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100

    https://qrvmap.vhfdx.ro

    Salut,

    Odată cu ediția 2022 a concursului IARU VHF din 3-4 Septembrie 2022, am lansat un site pentru anunțarea participării in concurs - https://QRVmap.vhfdx.ro

    De ce și cui îi trebuie?

    De-a lungul istoriei au fost mai multe locații de anunțare a prezenței în concursuri (de exemplu https://darkside.cz/qrv.php, sau diverse grupuri de Facebook), dar ceea ce am încercat noi e să dăm o reprezentare grafică pe o hartă și să adunăm cât mai mulți participanți din Europa.

    Considerăm că va fi folositor pentru stațiile aflate în portabil, unele fără acces la internet sau unele care nu folosesc chat-ul ON4KST. Așa vor fi evidențiate și zonele cu activitate, iar participanții vor ști că antenele pot fi întoarse și către E.

    Vă invităm să testați tool-ul iar eventualele sugestii sunt binevenite pe adresa: vhfdxro@gmail.com.

    73!
    YO2LSP, Edy.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Cred ca in tool este o greseala.
    Denumirea cimpului: Locator used in contest: (*)
    Datele ce urmeaza a fi introduse in cimp: VALID QTH LOCATOR (6 or 8 characters)

    Nu crezi ca era corect locatorul din 4 caractere?

    Se stie ca locatorul face parte din datele de schimb dintre concurenti. Daca acesta este divulgat dinainte, ce date mai ramin de schimbat pe timpul concursului? In plus, a consulta o baza de date cu locatoare, este cam interzisa de IARU.

    Da, ideea unui astfel de tool este OK! Dar cu locatorul aproximativ, nu cu cel schimbat in concurs.

    73!
    Costi

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Salut,

    Multumesc pentru input, Locatorul a fost cerut de majoritatea celor care au dat feedback de a fi chiar de 8 digiti , pentru a putea fi folosit in aplicatia Airscout.

    Existenta unei baze de date nu "obliga" concurentii sa corecteze logurile. Tine de constiinta si corectitudinea lor.
    Surse de locatoare sunt peste tot , de la ON4KST unde este afisat locatorul la fiecare indicativ de pe chat, exista QRZ.com, exista anunturile de pe FB, sau lista deschisa inca de prin 2013 de OK1TEH. De asemeni N1MM si softul facut de tine are de asemeni o baza de date de locatoare .
    Daca e sa citim regulamentul IARU, e de asemeni destul de ambiguu, si merita sa cerem clarificari 😊. Si asta datorita cuvantului „after the contest” . During the contest nu specifica de unde se ia locatorul ...Costest exchange fiind RS, RST si serial numberul „Code numbers exchanged during each contact shall consist of the RS or RST report, followed by a serial number commencing with 001 for the first contact on each band and increasing by one for each successive contact on that band”

    La fel la definitia unui valid contest QSO : , nu este specificat locatorul ca parte integranta a QSO-ului.
    Definition for a valid contest QSO:
    A valid contact is one where both operators during the contact have:
    mutually identified each other
    received a contest exchange, and
    received a confirmation of the successful identification and the reception of the contest
    exchange.


    CONTEST EXCHANGES
    CW, SSB or FM/PM modes
    Code numbers exchanged during each contact shall consist of the RS or RST report, followed by a serial number commencing with 001 for the first contact on each band and increasing by one for each successive contact on that band. This exchange must immediately be followed by the complete QTH locator (6 digit) of the sending station (examples: 59003 JO20DB or 579123 IN55CC).
    All times must be logged in UTC. Call signs logged must be the same as those exchanged over the air by the entrants during the QSO. For contacts on 50 MHz, outside of Region 1, the received locator can be 4 digits and “MM” will be added as 5th and 6th digit.
    Correction of logged exchanges after the contest, by use of any database, recordings, email or other method, is not allowed
    Multumesc inca o data pentru feedback .

    73!
    YO2LSP, Edi.

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Sint deacord cu tine decit cu ' regulamentul IARU, e de asemeni destul de ambiguu '. Corect, asa este, facut de amatori pentru amatori.
    In rest nu sint deacord. Locatorul face parte din 'exchange' si se transmite imediat dupa serial.
    Cit timp locatorul face parte din controlul schimbat, corect este sa nu fie divulgat. Probabil, pe viitor, controlul va ramine parte din controlul schimbat, pentru calcularea scorului, dar nu va mai anula legatura in cazul receptiei eronate. Asa ar fi OK!

    Ma intreb, ce a mai ramas din concurs ca sa ne departajeze?

    Cu tristete, 73!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Salut,
    Exchange/control este ceea ce se schimba/transmite intre corespondenti, adica RST + Ser + QTH. La concursurile interne HF controlul consta in RST + 001 + JUD. Nu mi se pare ambiguu. IARU chiar da un Exemplu nepermis, cand se foloseste o metoda alternativa: "Te rog confirma <raportul>, <numarul serial>, <locatorul>". Adica asta este interzis!

    Cred ca prin publicarea anticipata a QTH-lui este afectata egalitatea de sanse in concurs, plus ca se pierde din farmecul si dinamica concursului.

    Pe plan international, este agreeata aceasta initiativa? ON4KST incurajeaza transmiterea integrala in concurs a QTH_ului?

    Chestia e: ce te faci daca ploua si nu mai poti ajunge in QTH-ul deja publicat?

    Eu sunt "beneficiarul" unor baze de date. Dau locatorul kn35kd si corespondentul imi spune: "Am inteles, dar programul mi-a dat kn35ke si nu pot modifica". Exemplu concret, 2 qso-uri anulate, in Fisierul-erori 144 la Maratonul din Iulie. Schimb des locatorul, iar chestia asta de afisare automatizata imi face un deserviciu.
    73, GL
    Dan

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    100
    Intradevar si eu consider ca locatorul face parte din control.
    Faptul ca marea majoritate a programelor de concurs folosesc baze de date predefinite cu locatoare, este o realitate, care nu tine de mine ... Da, si N1MM sugereaza unele locatoare si sunt gresite, dar din controlul primit corectezi.
    Acum realisti sa fim la 2m si poate 70cm se pot face legaturi "in orb" , dar cand discutam de la 23cm in sus daca nu stii unde sa indrepti antena...succesul e discutabil...

    Indiferent care sunt regulile unui concurs, atat cat se aplica tututor in mod egal... se poate considera ca este un concurs echitabil.

    Ce ne ramane? .. Nu stiu, sa construim baze de concurs competitive regional in care balansul dintre setup, rezultat si bani investiti este cat mai echilibarat, sa evoluam , sa invatam si sa dezvoltam capabilitatea de a ne adapta la noile tehnologii.. si sa nu uitam sa ne distram facand radio .

    In ceea ce priveste regulamentele de concurs, va trebui sa devenim mai inventivi si sa gasim modalitati noi de arbitrare care sa faca concursurile mai atractive.
    Si aici chiar s-ar putea dezbate mult. Nu in scopul de a apara principii, ci in sensul de "brainstroming" de a gasi asa cum ziceam noi metode si noi valori. Nu de alta dar dupa un nr de ani incepi sa te plictisesti sa faci acelasi lucru. Dar asta poate fi un alt topic

    73!
    YO2LSP.

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Atata timp cat locatoarele concurentilor se afla "pe toate gardurile" mi se pare o ipocrizie sa pozam in "fete mari" ) . Chiar si in programele de log, asa cum spunea 2lsp, se face autocompletare cu locatorul odata ce ai sarit la tabul respectiv. Diferenta la corectitudine o face operatorul, care asculta locatorul transmis de corespondent si-l confrunta cu cel pus de program!
    In 2m si 70cm merge si fara a sti directia precisa a corespondentului, imprastii cu putere cam pe unde banuiesti ca ar fi corespondentul si tot te aude ) Dar ce te faci mai sus de 1Ghz unde, daca ai deviat cateva grade de pe directia corespondentului ai ratat legatura. Si nu ma refer la legaturi "peste gard" cu vecinul de district. Asa ca nu degeaba s-au cerut si locatoare cu 8 caractere, ca pe alea nu le treci toate in log, ci pentru a avea o acuratete mai mare la orientarea antenelor.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si mai este un aspect, cei care folosim softuri pentru orientarea antenei este musai sa introducem acel locator pentru ca antena sa se caleze pe corespondent. Nu mai putem lucra ca in sec. XX tinand logul pe hartie si sa invartim antena cu mana!
    Last edited by yo8rhm; 01-09-2022 at 10:23.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •