Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Baliza in banda de 70cm YO8RHM/B - KN37IR

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    Baliza in banda de 70cm YO8RHM/B - KN37IR

    O puteti asculta pe frecventa 432,457 Mhz fiind situata in KN37IR. Momentan foloseste o antena X-510 puterea fiind de 5W.
    Raportari pe pagina mea www.yo8rhm.com.
    Tnx.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by YO4FYQ; 01-04-2018 at 23:21.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din motive tehnice (finalul a intrat in greva :P ) baliza este OFF. Odata rezolvata aceasta problema voi reveni cu anuntul de repunere in functiune.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Baliza are un final nou, de Ericson (capabil sa debiteze 20W) primit de la yo4bxx (coautor yo4fyq :P ) drept pentru care le multumesc si in mod public.
    Daca tot am umblat la baliza, iar finalul a permis acest lucru, am considerat ca este util si totodata am pus in practica ideea de a avea doua puteri. Am ales o putere mica de 0,5W si una medie de 5W, care vor da o idee mai buna, in ceea ce priveste propagarea, celor care o vor asculta (aceste valori ale puterii sunt transmise in mesaje).
    Multumiri se cuvin si lui yo8sep Petronel care m-a ajutat in "descalcirea" softului pentru uC. Tot cu ajutorul lui sper, intrun viitor apropiat, sa pun in practica vatrianta cu 3 puteri bazata pe arduino...

    Nu arata cine stie ce dar are un semnal de calitate specific cristalului (ca doar are VXCO )
    DSC08831.jpg

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 29-03-2018 at 22:02.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De astazi la ora 18 baliza este functionala. Cei care o aud sunt rugati sa lase un feedback pe pagina mea din semnatura dar si aici.
    Reamintesc frecventa: 432.457Mhz. Putere: primul mesaj la 0.5W, al doilea la 5W.

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 30-03-2018 at 20:04.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Salutare Mugurel,
    Am zis de mult ca voi face receptia balizei de la tine dar abia acum am gasit timpul necesar pentru asta. Mai jos gasesti linkul in speranta ca va fi de folos in testele tale.
    Succes in ceea ce faci si sper sa ne revedem cat de curand sanatosi.

    73 de YO8TNB, Cristian

    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Cristian , multumim pentru postare . Daca se poate sa faci si o descriere , echipament antena distanta folosite la inregistrare
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    KN37EW
    Posts
    18
    Scuze dar am omis sa mentionez ca am folosit transceiver Icom IC-7000, cablu Ecoflex10 spre antena Diamond X-300 care are polarizare verticala cu mentiunea ca antena are o pozitie nefavorabila, iar asta afecteaza receptia destul de mult dupa cum se aude si in video. Va fi pozitionata in noua locatie mult mai degajata cat de curand dupa ce termin aici noul sistem de antene. Distanta dintre KN37EW - KN37IR este de aproximativ 34km:



    73 de CRISTIAN
    YO8TNB
    YO8TNB
    CRISTIAN

    YO8TNB.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Multumesc Cristi pentru raportare, aici cat si pe pagina mea. Eram curios cum se aude semanlul la puterea de 0,5W si drept sa-ti spun eram sceptic ca ar fi putut ajunge la tine dar m-am inselat. Este un smnal mic dar copiabil iar daca mai punem si faptul ca antena, dupa cum ai zis, are o pozitie nefavorabila imi da speranta ca si la putere mica semnalul balizei va putea fi auzit la distanta, mai ales in zilele cu propagare buna. Acesta fiind si scopul balizei...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 28-04-2018 at 14:48.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Baliza receptionata in KN37GR. In primul mesaj puterea este de 0,5W, in cel de-al doilea de 5W, lucru observabil si pe S-metru.

    yo8rhm
    Mugurel

    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Baliza se aude si la Bacau la 132km distanta, copiabila in conditii bune cu ceva qsb. Echipament: Yaesu FT-857D antena DK7ZB cu 5 elementi pentru banda de 432MHz polarizare verticala, montata in balcon la etajul 7 .
    George YO8SAO

    rx.jpg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •