Results 1 to 4 of 4

Thread: Alertă E Sporadic prin SMS

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    Alertă E Sporadic prin SMS

    Salut!
    Curind incepe sezonul de propagare E Sporadic in unde ultrascurte. Sinteti pregătiți?
    Iată ce mi-am construit: un sistem de alertare prin SMS in caz de propagare E Sporadic.
    Dispozitivul monitorizează... cititi mai departe...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Foarte utila jucaria zic, nu de alta dar poti sa fii, dau un exemplu in curte si sa nu auzi statia din casa. ori sa monitorizezi alta banda.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    11
    Pentru cine e interesat de asa ceva, mai exista si hamalert.org, cu aplicatia de mobil. Are o gramada de filtre ce se pot seta, pe tara, mod, banda, distante etc etc. Stie de CWSkimmer, PSKReporter, Cluster etc.
    Suporta emailuri, mesaje push pe telefon, chiar si sms (cu abonament platit la provideri de sms).
    Partea cu SMS este cea super interesanta.. banuiesc ca se poate trimite la o lista mai mare, avand o cartela prepay / abonament platit.

    P.S. Costi, poti regla filtre pe HamAlert si sa te conectezi cu gateway-ul pe telnet la hamalert.org:7300, asa beneficiind de partea de filtraj super inteligenta a Hamalert.

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut
    Cel mai vechi serviciu de alertare este DxRobot. Acesta trimite un email de alertare pentru ESporadic sau Aurora celor care au subscris la el. Il folosesc inca din anii 2000. Pe atunci am reusit sa il combin cu un serviciu gratuit, email2sms, de la Dialog. Am prins multe sporadice in felul acesta. Unul este cel in care Liviu Babiuc a realizat celebra legatura la peste 4000 km. Am primit sms.
    In 2015-2016, cind am descoperit ESP8266, primul gind a fost sa imi creez propria aplicatie de alerta ES. In 2017 era functionala, o prima versiune, oarecum primitiva. Ea se dezvolta pe masura ce intelegeam ce nu merge. Apoi am devenit pensionar si nu prea am mai avut nevoie. O folosesc deobicei cind trebuie sa lipsesc de la statie. Este bine sa fi informat, ca sa nu poerzi prea mult.
    Acum au aparut mai multe aplicatii. Android, costul redus la serviciile de telefonie, telefoanele in sine, au facut sa apara acest gen de aplicatii. O singura sugestie am: nu aruncati vechile telefoane! Folositi-le pentru aplicatii de radioamatorism. Sint mai ieftine decit Raspberry PI4 si se instaleaza usor.
    Merci pentru sugestie Dani!
    73!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •