Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: 24Ghz Echipamente si experimente

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    24Ghz Echipamente si experimente

    Au aparut echipamente si pentru aceasta banda. Au inceput si experimentele de comunicatie. Sa le cunoastem...
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Pentru ca protagonistii testului in 24Ghz sunt mai timizi (yo3gnf si yo3fwl) voi publica cateva imagini (cameraman yo3bzw ) ) din timpul desfasurarii testului, sperand ca ei sa vina cu comentarii si impresii.

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

    04.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Alte imagini cu echipamentele folosite...

    06.jpg

    05.jpg

    07.jpg

    08.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Se lucreza si in YO4.....la 24ghz
    Attached Images Attached Images
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Asa cum scrie si Mugurel care a fost printre cei care au aflat detaliile imediat dupa reusita am facut cu Jack YO3GNF cateva teste in 24Ghz.
    Sunt primele teste, facute cu mare bucurie si cel putin parerea mea este ca ii o banda care promite.
    Echipamentele au fost doua transvertere cu pll-urile aferente de la Kuhne, unul cu 2,2 si altul cu 2,3W la iesire, antenele horn asa cum se vede si in pozele postate de Mugurel.
    Modulele sunt plasate intr-o cutie de pantofi si ca suport am folosit portbagajul masinii proprii cu care m-am deplasat la locul unde s-au facut testele intrucat nu suportul era esential ci rezultatul testului.
    Vremea buna a facut ca testul sa decurga in conditii optime.
    Martor la eveniment a fost si YO3BZW care a dorit sa participe si sa-si faca propriile teste cu echipamentul propriu.

    Atasez si o filmare care cuprinde toate detaliile legate de echipamente.

    https://youtu.be/GY0K72YQ0hg

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Asadar, dupa ce au aparut "detaliile" experimentului radio am avut un moment de revelatie si m-am apucat, impulsionat de cele povestite de yo3fwl, de am lipit conectorii cu pas de 1,27mm si mufele SMA pe placile de adaptare ale paletului de 24Ghz.
    Ramane sa primesc conectorii cu pas de 3,5mm ca sa-i lipesc pe placi si gata placutele de adaptare
    In paralel merg si cu partea de alimentare dar mai este pana va fi gata. Stiti voi, criza semiconductorilor...bla, bla bla

    yo8rhm
    Mugurel

    24ghz paletA.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    O parte importanta la paletul de 24Ghz este placa de alimentare care pe langa faptul ca trebuie sa asigure tensiunile necesare va face si secventierea acestora. Prima tensiune care trebuie sa apara este cea de -5V, care va valida aparitia celorlalte +5V, +6V.
    Solutia propusa pentru alimentare este preluata de pe vhfdx.ru si este o alternativa la cea proiectata de yo4hfu. Avantajul acestei solutii ar fi ca piesele folosite se pot recupera de pe alte placi, optocuploare PC817 pe care eu le-am inlocuit cu PC357, stabilizatorii 79L05, 7809, precum, si condensatori. Placa este proiectata cu componente mixte, SMD si THT.
    Pcb-ul l-am realizat usor si simplu prin metoda imprimarii pe o foaie de revista "glamour" (Ioana de ex ) la o imprimanta laser iar apoi cu ajutorul acetonei s-a facut fixarea pe laminat si apoi cum era normal corodarea. Singura prelucrare mecanica este decuparea in pcb a celor doua locasuri pentru stabilizatori si executarea gaurilor de prindere.
    Schema si pcb-ul le gasiti mai jos. Pentru cei ce vor sa realizeze pcb-ul voi urca imaginea pentru imprimat cand ajung acasa. Imaginea este in linkul de pe vhfdx.ru si trebuie deschisa cu Sprint Layout 6 (aveti nevoie doar de vizualizor nu de programul in sine).Spring Layout viewer https://www.electronic-software-shop...layout-60.html

    spring layout viewer.jpg

    Link documentatie: http://forum.vhfdx.ru/24ggts/apparatura-24ghz/1200/

    Personal am folosit alt tip de stabilizatori (LD1084) pentru ca pe acestia ii aveam si suporta un curent de 5A (deci pot sta linistit ). In plus mai sunt si reglabili ceea ce mi-a dat posibilitatea sa scot tensiunea pe care o doresc. Divizorul rezistiv de la stabilizatorul de +6v are prevazut pini pentru jumper catre masa care scurtcircuitat are tensiunea de 6V. Cu el scos tensiune creste la +7,5V (varianta booster ).
    Datorita faptului ca pinii stabilizatoarelor de 5A sunt diferiti fata de proiectarea pcb-ului am fost nevoit sa fac "permutari" cu terminalele astfel incat sa obtin configuratia corecta. Dar acest lucru nu afecteaza decat estetica. Asa ca sa nu aud comentarii de genul "ce urat lucrezi", "eu puteam sa-l fac mai frumos"... )) Din start spun ca n-am de gand sa particip cu acest xvtr la Campionatul de creatie tehnica...

    yo8rhm
    Mugurel

    BP24G22.jpg

    BP_24G2.jpg

    05.jpg

    06.jpg

    Explicatie la filmuletul de mai jos cu testul sursei de 6V la trecerea pe 7,5V. Din cauza contactului prost facut cu penseta pe jumper apar fluctuatiile de tensiune. Cele doua tensiuni sunt 6,09V si 7,62V (pe cea din urma am adus-o la 7,5V). Testul este facut fara tranzistorii FET montati.

    Last edited by yo8rhm; 05-04-2022 at 08:56.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si varianta realizata de yo8sal... Ceva mai ingrijita..

    psu - 8salA.jpg

    Citat din yo8sal

    "Sursa rusului, merge brici, negativa -5,0 V
    PTT la gnd... dispare +5V RX si apare +6V TX
    am gasit si un mic radiator... urmeaza sa fac ..mecanica
    La TX am doar 6V fiindca am pus un 7806. O solutie ar fi sa inseriez pinul de masa al 7806 cu 2 diode de 1A fiecare. Trebuie sa izolez stabilizatorul fata de radiator.
    remarca: datorita C-ului de filtrare de 220uF de pe +5V RX..tensiunea dispare odata cu descarcarea C-ului"

    Layout-ul cu componente...

    8sal -componentsA.jpg

    Si pdf-ul cu pcb (inversat pentru a iesi corect pe pcb)
    https://drive.google.com/file/d/1-2c...ew?usp=sharing
    Last edited by yo8rhm; 04-04-2022 at 15:49.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Pcb-ul l-am realizat usor si simplu prin metoda imprimarii pe o foaie de revista "glamour" la o imprimanta laser iar apoi cu ajutorul acetonei s-a facut fixarea pe laminat si apoi cum era normal corodarea.
    Salut

    Offtopic. Pentru cablaje reusite incercati sa folositi hirtie foto Aigostar. Este ieftina si da rezultate foarte bune. Hirtia se dezlipeste fierbinte, imediat dupa calcare, fara a fi nevoie de acetona sau apa. La sugestia lui YO3VK am incercat sa o dezlipesc si rece. Functioneaza! Folosesc o imprimanta Brother HL2310 setata pe 300 dpi Graphics. Am cumparat-o de pe Emag, formate A4 si A6.
    https://drive.google.com/file/d/1mCe...ew?usp=sharing

    73 si succes in microunde!
    Costi

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din ciclul "ba a mea e mai frumoasa" )
    Inca n-am gasit tranzistorii, nu stiu pe unde i-am pus...
    Dar sa vedeti cand se aprind LED-urile, rosu, verde, albastru, galben... o nebunie

    8rhm_psu.jpg
    Last edited by yo8rhm; 05-04-2022 at 08:53.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •