Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13

Thread: 24Ghz Echipamente si experimente

  1. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cei care vor sa faca placa de alimentare sa se grabeasca sa ia tranzistorii MOSFET cat sunt la Adelaida https://www.adelaida.ro/ao4407a.html
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Un test al placii de alimentare fara tensiunea de -5V iar apoi cu ea, moment in care apar celalalte tensiuni, mai putin cea de 6V Tx. In filmulet conectez si deconectez pinul de iesire catre ICL7660 al stabilizatorului 7809.



    Si comutarea de la Rx la Tx.

    Last edited by yo8rhm; 12-04-2022 at 14:44.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Ca sa dau drumul la sursa si sa verific functionarea, am montat un 7806 care nu poate da decit max 1,5A. Deoarece pe emisie, modulul de 24GHz consuma mai mult de 2A, a trebuit sa modific partea de alimentare Tx. Am inlocuit 7806 cu un LDO Micrel reglabil model MIC29302BU de 3A, care poate scoate tensiune de iesire functie de 2 rezistente, care formeaza divizorul de tensiune. Cu ajutorul unui tabel de calcul facut in Excel, am calculat rezistentele functie de tensiunea dorita. Am ales 2 valori fixe: o rezistenta standard de 150 ohms si tensiunea de iesire de 7,4 Volti. Ca valoare standardizata am gasit R2 de cca 30 ohms. Am montat cele 2 rezistente si tensiunea de Tx este 7,38 V. Ca sa nu pierd timp cu lipit/dezlipit rezistente (ca sa mai creasca cu 0,02 V) am lasat asa. Acum la portul +6V_Tx am o tensiune de +7,38V, care va creste puterea de iesire la emisie cu cca 1Watt, peste 2W care ii scoate modulul daca este alimentat la emisie cu +6V. Deci cca 3W ..... Nu e rau ptr 1,38V in plus ....hi.
    Sursa a fost montata pe un radiator de aluminiu.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •