Results 1 to 10 of 13

Thread: 24Ghz Echipamente si experimente

Threaded View

  1. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Ca sa dau drumul la sursa si sa verific functionarea, am montat un 7806 care nu poate da decit max 1,5A. Deoarece pe emisie, modulul de 24GHz consuma mai mult de 2A, a trebuit sa modific partea de alimentare Tx. Am inlocuit 7806 cu un LDO Micrel reglabil model MIC29302BU de 3A, care poate scoate tensiune de iesire functie de 2 rezistente, care formeaza divizorul de tensiune. Cu ajutorul unui tabel de calcul facut in Excel, am calculat rezistentele functie de tensiunea dorita. Am ales 2 valori fixe: o rezistenta standard de 150 ohms si tensiunea de iesire de 7,4 Volti. Ca valoare standardizata am gasit R2 de cca 30 ohms. Am montat cele 2 rezistente si tensiunea de Tx este 7,38 V. Ca sa nu pierd timp cu lipit/dezlipit rezistente (ca sa mai creasca cu 0,02 V) am lasat asa. Acum la portul +6V_Tx am o tensiune de +7,38V, care va creste puterea de iesire la emisie cu cca 1Watt, peste 2W care ii scoate modulul daca este alimentat la emisie cu +6V. Deci cca 3W ..... Nu e rau ptr 1,38V in plus ....hi.
    Sursa a fost montata pe un radiator de aluminiu.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •