Salut Dani,
Da, m-am referit la VHFdx.ro si am vrut ca spun ca NU se valideaza "en gros", ci verificand si alte elemente ale legaturii, aceasta fiind "metoda", altfel nici nu era de amintit. Am mentionat chestia asta, tocmai pentru a arata ca nu ma consider primul (hi) care s-a gandit la asa ceva. Ideea mea a fost sa modific un pic logurile reconstituite, pentru ca prog de arbitraj sa ramana neschimbat.

Ai dreptate, sunt cateva "detalii" in log care ar putea fi ajustate pentru ca, Clasamentul sa reflecte activitatea prin radio si nu micile greseli de la completarea off-line a unui log, adica greselile post-concurs. Cel care a gresit trebuie taxat. Insa cel care a lucrat corect prin radio si are logul corect nu trebuie depunctat pentru greselile banale din logul corespondentului. In acest sens am putea sa ne inspiram din rapoartele UBN de la concursurile CQ.

De acord si cu Modul 1/2/6. Pai, daca toate celelalte elemente ale legaturii corespund, nu e clar ca s-a folosit acelasi mod?
Se putea realiza legatura, unul in SSB si altul in FM? Am citit pe undeva ca Modul e cam optional in log, dar nu oriunde. Un exemplu nu prea la obiect: in Campionatul National 3,5 MHz SSB, la cross-check, ar mai trebui verificat si Modul (care e unic)?

Poate ca in YO s-ar fi generalizat mai devreme metodele moderne de arbitraj, daca nu ar fi existat unele "tentative nesportive". Cred ca de aceea inca mai suflam in iaurt, mai ales acolo unde este vorba de titluri de campion national sau finantari de la buget.

O zi placuta tuturor, 73!