Results 1 to 4 of 4

Thread: Prog reconstituire loguri

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22

    Prog reconstituire loguri

    Salut,
    Pentru cei interesati de arbitraje, prelucrare loguri. Am scris un prog de reconstituire a logurilor lipsa la arbitraj.
    Info: http://maraton.uus.ro/incarcare/Prog...guri lipsa.pdf
    Prog: http://maraton.uus.ro/incarcare/Refac.zip

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    11
    Salutari Dan,

    Felicitari pentru initiativa!

    Am cateva de "comentat", propune etc.
    Am recitit documentul si dimineata si nu am inteles cu exactitate ceva:
    a. "Mi se pare ca o metoda asemanatoare este deja folosita in YO" - nu stiu daca asta se refera la paragraful imediat inainte, care zice ca legaturile "no log" sunt validate automat. Daca te-ai referit la softul de crosscheck din spatele VHFdx.ro, acesta nu valideaza "automat" sau "en gros" aceste legaturi (mai mult in punctul b.)

    b. Toate bune si frumoase cu ceea ce ofera softul prezentat. Insa succesul acestuia depinde in mare parte si de logurile aduse de la organizatorii vecini. Cu cat mai multe loguri "de baza" folosite cu atat vor fi mai precise aceste loguri "robot" / "reverse log". Nu e tot una daca un indicativ apare la 3 statii YO sau la alte 100 de de statii straine. In concluzie: Metoda de a creea loguri robot nu trebuie sa inlocuiasca aducerea de loguri straine! trebuie doar sa completeze acele loguri.

    c. softul de crosscheck din spatele VHFdx.ro are ceva in plus fata de acest soft. Verifica si corectitudinea numerelor serie din aceste loguri robot in concordanta cu timpul. Mai exact daca intr-un log apare un numar receptionat care "nu se pupa" cu celelalte 30 din log atunci acea legatura nu va fi validata, chiar daca indicativul si locatorul este corect.. Dar iarasi.. pentru asta trebuie un numar cat mai mare de loguri "exchange" (de la vecini) ca acest lucru sa fie si mai precis. Problema este, ca validand doar indicativul si locatorul se pot introduce in log legaturi false care sunt validate Daca se verifica si numarul, nu este foarte greu, dar mai greu...

    d. Problema cu data / timp. Parerea mea este ca acest lucru trebuie sa fie a arbitrului. Sa detecteze cateva cazuri de loguri malformatate (de ex ora gresita, data gresita, modul gresit). In mod "normal" acesti participanti trebuie trecuti la categoria "checklog" si in cazul in care este o greseala sistematica (de ex. 2 ore diferenta la toate legaturile, mod FM (numarul 6) in legaturi, toate legaturile trecute cu 59 in loc de 599 etc), logul corectat cu mana si folosit pentru validarea legaturilor.. Logul lasat asa vraiste arata doar dorinta arbitrului de a taia cat mai multe legaturi..

    e. Parerea mea ca un soft nu va inlocui niciodata "un ochi critic" aruncat pe rezultatele pre-provizorii de catre organizator. De la probleme in soft (bug-uri) pana la lucruri nevazute pana acum.

    Nu vreau sa detaliez public metoda prin care softul (scris de mine) verifica anumite lucruri, dar sunt deschis la dezbateri cu alti radioamatori / programatori care sunt interesati sa colaboreze / sa rezolve aceaste probleme in alt mod. Motivul este simplu: ca cat mai publica modalitatile de arbitrare si verificare a legaturilor, cu atat mai usor de jucat cu ele.. Logurile (in format tabelar, nu .edi) pe VHFdx.ro sunt publice, se poate verifica orice, doar metodele software nu sunt publice.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Salut Dani,
    Da, m-am referit la VHFdx.ro si am vrut ca spun ca NU se valideaza "en gros", ci verificand si alte elemente ale legaturii, aceasta fiind "metoda", altfel nici nu era de amintit. Am mentionat chestia asta, tocmai pentru a arata ca nu ma consider primul (hi) care s-a gandit la asa ceva. Ideea mea a fost sa modific un pic logurile reconstituite, pentru ca prog de arbitraj sa ramana neschimbat.

    Ai dreptate, sunt cateva "detalii" in log care ar putea fi ajustate pentru ca, Clasamentul sa reflecte activitatea prin radio si nu micile greseli de la completarea off-line a unui log, adica greselile post-concurs. Cel care a gresit trebuie taxat. Insa cel care a lucrat corect prin radio si are logul corect nu trebuie depunctat pentru greselile banale din logul corespondentului. In acest sens am putea sa ne inspiram din rapoartele UBN de la concursurile CQ.

    De acord si cu Modul 1/2/6. Pai, daca toate celelalte elemente ale legaturii corespund, nu e clar ca s-a folosit acelasi mod?
    Se putea realiza legatura, unul in SSB si altul in FM? Am citit pe undeva ca Modul e cam optional in log, dar nu oriunde. Un exemplu nu prea la obiect: in Campionatul National 3,5 MHz SSB, la cross-check, ar mai trebui verificat si Modul (care e unic)?

    Poate ca in YO s-ar fi generalizat mai devreme metodele moderne de arbitraj, daca nu ar fi existat unele "tentative nesportive". Cred ca de aceea inca mai suflam in iaurt, mai ales acolo unde este vorba de titluri de campion national sau finantari de la buget.

    O zi placuta tuturor, 73!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Salut,
    Am scris acel prog de Corectare a Datei si Orei in logurilor cu greseli "sistemice".
    Detalii:
    http://maraton.uus.ro/incarcare/Prog...e_Data_Ora.pdf
    http://maraton.uus.ro/incarcare/Corecteaza_timp.rar
    Nu e ceva super-cool, e un punct de plecare spre arbitrajul modern.
    73 Dan

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •