Results 1 to 3 of 3

Thread: IARU R1 50MHz

  1. #1

    IARU R1 50MHz

    Anul trecut in week-end-ul 3 din Iunie am lucrat in Maraton + Carpati UHF.
    Anul acesta am zis sa incerc 50MHz, banda in care nu am mai lucrat pana acum. Asadar week-end-ul acesta pentru mine a fost IARU R1 50MHz + Memorial YO7VS.
    O banda foarte interesanta, mi-a placut. Am lucrat din portabil, de pe dealul Feleac, cu o antena HB9CV de la Diamond. Usoara, usor de montat si instalat.
    DSC08634_HD.jpg
    QSO-map.jpg
    73, Emil

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    11
    Frumos.

    O recomandare pe viitor:
    Ridica antena de 6m cat mai mult fata de sol.. La lungimea aceea de unda ar fi cum e o antena de 2m la 0.8m fata de sol.

    73
    Dani
    YO5LD

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Emil

    Felicitari pentru participarea in IARU. In 6m nu am particpat niciodata. Nu stiu cum este, sau anticip. Am lucrat doar cindva intr-un concurs estonian. Am folosit un delta loop din fir subtire de 0.5mm la aceeasi inaltime. A mers, probabil mai sus mergea mai bine. Propagarea ramine de referinta. Daca reusesc pina anul viitor sa montez antena pe catarg, poate am sa intru si eu in IARU 6m. Stii cum este, daca nu incerci nu stii ce ai pierdut.

    In 2m nu prea ai pierdut nimic. Liniste multa, statii putine. Dimineata ceva propagare tropo sau ACS spre S5, 9A, dupa care liniste. Am avut timp sa monitorizez si FT8 in 2m, hi!

    Urez saptamina buna tuturor si nelipsita de E Sporadic.

    73!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •