Results 1 to 3 of 3

Thread: Harta azimutala

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    Harta azimutala

    Cel care dezvolta interfata pentru Nextion (VK4GHZ) in cadrul proiectului "K3NG rotator" a facut cunoscut utilitarul de pe pagina lui NS6T cu care se poate genera harta azimutala personalizata, dupa locatorul propriu. Pe pagina lui VK4GHZ mai sunt doua linkuri catre alte doua utilitare cu care se poate genera aceasta harta, Great Circle Mapper si Great Circle Map dar NS6T Azimuthal Map mi s-a parut mai atractiv.
    Asa arata harta avand setata Distance la 1500Km, distanta suficienta pentru cei din UUS.

    yo8rhm.jpg

    Personal o voi folosi in cadrul interfetei Nextion pentru controlerul de la rotor. Asa va arata dar cu scalarea la 1500Km (imaginea este de pe pagina lui VK4GHZ).

    20210519_125912_900.jpg

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 20-05-2021 at 15:30.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Am folosit mult timp harta azimutala. Din aceeasi sursa am folosit si eu. 800 si 2500 Km. Acum introduc locatorul si aflu rapid azimutul. Ce mi s-a parut ciudat este ca pozitia 'oraselor' numai este cea cunoscuta din scoala, HI! De vina este harta, reprezentarea acesteia.

    73!
    Costi

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Asa este. Poate din aceasta cauza cei care nu tin cont de pozitia statiei cu care lucreaza, functie de aceeasta harta, rateaza legaturile. Acest lucru este cu atat mai important la frecvente de peste 1GHz!

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •