Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: PA in 13cm varianta din Polonia (Nokia)

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    PA in 13cm varianta din Polonia (Nokia)

    Am tot asteptat sa deschida cineva un topic pe tema paletilor (Nokia) luati de pe ebay de la vanzatorul din Polonia dar se pare ca se pastreaza traditia, cea de a se cumpara si de a se pune la sertar. Sau, mai pe romaneste, se asteapta ca altul "sa-si rupa gatul" . Sau, se asteapta pe yo8rhm sa faca si sa scrie ceva... Sunt multi din cei care au cumparat acest palet, unii chiar mai multe )) , dar vad ca nici unul nu a miscat un deget. Ii astept cu postari privitoare la rezultatele obtinute.
    Am facut primul pas, cel de a modifica paletul dupa documentatia existenta pe net si de a face legaturile de intrare si iesire, diferit de solutiile vehiculate, ca asa sunt eu mai nonconformist .
    Urmeaza sa cuplez placuta de bias (merg pe varianta externa) si sa fac teste.

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Pentru a nu pierde din avantul luat am montat circuitul de bias si firele de alimentare. Apoi am reglat curentul de reapaos (Idq=1A x 2) la cele doua tranzistoare. A mers fara probleme, drept pentru care am si filmat operatia.
    Poate fac si un test cu semnal...

    Last edited by yo8rhm; 26-01-2021 at 18:36.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Frumos!

    Hai sa il fac si eu de ras, bine il fac de ras ii un fel de a spune intrucat inca ii la faza de "prelucrari mecanice"
    Acelasi modul doar ca eu am avut norocul sa prind si unu gata modificat si testat de catre vanzator.
    Asa a fost sa fie si decat sa nu mai gasesc l-am luat chiar daca a fost ceva mai scump.
    Prima parte a fost gaurirea si apoi filetarea gaurilor in suntul de Cupru.
    Spre deosebire de Mugurel eu am ales sa il montez intai pe un sunt de Cupru, care la randul sau va veni fizat pe un radiator de Aluminiu ce se va afla in exteriorul unei cutii metalice ip66.
    Am atasat si cateva poze cu finalul si fisa tehnica de masuratori primita la el, precum si din timpul prelucrarilor mecanice.
    011.jpg
    022.jpg
    117.jpg
    120.jpg
    172.jpg

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Avantajul principal este ca vanzatorul a dezlipit tranzistorii si i-a relipit la fata cu placa de pcb, altfel ar fi trebuit sa gasesc o freza pentru a da in placa de Cupru un canal care sa pemita tranzistorilor sa coboare 0,7mm cat era diferenta de nivel.
    175.jpg
    176.jpg

    In procesul de gaurire a decedat un burghiu si la taierea filetelor cu tarod pentru M3 am zis sa folosesc direct tarodul 2 alegere gresita intrucat dupa cateva gauri am reusit sa-l rup.
    Probabil si din cauza frigului de afara intrucat am masa de prelucrari in exterior si avand mana inghetata l-am fortat.
    Am continuat cu nr.1 si nr3 intrucat cei "universali" cumparati de la un magazin de bricolaj s-au dovedit rebuturi.
    Cam atat pana acum.
    Radiatorul pe care intentionam sa il folosesc initial ii prea mic asa ca am renuntat la el si voi folosi unul cu suprafata mult mai mare dar care va permite o etansare sigura a cutiei.
    Last edited by YO3FWL; 20-01-2021 at 19:20.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Insfarsit unul curajos!
    Ca sa folosesc o formula consacrata il fac de ras si cu RF in el... )
    Cu 2W IN si cu modificarile minime de rigoare scoate din prima 50W! Ua=28V I=8A.
    QED (quod erat demonstrandum).

    yo8rhm
    Mugurel

    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Sa mai dezmortim putin topicul...
    Adica sa-l mai fac putin de ras.

    Ca tot se face un an de cand am inceput mecanica... astazi am reusit sa dezgrop masina de gaurit cu coloana din troacele cu care era acoperita si am continuat prelulrarile pentru final.
    Am inlocuit radiatorul initial cu altul mai mare ca dimensiune si care se aseaza mai bine pe spatele cutiei de abs in care o sa pun montajul pentru a fi ferit de umezeala.
    Deci... am gaurit si filetat cu M4 atat placa de Cupru cat si radiatorul de Aluminiu, apoi in radiator am majorat gaurile la 4,5mm intrucat suruburile vor fi montate catre suntul de Cupru.
    Am decupat 3 bucatele de teava patrata pe care le-am gaurit si am dat filete M4 in radiator pentru a putea fixa capacul ecran cu care a venit finalul, intrucat suntul de Cupru este exact cat cablajul.
    Un tarod M4 a decedat in procesul de creatie.
    Si precum se vede Dustin unul din cotoi a supravegheat operatiunea.
    Urmeaza montarea unui releu coaxial si atat intrucat transverterul de la SG-LAB are iesire pentru comanda releului de la PA.
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Si restul de poze...


    si... va urma!
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salutttt

    Ce-i cu linxul ala in poza? Pare foarte suparat.

    Nu ma dau mare mecanic, dar ca sa nu rup tarozii, dau gaura de trecere si folosesc ulei. Gaura de trecere este utile pentru ca uleiul plin de span sa se scurga, astfel reducind riscul sa de incarcare. Deasemenea tarozii sint la set, normali, luati de la Leroy. Si un ultim aspect, nu tot ce este de culoare rosie, se prelucreaza lafel. Sint aliaje si aliaje. Trebuie sa ne adaptam tehnica la ele.

    Lucreaza lumea. Toti se misca. Mesteresc in secret la proiecte secrete. Rezultatele se vor vedea in numarul de statii de la CN.

    Asteptam poze in continuare. Succes!

    73!
    Costi

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Saluti,

    Ala este Dustin unul din cotoi care incepuse sa caste de mama focului probabil satul sa astepte sa ii pice ceva de rontait.
    Gaurile sunt strapunse, normal ca pun si ulei din belsug, am provizii de la schimburile de masina ce ramane de completat si ala era tarodul 3 doar ca obosise mana si l-am indoit
    Iar eu recunosc ca la mecanica sunt tufa... daca vrei gauri triunghiulare cu burghiu rotund sa zici... sunt artist!

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    1. Folosesc doar tarozi universali de calitate, n-am timp de joaca...
    2. Vreau sa-l vad functionand. Sunt curios daca ceea ce este scris pe el se adevereste.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •