Results 1 to 8 of 8

Thread: Transverter 13cm YO4HFU

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164

    Transverter 13cm YO4HFU

    Deci...
    Ori fara deci...
    Asa cum spune si titlul am inceput constructia unui nou transverter pentru banda de 13cm si care este conceput de Robert - YO4HFU.
    O sa postez aici link-ul catre pagina lui unde sunt absotul toate informatiile necesare in caz ca cineva doreste sa se apuce de lipit smd-uri

    https://www.qsl.net/yo4hfu/Transverter_2.3GHz.html

    Am inceput acest nou transverter pentru a inlocui transverterul SG-LAB utilizat momentan si care cred ca sufera din cauza interferentelor cauzate de semnalele din afara benzii si din cauza carora de multe ori nu reusesc sa aud corespondentii.
    Nu o sa intru in detalii legate de schema ori functionare, se pot lectura direct de la sursa, adica din pagina lui Robert.
    O sa postez doar pasii facuti de mine in a echipa cele doua PCB-uri primite de la Robert, adica cel de PLL si cel de RF.
    Am inceput cu PLL-ul intrucat ii cel mai simplu de plantat.
    Dupa achizitionarea unui modul de pe e-bay am trecut la dezlipirea cu ajutorul unui fier de calcat fixat cu talpa in sus intr-o menghina a modulului de pll care ma interesa ca plaja de frecvente acoperite.
    Adica 1690-2310MHz.
    Am trecut la echiparea PCB cu modulul de pll si restul de componente.
    Normal ca nu le am pe toate asa ca mai astept ceva vreme pana voi comanda lipsurile dar este echipat 90% lipsesc doua rezistente si doua inductante

    va urma...
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Teoretic placa de PLL este cu toate componentele pe ea, cele doua surse au tensiunile corecte, OCXO se incalzeste, tensiunea de ajustare a frecventei se regleaza dar procesorul nu este inca programat asa ca atat in faza asta.
    Continui cu plantatul placii de transverter.
    Multe si marunte.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Dupa placa de PLL am trecut la placa de transverter.
    Multe capacitati din fericire nu-s inghesuite, deci se pot lichi usor.
    Cred ca am lasat neplantate integratele qfn, ATMEGA328 pe care o sa il dezlipesc de pe un modul de Arduino Nano si il voi programa acolo, cele 3 filtre ceramice si sursle plus cei doi electrolitici.
    Sursele si electroliticii pentru o mai usoara manipulare a placii.
    Atasat poze fata spate ale cablajului.
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Apoi am debitat o bucata de shunt din tabla de Cupru de 2mm grosime (ca aia am avut) care sa acopere zona cu integratul final si sa permita atasarea unui radiator.
    M-am inspirat din solutia lui Robert, pe principiul o solutie deja verificata ii cea mai sigura.
    Am gaurit placa de Cupru, cu 3,2mm diametru.
    Apoi am debitat o bucata de radiator recuperat de la un procesor...x486!
    Bucata de radiator am gaurit-o apoi am dat doua filete M3 pentru fixarea in suruburi peste sunt in dreptul integratului final, gaura de pe colt ii nefiletata si va veni prinsa cu un sistantier la fixarea finala.
    Poze ca ii cel mai simplu de urmarit.

    Momentan atat.
    Va urma.
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Si pentru ca la confectionarea shuntului nu am luat in calcul ca va trebui sa cositoresc si conectorii SMA, cel de la TX impiedica fixarea shuntului asa ca a trebuit sa decpuez putin din tabla de Cupru.
    Apoi am atasat un radiator provizoriu la surse, supravegheat de Filo...
    Si la final am testat sursa de 10V (11.1V) si cea de +5v care sunt ok.

    ...Va urma!
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Si sa mai stergem praful si aici...

    Cu ajutorul lui Robert transverterul este gata, functional, testat si reglat.
    Nu-mi mai ramane decat sa il pun intr-o cutie.
    Simplu...

    Carcasa gasita ii o doza de pvc, 210/120/80. ieftina
    Nu am avut alta inspiratie decat sa caut o bucata de tabla de Al din care sa fac o placa de mijloc pe care sa vina prinse cele doua module, PLL si transverterul.
    Intrucat placule au 100/100 si gaurile corespund a fost relativ simplu.
    Pentru fiecare din ele am folosit cate o bucata de L din Al pentru a fi radiator la surse.
    Le-am montat ambele pe aceiasi parte si pica pe o laterala a cutiei, in caz de nevoie pot sa plasez un radiator exterior si prin decuparea cutiei sa asigur o racire mai buna daca va fi nevoie.
    Attached Images Attached Images

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Destul de multa migala, nu toate gaurile pica unde trebuie si apoi fiecare proba inseamna demontat si remontat placile cu componente. Operatie anevoioasa sa pateasca ceva.
    Mai am sa execut doua degajari in treprul conectorilor sma de RX si TX, asta din cauza ca am montat placa de RF la doar 5mm de placa de mijloc si nu pot infileta corect conectorii.
    Apoi conectorul de Fi... normal un bnc scos pe carcasa si un N pentru antena.
    Pentru alimentare o sa montez o presetupa prin care o sa trec direct cablul de alimentare cu 12V.
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Am reusit sa ii fixez si releul coaxial.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •