Results 1 to 6 of 6

Thread: Transverter 5,76Ghz split 1W

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    7

    Transverter 5,76Ghz split 1W

    Pentru ca ca varianta de 0,2W a transverterului conceput de YO4HFU sa dovedit un real succes, si dupa ceva discutii cu Robert, am propus sa refac pcb prin a separa caile rx tx, ptr a putea creste puterea inserand un lant PA. Pe parcusul proiectului., si in urma discutiilor am ajuns la concluzia ca putem imbunatati calitatea, inserand filtre ceramice si la fel caile rx tx.Transverter 5.7GHz. v4 SPLIT 1W-1.jpgmasuratori atenuare OL si frecv imagine.jpgfata.jpgpartea plantata.jpgqpl si rfpa pregatite ptr lipire.jpg (va urma)
    Last edited by yo4rhy; 15-12-2022 at 22:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    164
    Urat obicei are motorul forumului sa faca resize la poze...
    Am urcat si eu doua din arhiva ca nu ii placa mea care sper sa fie mai normale.
    Attached Images Attached Images

  3. #3

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Vad ca toata lumea posteaza imagini pe aici. Ia sa pun si eu o imagine de la arhiva, ca al meu este functional de cateva luni...

    6cm xvtr_1W.jpg

    Si un filmulet cu functionarea lui in FM si CW.




    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 16-12-2022 at 12:12.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Au existat mai multe variante ale acestui transverter. Ultima dintre ele foloseste un comutator RF dedicat si amplificatoare separate rx-tx. Am denumit-o varianta "portabila". Motivul:
    Consumul mult mai mic fata de varianta cu SKY85712. Din cauza arhitecturii interne (conceputa pentru aplicatii wi-fi), sectiunea TX a IC SKY este folosita pe timpul receptiei, ducand la un consum mai ridicat.

    In ambele cazuri nu sunt necesare reglaje RF, totul functioneaza de la prima cheie. Cele mai dese probleme apar din cauza lipiturilor "reci" sub capsulele QFN.

    Cele 4 variante:
    - SKY85712 + rezonator capac, port comun RX/TX
    - SKY85712 + rezonator capac + filtre ceramice, LNA, PA 1W, porturi RX/TX separate (split)
    - SKY85712 + filtre ceramice, LNA, PA 1W, porturi RX/TX separate (split)
    - portabila consum mic + PLL imbunatatit, filtre ceramice, LNA, 1W, split

    Toate ofera satisfacții in abordarea benzii de 6cm cu costuri minime si performante bune.

    73! yo4hfu

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    7

    Transverter 5,76 Ghz split 1W

    Quote Originally Posted by yo4rhy View Post
    Pentru ca ca varianta de 0,2W a transverterului conceput de YO4HFU sa dovedit un real succes, si dupa ceva discutii cu Robert, am propus sa refac pcb prin a separa caile rx tx, ptr a putea creste puterea inserand un lant PA. Pe parcusul proiectului., si in urma discutiilor am ajuns la concluzia ca putem imbunatati calitatea, inserand filtre ceramice si la fel caile rx tx.Transverter 5.7GHz. v4 SPLIT 1W-1.jpgmasuratori atenuare OL si frecv imagine.jpgfata.jpgpartea plantata.jpgqpl si rfpa pregatite ptr lipire.jpg (va urma)
    Nu sunt probleme deosebite pentru punerea in functiune a placii. Sunt de corectat, fata de schema initial propusa in cateva puncte marcate si in schema si pe poza placii. Partea de comutatie si vox ul rf, sunt identice cu cele de la prima varianta. Pentru ca urmeaza a se atasa un releu spre antena, va trebui marit delay la revenire in rx, prin suplimentarea cu o capacitate de 1uF pe pinul 2 la A3 ptr a preintampina caderea reului in pauzele de vorbire in SSB. Personal am cascadat un PA de 4W cu FLM5964-4F (Puterea masurata este 3,9W) Releul spre antena este de tipul latch autocut off, de la Dow-key Microwave de 12V. Pentru ca va fi alimentat de la bateria auto de 12V ,a trebuit adaugata o sursa de 5V stepdown si regulatorul de 10V (LM1084) ptr tran. din PA si sursa de bias negativa de 5V cu MAX660.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •