Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 65 of 65

Thread: Transverter pentru 5,7GHz made YO4HFU

  1. #61
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Frumos, felicitari!
    Care este ODX-ul in YO pina acum ?
    Tnx!.
    Cred ca 191Km cu 0,2W cat scoate xvtr-ul in varianta "clasica", nu split. Dar cel mai bine ar fi sa spuna unul din cei implicati in qso, yo3fwl .

    Revin cu un test la PA-ul de 4W cu tranzistorul FLM5964-4, pentru xvtr-ul de 1W . Functioneaza ca la carte, asa cum se vede in filmulet. Ids=0,74A la 10V iar cu semnal 1,17A la aceiasi tensiune. Initial am pus un atenuator de 3dB la intrare dar am constatat ca nu intra in limitare fara atenuator. Asa ca l-am lasat sa "zburde"... )) . Urmeaza sa-l "integrez" in sistemul de 6cm format din xvtr si antena.

    Din pacate cel de 18W (se vede o bucata din el in filmulet) nu are acelasi comportament, pentru ca autooscileaza. Acest lucru ma determina sa refac tot finalul pentru a avea o masa perfecta. Sper ca acest lucru sa se intample cat de curand...

    yo8rhm
    Mugurel

    Last edited by yo8rhm; 15-08-2022 at 07:19.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #62
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Gata de lucru... Cu 4W!

    A mai ramas sa-i pun un releu, care sa blocheze cu -5V finalul pe timpul Rx, astfel incat sa nu se incalzeasca tranzistorul degeaba. Dar asta ceva mai incolo cand voi fi gata si cu PA-ul de 18W. Momentan are suficent radiator sa disipe caldura si sta doar "cald".

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

    Un test in CW.

    Last edited by yo8rhm; 20-08-2022 at 18:11.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #63
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Pentru a pastra "curatenia" topicului legat de xvtr-ul de 6cm am postat continuarea legata de PA-ul de 18W in topicul deschis special pentru acesta. Pentru PA-ul de 4W nefiind deschis un topic mi-am permis sa postez in sectiunea pentru xvtr.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    1
    Mai are cineva in plus un set de cablaje si un integrat LTC6946IUFD-3 pentru xvtr-ul de 6cm?

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Pentru ca aveam inceput un set de pll si transverter din prima serie de kituri la care pll-ul nu vroia si inca nu vrea sa functioneze corect am asamblat pll-ul de la un kit din seria noua.
    Cu mentiunea ca LTC-ul nou l-am plantat pe placa veche si cel vechi pe placa noua.
    Cel vechi scos de pe prima placa, care nu vroia sa stinga ledul de calare ori se stingea si se aprindea haotic functioneaza pe noua placa.
    Nu din prima, a fost nevoie de o relipire
    Panarame rau capsulele astea
    Acum am inca un pll pentru transverterul de 1W 810B3ED2-AD7A-4448-8379-C309D5F75ADB.jpg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •