Results 1 to 4 of 4

Thread: 50W PA pentru banda de 6cm

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    50W PA pentru banda de 6cm

    Odata cu terminarea si punerea in functiune a xvtr-ului pentru banda de 6cm mi-a incoltit in minte ideea unui PA pentru lucrul in concursuri, dar care sa fie utilizabil, in viitor, pentru EME. Initial ma gandeam la o putere de 20W dar mi-am zis ca daca tot ma apuc atunci sa fie unul mai serios. Si astfel m-am oprit la puterea de 40-50W. Varianata cu TWT a cazut din start, chiar daca se gasesc tuburi de cumparat pe ebay, datorita lipsei surselor de alimentare. In plus, varianta tranzistorizata se preteaza foarte bine lucrului in /P cu tensiunea de 12V.
    Cerinta principala pentru acest PA a fost sa poata furniza puterea respectiva la un atac de maxim 0,2W, puterea debitata de xvtr. Dupa cautari si info primite (tnx YO8SAL), m-am oprit la documentatia furnizata de F6BVA .

    Am inceput, cum este si normal, sa vad ce componente foloseste, de unde le-as putea procura si la ce pret. Tranzistoarele folosite sunt au ceva vechime dar le-am gasit pe ebay. Unele la preturi destul de mari, cum ar fi tranzistorul final, altele accesibile aici incadrandu-se primul tranzistror din lotul format de cele trei. Tranzistorii m-au costat in total 1100 lei. Deci dupa cum vedeti nu este un amplificator ieftin dar cum bine se stie cu cat urci in frecventa si putere costurile cresc vertiginos . O alta componenta folosita de F6BVA a fost regulatorul de tensiune variabil LT1083 care nu se mai fabrica. Si pe acesta l-am luat de pe ebay. Laminatul pentru pcb l-am luat de la Rfmicrowave. Este un Roger 4003 de 0,5mm grosime (codul de la ei RO4003-20-05-305X228) si nu este asa scump. Dar faptul ca cei de la Rfmicrowave nu onoreaza comenzi mai mici de o anumita suma (40 sau 50$ parca), TVA-ul si mai ales transportul (singura optiune la transport era cu DHL care stiti ca te jupoaie de bani! ) face ca pretul platit sa fie unul mare.

    Primii doi tranzistori, FLC253MH-6 si cel de-al doilea FLM5359-4F (cu acesta l-am inlocuit pe TIM5964-4 care era in schema originala) i-am luat de pe ebay. Preturi negociabile... Cel de-al treilea tranzistor in schema era un TIM5964-32 care era prea scump si nici nu am vrut sa risc sa iau un fake, drept pentru care l-am inlocuit, si aici este partea frumoasa ce tine de experiment, cu un tranzistor de generatie mai noua de la Wolfspeed Cree. Ideea mi-a venit dupa ce am citit si studiat pdf-ul lui Hannes SM6PGP legat de experientele facute de el cu tranzistori GaN construind amplificatoare pentru banda de 13cm. Alesul, ca tranzistor final, a fost CGH40035F pe care l-am cumparat de la Mouser Electronics. Pentru el am fost nevoit sa modific putin cablajul in sensul latirii traseului pe care se lipesc aripioarele tranzistorului si trecerea la traseul existent (asa numita trecere evazata, tnx pentru info YO4HFU). O imagine sugestiva cum se face trecerea.

    Microstrip_transition.jpg

    Pcb-ul l-am realizat prin metoda foto, cu Photoresist 20 si tot ce mai tine de aceasta tehnica, developare, corodare... Gaurile pentru surse si tranzistoare le-am dat cu o freza Proxon. Neavand unde face o cutie prin frezare din aluminiu voi prinde pcb-ul de un sunt de cupru pe care voi fixa cu suruburi cei trei tranzistori Peretii cor fi din tabla din Al de 2mm grosime. Tot din categoria prelucrarilor mecanice vor face parte locasurile frezate pentru tranzistoare pentru a le aduce cu terminalele la nivelul pcb-ului. Va fi inca o activitate migaloasa facuta cu freza mai sus amintita.

    08.jpg

    11.jpg

    10.jpg

    Dupa finalizarea constructiei sper sa obtin o putere de minim 40W (maxim 50W), chiar daca tranzistorul final este de 35W. Dupa fisa de produs el poate fi alimentat la 48V, asa cum este descris in testele lui SM6PGP (vezi mai sus), caz in care se obtine o putere suplimentara.

    Imaginile ilustreaza fazele constructiei. Acum sunt la momentul montarii tranzistorilor definitiv dar fiind vara si cald cheful de a finaliza constructia a scazut foarte mult. Dar nu stau, intre timp am demarat un alt final pentru aceasta banda cu puterea de 18-20W. Important e sa incepem constructiile, cand le-om finaliza...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 28-07-2021 at 10:22.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Placa pcb am montat-o pe un sunt de Cu cu grosimea de 10mm pentru o mai eficienta racire.

    12.jpg

    14.jpg

    15.jpg

    16.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si ansamblarea mecanica (nu este definitiva) pentru ca vor trebui date gaurile pentru trecerile decuplate si pentru conectorii sma.
    In prima faza am facut un test al placii, fara tranzistori montati, pentru a vedea daca tensiunile sunt in regula si daca functioneaza reglajul de negativare al grilei.

    19.jpg

    Va urma....

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Fiind o zi ploioasa si mohorata mi-am facut curaj si am alimentat PA-ul. Am alimentat in drena doar FLM253MH-6 si am reglat curentul la 0,65A pentru o tensiune de grila de -0,7V. Apoi am trecut la FLM6472-6 la care am reglat curentul de drena la 1,6A, corespunzator tensiunii de grila -1,28V. Valorile curentilor sunt din fisa fiecarui tranzistor.

    Urmatorul pas, premergator celui de alimentare a tranzistorului final CGH40035F, a fost sa "integrez" in alimentare comutatorul de tensiune cu MOSFET facut dupa W6PQL (modulul ala mic din centru-jos, in cea de-a doua imagine). Acesta va furniza tensiunea de drena pentru tranzistorul final, care functioneaza la o tensiune mai mare decat celelalte tranzistoare 28V sau 48V. Comutatorul va primi validarea din tensiunea de 10,2V destinata drenelor primelor doua tranzistoare, tensiune care la randul ei este conditionata de existenta tensiunii de -5V pentru grile. Astfel am rezolvat problema protectiei si la tranzistorul final.

    yo8rhm
    Mugurel

    WhatsApp Image 2022-09-05 at 11.29.41(3).jpg

    WhatsApp Image 2022-09-05 at 11.57.37.jpg
    Last edited by yo8rhm; 05-09-2022 at 12:01.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •