Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 65

Thread: Transverter pentru 5,7GHz made YO4HFU

  1. #31
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Stiind ca sunt unii care au trecut deja la faza de ansamblare a xvtr-ului postez o imagine cu xvtr-ul de la aceasta faza in ideea ca si ceilalti, de care aminteam, sa vina cu imagini care pot fi o sursa de inspiratie pentru cei "ramasi in urma" la faze anterioare incepand de la tinutul in sertar a componentelor, a celor care s-au uitat la el si l-au pus inapoi in cutie sau sertar, a celor care au plantat vreo doua piese si au considerat ca au muncit prea mult si in sfarsit cei aflati in faza de dinaintea testarii si nu au curaj ))

    yo8rhm
    Mugurel

    40.jpg
    Last edited by yo8rhm; 06-02-2021 at 12:31.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #32
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #33
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Teste la receptie pentru setup-ul de 5,7Ghz. Pacat ca nu am si finalul gata...

    Primul test cu:
    YO4HFU xvtr, offset 120cm, horn RA3WDK. Generator de semnal RFzero (GPS) 250.443.478Hz (armonica a 23-a) la 15m distanta, mode beacon CW+FT8+carrier.
    Pe filmarea originala sunetul se aude mai bine dar odata urcat filmul pe youtube a suferit o scadere de nivel. Asa ca va trebui sa ridicati nivelul sonorului!




    Al doilea test cu:
    YO4HFU xvtr, offset 120cm, horn RA3WDK. Generator de semnal Vector impedance analyzer N1201SA, 1920,96MHz (armonica a 3-a) la 15m distanta.

    Last edited by yo8rhm; 05-09-2021 at 08:29.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #34
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De la YO4HFU cetire!
    "Pentru cine mai construieste, sa prinda pcburile in cele 4 suruburi, nu doar 2 bucati. Spalati pcb de sacaz sau flux, nu conectati mufele sma pe traseul microstripului, doar la capatul acestuia. "

    Inca ceva, din public , sequencerul este un obligatoriu!

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 18-09-2021 at 16:54.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #35
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    De la yo4hfu Robert o informatie legata cu modificarea ce trebuie facuta la xvtr in cazul folosirii unui sequencer (comanda fiind prin punere la masa) pentru LNA sau PA. Imaginea este destul de explicita.

    L.E. Testat, functioneaza. Are viza CTC
    Se dezlipeste si se ridica pinul 1 la de la LM393, un fir se lipeste pe pinul integratului iar celalalt pe pad-ul unde a fost lipit sau mai usor de un capat al rezistentei de 47K care are traseu cu pad-ul. Firul de la pinul 1 merge la comanda sequencer-ului iar celalalt la unul dintre porturile acestuia (de preferat ultimul peantru a se da drumul la Tx dupa ce totul a fost comutat).

    SECVENCER.jpg

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 04-12-2021 at 20:52.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #36
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Acum ca se "trateaza" o noua transa de 10 transvertere atasez listele cu componentele necesare primita de le Robert yo4hfu. Sper sa fie utile.
    Dupa cum stati cu "privirea" puteti comanda componente din seria 0805 sau din seria 0603. Cele din urma sunt tare mici...

    https://drive.google.com/file/d/1oVh...ew?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/17to...ew?usp=sharing

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Atasez fisierul corect primit de la Robert pentru pic-ul 16f629 pentru transverter.
    Cel de pe googledrive nu are nimic in partea de eeprom si nu va functiona pll-ul
    Era sa inlocuiesc un integrat pll de bun
    Attached Files Attached Files

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Am reusit sa introduc si eu intr-o cutie aproape etansa, spun aproape ca i-am dat ceva gauri si probabil rezista la ploaie dar nu si la scufundat in apa, asta sa pot lucra si cand conditiile meteo sunt mai putin favorabile ori se scgimba vremea brusc.
    Practic am fixat modulele primite de la Robert intr-o cutie de dublu-stratificat ramasa de la un alt proiect.
    Am fixat cutia intr-o doza de conexiuni, tot in doza pe un perete lateral am fixat stabilizatorul liniar de +5v/5A, mai mult decat suficient dar am zis ca daca o sa mai pun cine stie ce modul sa am marja
    In jumatatea ramasa libera am fixat in suportii existenti (utilizati de electricieni pentru sina DIN) in cutie o alta placa de pcb dublu placat decupata dupa forma cutiei.
    Pe placa de pcb intr-un colt am fixat un secventiator, o sursa dc-dc pentru +26v necesari la relee si o regleta de conexiuni cu tensiunile din cutie, +12v-+5v si +26, sa am acces usor la ele in caz de nevoie.
    Secventiatorul si sursa au fost plasate pentru un viitor upgrade cu un final si un LNA, sa nu trebuiasca sa dezechipez si sa fac prelucrarile mecanice cand va fi cazul.
    Am zis intai sa probez transverterul fara nimic in plus, apoi sa extind capabilitatile.
    Pe unul din capete am fixat intai o bucata de tabla de aluminiu lipita cu silicon de cutie si un conector N-mama recuperat probabil din ceva echipament de gsm care avea deja o bucatica de coaxial cu izolatia de teflon, la care i-am lipit un conector SMA tata care a fost infiletat in transverter.
    Pe capatul opus am fixat la fel intai o tabla de aluminiu, apoi un conector N pentru FI, in cazul meu 144Mhz, un conector cu 6 pini etans pentru alimentare si cateva leduri pentru stare. +12v, +5v, TX si ultimul led de la modull de transverter, adica varful de semnal.
    Cam asa arata varianta mea de incasetare.
    Am facut si un test cu Gelu YO3CYR pe distanta scurta ce-i drept intre blocul lui si al meu distanta in linie drepta fiind de 260m si eu testand doua antene, una patch si alta dual band de la un router wifi
    Suficienta pentru un prim test zic eu.
    Attached Images Attached Images

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Pentru ca mai sus putin a postat Mugurel si schema cu modificarea necesara utilizarii unui secventiator, pun si poza cu cea facuta de mine.
    Practic asa cum a scris si el am dezlipit si ridicat putin primul pin de la lm39s, am lipit sub el o bucatica de banda Kapton, sa fiu sigur.
    De pinul 1 si de capatul rezistentei de 47K am lipit cate un fir ce le-am dus catre secventiator.
    Nu am folosit secventiatorul, in locul lui fiind strap dar am zis sa fie deja cablarea facuta.
    Attached Images Attached Images

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Atasez si linkurile cu primul meu qso in 5,7Ghz
    https://youtu.be/U9_8gws62QI
    https://youtu.be/m-Agn9Tb7Lg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •