Results 1 to 10 of 65

Thread: Transverter pentru 5,7GHz made YO4HFU

Threaded View

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    23
    In aceeași configuratie, YO3DAX, m-a copiat in regim de CW, la Topolog, aproximativ 200 Km.
    IMG-20200705-WA0002.jpg
    Deci se poate! Trebuie doar determinare si dorinta ca să apărem in clasamentele celor din afara YO, chiar dacă nu pe locuri fruntase. Participarea contează! Toate au un inceput.
    Pentru cei interesați, deja sunt adjudecate 10 seturi de PCB-uri și există posibilitatea de a mai fi comandate altele, prin comandă in China, care este varianta optimă. Un astfel de xvtr, a fost ansamblat de YO8RHM cu bune rezultate. De altfel, la el se află Gerberul (acum este postat si pe pagina lui YO4HFU) deci si posibilitatea de a mai comanda, prin bunăvointa lui YO4HFU, care le-a pus la dipoziție spre a a fi utilizate de YO.
    Există și schema pentru cei interesați, reglajul fiind relativ minimal dacă totul este executatat corect. Se rezumă la programarea microcontrolerui si acordarea pe maxim de semnal al unui filtru lucru pentru care xvtr-ul fiind dotat cu un bargraf cu LED-uri.
    Am facut si teste din casă, prin spațiul ferestrei. De asemenea surpriză, merge . Am obtinut un semnal utilizabil, cu antena catre cadrul ferestrei pe directia SW, iar YO3DAX cu antena la et.4 catre N, de unde se reflecta printre multe blocuri. Am o inregistrare (care sper sa o pot pune aici) in care se aude cum ne căutam reciproc cu antenele... Si cu Nea Radu YO3BZW am avut qso, dovedind ca se poate chiar si in condiții dificile, cu echipament autoconstruit si la varsta de 78 de ani.
    1603551509201.jpg
    1603551509818.jpg
    Cam asta ar fi. Pentru informații in legatura cu acest subiect ma puteti contacta la nr. de tel. 0770 208 387.
    Nu pot incheia, fară sa-i mulțumesc lui Robert YO4HFU, pentru munca depusă din pasiune, si bunăvoința cu care ne-a tratat pe mine si YO3DAX, ceea ce ne-a permis aceste prime incercari, pe care le consider un succes.
    Last edited by yo3cyr; 24-10-2020 at 18:09.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •