Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: PA 250W in banda de 13cm

Hybrid View

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    PA 250W in banda de 13cm

    Nevoia de PA-uri este din ce in ce mai acuta, cu atat mai mult cu cat urcam in frecventa. Nu doar pentru lucrul tropo ci privind in perspectiva catre partea cea mai frumoasa, lucrul EME.
    Aceasta varianta putem sa spunem ca este o solutie alternativa la paletii aparuti spre vanzare pe ebay dar care necesita ceva mai multa munca, rezultatul fiind si el pe masura.
    Avand experienta testarii unui PA de 125W, pe care l-am modificat (dupa indicatiile lui YO4HFU) pentru banda de 13cm, am hotarat sa fac pasul la urmatorul nivel, cel de a construi unul de 250W, tot pentru aceasta banda. Baza este articolul lui G7NTG, pcb-ul este preluat din Nota de Aplicatie a tranzistorului BLC2425M9LS250 pe care l-am achizitionat cu 95$ de pe ebay. Laminatul pe care am facut pcb-ul este un Roger, 0,8mm grosime (tnx YO3CYR), metoda de realizare a fost cea foto (cu fotorezist Positiv 20).
    Shuntul cu dimensiunile 90x60x10mm l-am "capatat", frezarea fiind realizata de YO8DOI. Ramane sa trec la partea mecanica, gaurit, filetat...etc.


    IMG_20200917_205716_20200917_205954624.jpg

    IMG_20200917_213422_20200917_215056657.jpg

    Va urma...

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 18-09-2020 at 09:23.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din pacate a aparut un prim obstacol. Frezarea, pe care am calculat-o dupa dimensiunile date de foaia de catalog a tranzistorului, este prea mica, tranzistorul neincapand in ea. Va trebui sa mai astept ceva timp pana cand Florin YO8DOI (care este plecat pentru a suferi o operatie complexa) sa ma poata ajuta cu corectarea ei. Asta in caz ca nu gasesc o alta metoda.
    Intre timp ma ocup de reparatia paletului de 125W, doar sa-mi ajunga tranzistorii...

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Pana la urma am gasit metoda de a corecta frezarea folosind freza Proxon de la job. Acum tranzistorul se aseaza cum trebuie. Urmeaza gaurirea suntului si lipirea tranzistorului.

    yo8rhm
    Mugurel

    04.jpg

    05.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Din pacate a trebuit sa folosesc alta bucata de cupru, cea dintai era frezata prea adanc ceea ce facea ca "aripile" tranzistorului sa nu fie plane pe pcb.
    Am dat si gaurile de prindere a pcb-ului, Suruburile care se vad si care nu au fost suficiente le-am pus a sa de ... decor :P

    yo8rhm
    Mugurel

    13.jpg

    14.jpg

    15.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am mai facut un pas spre finalizarea PA-ului prin plantarea pieselor si lipirea tranzistorului de shunt. Am plantat si cele doua componente recomandate de G7NTG pentru protectie, cate un rezistor de 100K pe fiecare poarta, si cate un condensator de decuplare de 270pF.
    Pozitionarea a tranzistorului a iesit perfect, atat in ceea ce priveste centrarea acestuia dar si ca planeitate a aripioarelor cu pcb-ul. Experienta acumulata in lipirea/dezlipirea tranzistorilor isi spune cuvantul. Urmeaza sa fac "cusca" paletului.
    Suruburile sunt puse "de design" pentru pozitionarea celor doua placi, ele vor trece prin pcb si apoi se vor infileta in radiator.

    yo8rhm
    Mugurel

    16.jpg

    17.jpg

    18.jpg

    19.jpg
    Last edited by yo8rhm; 10-10-2020 at 14:26.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    A venit si radiatorul, 220x190x50mm de la TME.
    20.jpg
    Last edited by yo8rhm; 17-11-2020 at 19:19.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am gasit si ecranul potrivit pentru PA. Este de la TME si are codul ALU-G0471 de la Gainta. Astept sa vina conectorii SMA pentru intrare.
    p.s. imaginile nu pot reda frumusetea lucrarii...

    22.jpg

    21.jpg
    Last edited by yo8rhm; 17-11-2020 at 19:16.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am mai avansat cu lucrarea, totul depinzand de cum primesc materialele comandate.

    23.jpg

    24.jpg

    25.jpg

    26.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Si paletul ecranat. Cutia folosita este de la Gainta, achizitionata de la TME, la care am decupat partea opusa capacului pe dimensiunea paletului.

    27.jpg
    Last edited by yo8rhm; 06-12-2020 at 10:56.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Am mai facut un pas inainte, acela de a regla Idq. Nu fara emotii, pentru ca nu stiam daca am facut o afacere buna cu tranzistorul din China sau nu. S-a dovedit a fi una buna, curentul reglandu-se corect. Idq=1A.
    Urmatorul pas va fi sa-i dau si semnal pe intrare.

    Idq.jpg



    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 10-01-2021 at 11:34.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •