Results 1 to 5 of 5

Thread: Sursa DMR-30 24-29V/30A

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154

    Sursa DMR-30 24-29V/30A

    Pentru viitorul amplificator de 70cm aveam nevoie de o sursa de 28-30V la 20-30A
    Am ceva produs de mean well dar nu da decat 10A
    Am gasit pe olx la acelasi vanzator ce are si sursele ZTE o sursa produsa de DOngah Elecomm pentru alimentarea echipamentelor gsm.
    Am desfacut-o si am curatat praful, cu toate ca era destul de ok.
    Am verificat lipituri si piesele mari cat de ferm sunt fixate apoi am cautat solutii sa ii pun un sunt de ampermetru si o regleta pentru iesire.
    La intrarea de 220v fata de sursele ZTE are un filtru capsulat si am optat sa ii pun un conector recuperat de la o sursa de calculator ce contine si un filtru.
    Pentru fixarea lui a trebuit sa demontez filtrul original si sa ii tai din distentierele cu care ii fixat cate 5mm, sa il cobor putin altfel noul filtru lovea in el.
    Sursa este foarte bine construita, panoul frontal este din aluminiu de 3mm cu un maner la care eu am renuntat si in acest panou am dat o gaura in care am fixat instrumentul analogic ce va indica curentul consumat din sursa.
    Suntul l-am fixat in locul fostului conector de in-out pe care l-am inlaturat.
    Pentru reglajul tensiunii de iesire trebuie demontata sursa intrucat semireglabilul este orizontal pe placa de comanda.
    Cel albastru din poze sub care am scris cu un marker.
    Probabil merge inlocuit dar nu m-a interesat sursa fiind cu dedicatie.
    Are 3 ventilatoare la 24V 60/60/10mm care sunt greu de gasit.
    Ale mele horcaie, doue erau blocate, le-am resuscitat cu ceva ulei si se invart ceva dar va trebui sa le inlocuiesc iar solutia cea mai la indemana ar fi cele de 60/60/15mm dar montate in afara ramei laterale. Asta implica ca fiecare ventilator sa capete cate o protectie pentru pale.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Continuare, fixat Amermetrul.
    Montat suntul si regleta de iesire
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    continuare...
    Forma finala.
    ii urata dar functionala.
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Felicitari pentru proiect. Nu este urita si daca functioneza este super OK.
    Daca ti neaparat la estetica poti desena panoul in Corel, dimensiuni ajustate, repozitionezi ledurile si comutatorul si dai la cineva sa iti taie cu laser un panou PVC. Lafel si colantul.
    Am si eu o sursa, de la acelasi vinzator, de care ma voi ocupa la iarna. Nu este graba, susa fiind una buna pentru orice.

    73!
    Costi

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Multumesc,

    Am uitat sa pun si poza in care apare si filtrul suplimentar de retea. batranetea
    Ce ar fi trebuit sa fac dar nu am gasit atunci soclurile si nu am vrut sa o tin insirata, sa ii pun sigurantele fuzibile pe panou undeva.
    In varianta originala sunt sub filtrul de pe alimentare, eu scurtand distantierele ce il fixeaza deasupra sigurantelor am blocat accesul la ele, pentru inlocuire va trebui sa il dau afara.
    Attached Images Attached Images

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •