Results 1 to 3 of 3

Thread: Campionatul National MULTIBAND UUS 2020

  1. #1

    Campionatul National MULTIBAND UUS 2020

    Am lucrat de pe vf. Peana (Feleac).
    Cateva ore sambata seara in 2m si cateva ore duminica dimineata in 2m si 70cm.
    Principala problema nu a fost ploaia (vremea a fost mai buna decat anuntau prognozele) ci tantarii.
    Unul dintre atacatori apare inclusiv in poza, HI.
    Propagare variabila, participare buna si din YO si de la vecini.

    73, Emil
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Frumoasa imagine Emil...

    Eu am iesit in locatia cunoscuta si consacrata :P. Am lucrat in banda de 23cm SOSB.
    Vremea buna, sambata cel putin a fost inorat, a stropit putin dar nu m-am speriat si bine am facut. Vantul adia placut, temperatura placuta, Duminica a fost ceva mai cald, noroc de vant ca adia placut... Oricum m-am parlit )
    Sambata nu am facut mare lucru cu antena grid si 25W dar duminica 8doi mi-a imprumutat xvtr-ul lu care are 60W. A mers mai bine punand in log doua statii LZ la 500 respectiv 562Km, si o statie HA la 459Km. Plus vreo doua statii YO5 si pentru a doua oara in 23cm (prima data a fost anul trecut) YO3CYR in ssb. Am muncit ceva pana am reusit sa ne luam controalele, mai greu decat anul trecut cand el avea 15W iar eu 200W. Acum s-au inversat rolurile, el cu 120W eu cu 60W .

    La intalnirea de duminica de pe repetorul R7 de pe Heniu am auzit ca au participat multe statii in 23cm, statii de care nu am avut cunostinta. Daca ar fi fost prezente pe chat-ul on4kst am fi putut stabili un sked si cine stie, poate faceam si un qso. Am o vorba "nu esti pe chat, nu existi!" :P . Acest lucru este cu atat mai mult valabil cand urci in frecventa.



    yo8rhm
    Mugurel
    Attached Images Attached Images
    Last edited by yo8rhm; 06-07-2020 at 11:19.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  3. #3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •