Results 1 to 8 of 8

Thread: Antena pentru 23cm DJ9BV

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154

    Antena pentru 23cm DJ9BV

    Printre alte treburi am zis sa construiesc si o antena pentru 1296Mc
    Dupa ce am studiat mai multe variante m-am oprit la cea a lui DJ9BV.
    2,5m lungime a mea, 11lungimi de unda.
    Am cumparat o teava patrata de 15/15mm, cateva pungi cu cleme pentru 4mm, suruburi autoforante zincate cu saiba inclusa si bara de aluminiu 4mm in diametru aliaj 6060.
    Am tocat bara la dimensiuni, ...aproximative apoi cu sublerul electronic langa am pilit fiecare element pana a ajuns la cota ceruta.
    Cand toate au fost gata am marcat cu o rigla pe boom pozitia fiecarui element apoi am gaurit cu un burghiu de 2mm in locurile unde urma sa infiletez suruburile de fixare a colierelor.
    Varianta originala a antenei construite de mine presupunea gaurirea boom-ului si introducerea elementelor prin boom la jumatatea grosimii lui, apoi fixarea lor prin pansonarea in jurul haurilor.
    Am xis ca scap mai usor cu prinderea PE boom si asa a fost, doar ca nu am luat in calcul ca va trebui sa fixez dipolul si aici a trebuit sa fac o magarie
    Am decupat boomul la jumatate intrucat fiind foarte aproape de capat nu pune proibleme de rigiditate, am fixat mufa N mama pe care am lipit transformatorul de impedanta de 1:4 realizat dintr-o bucata de coaxial de 50 ohm cu dielectric ptfe si suplimentar cate o tablita de cupru sa fiu sigur ca am o suprafata mare lipita pe sarma dipolului.
    Dipolul l-am facut din sarma de cupru scoasa de la un cablu electric cu diametrul de aprox 3,5mm ori pe acolo
    Ieri prin amabilitatea unui prieten, adica Gelu YO3CYR care mi-a imprumutat un analizor de antena ce urca la 1296Mc am reusit sa o si masor si sa o ajustez putin.
    Adica am stalfocit dipolul catre primul director pana cand s-a apropiat cat mai mult de 50 ohm.
    Urmeaza o noua tura astazi intrucat va trebui sa ii izolex conexiunile la mufa N, fiind o mufa de panou nu este izolata sa nu ajunga apa in cablu.... si sa ii morfolesc bine clemele cu care am fixat elementii cu vaselina sa nu oxideze, intrucat daca oxideaza si se modifica contactul electric antena-si va modifica caracteristicile... va deveni o grebla ori suport de porumbei.
    Cam asta a fost, urmeaza o noua provocare... fixarea pe boom! 292.jpg293.jpg295.jpg297.jpg323.jpg

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Urmatorul set de poze
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    urmarea
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    inca o parte din poze
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Cam asta a fost, urmeaza testele
    Attached Images Attached Images

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Cristian,

    Felicitari pentru realizare. Incet - incet 1296 incepe sa prinda adepti si in YO. Cind am gasit la Leroy, am luat si eu niste cleme identice. Initial pentru studiu, dar din cit vad se pare ca sint destul de bune. Te astept cu impresii din trafic. La mine mai este mult pina acolo.

    73 si te astept in FT8!
    Costi

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Location
    kn24xl Chitila
    Posts
    154
    Salut,

    Am reusit sa mai fac un test seara trecuta cu yo3vk care este la 20km de mine si din nou cu yo3cyr care este la 10km de mine, rezultatele sunt mai mult decat multumitoare.
    Am mai facut un rand de masuratori si din casa, adica dupa 12m de heliax andrew.
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Daca iei 9A inaintea lui CYR, esti tare, HI!
    Succes!

    73!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •