Results 1 to 3 of 3

Thread: wtKST interfata pentru ON4KST

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486

    wtKST interfata pentru ON4KST

    Salut

    ON4KST este chat-ul ce mai des utilizat de radioamatorii iubitori ai undelor ultrascurte. Accesarea acestuia se poate face prin intermediul unei interfete WEB, dar si al unui soft dedicat, KST2me.
    De curind am descoperit o noua interfata, mult mai prietenoasa, dar si utila. Este vorba de programul wtKST scris de catre DL2ALF autorul programului AirScout.

    Interfata este impartita patru module:
    - fereastra generala cu mesaje de pe chat
    - fereastra cu mesaje pentru tine
    - fereastra prin care raspunzi acestor mesaje
    - lista utilizatorilor chat-ului
    Programul nu necesita instalare, dar trebuie sa va logati.

    Nu am testat si utilizat inca programul, dar in vara aceasta voi avea timp destul. Merita sa il incercati.
    Ceva info aici:
    https://gm3sek.com/2020/01/31/wtkst-download/
    Descarcarea programului se face de aici:
    https://gm3sek.files.wordpress.com/2...16_release.zip

    73!
    Costi



  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    KN44FD CT
    Posts
    264
    Salut.
    Foarte interesant programul si usor de intuit, nu stiam de acest program (TNX 7FWS pentrru INFO). L-am instalat in aceasta dimineata si l-am probat impreuna cu AIRSCOUT. Este excelent, testul de foc va fi duminica in etapa de maraton YO. Oricum este mult mai facil decat direct in pagina de WEB la ON4KST. Avantajul cel mare este ca in functie de cei logati te anunta cu ce indicative sunt sanse de a realiza un QSO prin reflexie pe avion .
    73, Claudiu
    YO4FYQ / KN44FD
    Valu lui Traian - CT

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut

    Cine imi spune si mie cum se pot face predictiile pentru reflexiile pe avion cu ajutorul programului?
    Duminica in Maraton, YO8TNB mi-a facut o demonstratie. Am lucrat minunat prin reflexie pe avion, merci Cristian!
    Intrebare: programul functioneaza independent sau in tandem cu AirScout? Care sint setarile?

    Ce nu-mi place la program? Nu poti copia mesaje sau linkuri din mesaje si in plus nu salveaza intr-o arhiva, mesajele de pe chat. In rest este ok.

    73!
    Costi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •