Results 1 to 7 of 7

Thread: 1296MHz

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388

    1296MHz

    Pentru banda de 23cm.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    acum 3CYR cu 3VK

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    S9 +15db, ai YO3CYR in 1296.200 MHz

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Cred ca trebuie sa schimb numele la sectiune din "Activitate in benzi" in "Sked" sau ceva mai sugestiv. Daca vom posta ca "acum sunt cu yo0xxx in banda" va veti auzi doar voi doi, in cel mai bun caz.
    Ideea era de a posta din timp anuntul in ceea ce priveste intentia de a face un test intr-o banda pentru a putea participa cat mai multi. Daca este un anunt ad-hoc nu cred ca vor fi multi cei care-l vor citi in timp util.

    Spre exemplu astazi mi-am propus sa fac teste pentru copierea a doua balize din HA, respectiv HG6BUB si HG9BUA in banda de 23cm (detalii pe https://www.mmmonvhf.de/bcn_map.php ). Aceste balize sunt la vest de mine si corespunzand cu "fereastra" pe care o am de la balcon. Pentru acest lucru ma voi folosi de Airscout in speranta ca o reflexie pe un avion va ajunge si la antena mea. Antene: voi incerca cu 2/3 din yagi si apoi cu septumul simplu, xvtr DB6NT cu LNA.
    Detalii si rezultate, sper pozitive, dupa ziua de astazi.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Bineinteles, daca de la sked-uri aveti si imagini cu echipamente, rezultate de pe waterfall este si mai bine, sunteti incurajati sa le postati. Astfel credibilitatea testului va fi mai mare.

    Atasez doua imagini cu antena yagi folosita azi la test. Cum am spus are doar 2/3 din antena de 6m, din motive lesne de inteles in conditiile in care fac testul.

    yo8rhm
    Mugurel

    01.jpg

    02.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Aveam activitate pe pc si la un moment dat mi s-a parut ca aud prin zgomotul de Rx ceva morse in statie, foarte slab. Cand am deschis fereastra cu Airscout tocmai se intersectau doua avioane pe traiectoria dintre mine si baliza HG9BUA. A fost scurt semnalul si foarte slab, dar asta dovedeste ca totusi se poate... Sper sa nu-mi fi jucat auzul feste, dar prea a coincis cu pozitia celor doua avioane pe traiectorie. N-am o idee in privinta propagarii pentru ca tocmai azi nu am auzit baliza de pe Rarau...

    p.s. pentru a minimiza pierderile am cuplat cablul de la antena direct in LNA (Gain > 32 dB, NF < 0.35 dB), ocolind releele pe care as fi pierdut la conexiuni un 0,3-0,4dB.

    03.jpg

    yo8rhm
    Mugurel
    Last edited by yo8rhm; 28-03-2020 at 12:11.
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    In concluzie la ziua de astazi, nu am dovezi gen inregistrare cu receptia balizei HG9BUA, dar totodata ma bazez pe "feeling-ul" avut cand am auzit semnalele alea foarte slabe, neinteligibile side scurta durata, mai ales ca nu urmaream Airscout-ul. Spre seara am auzit baliza de pe Rarau, ceea ce dovedeste ca era in functiune in timpul zilei si ca propagarea a fost destul de slaba. Poate in alte conditii de propagare testul ar fi fost mult mai concludent.
    Voi relua maine testul.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •